Oni su potrošeni. Oni su teret. Oni su višak. Oni su zaboravljeni. Oni su nevidljivi. Oni su glasački stroj. Oni imaju više od 55 godina života iza sebe i njihovi glasovi po prvi puta se neće samo zbrajati, nego i čuti.
Miljenko Pinterić ima 87 godina i najstariji je sudionik Montažstrojevog projekta „55+“. Unatoč godinama, Miljenko još uvijek želi biti aktivan član našeg društva, pogotovo zato što se on uopće ne osjeća starim i potrošenim. Uz Miljenka, još preko 40 osoba starijih od 55 godina 23. i 24. rujna stat će na pozornicu Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog kako bi javnosti ispričali najvažnije minute svoga života te kako bi se obračunali s više desetljeća vlastite šutnje i progovorili o našoj zajedničkoj povijesti koju su stvarali i koju još uvijek stvaraju.
Tko može pokrenuti Hrvatsku? Može li to biti generacija 55+ ili ta dužnost zajedno s dugovima ostaje na mladima? Hoće li generacija 55+ s ovoga svijeta otići razočarana? Možemo li spasiti natruhe solidarnosti koje su ostale u našem društvu? Generacija 55+ u europskoj godini aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti pokazat će da još uvijek žele biti nositelji barem malenih društvenih promjena. Oni još uvijek žele, ako već nije kasno, ostaviti nešto dobro generacijama koje dolaze…
S obzirom da je generacija 55+ medijski nevidljiva, osim kada ih se pita što bi učinili da osvoje zgoditak na lutriji te s obzirom da Montažstroj nema sredstava da generaciji 55+ zakupi dostatan medijski prostor, pozivamo Vas da podržite ove hrabre ljude koji su od statista odlučili postati protagonisti objavom video spota koji najavljuje jedinstveni kulturni događaj „55+“. Oni koji su doživjeli 30 milijuna minuta i više, očekuju vas u Lisinskom.
Generacija 55+ u povorci za solidarnost
Predstavnici generacije 55+ održali su 15. rujna 2012. godine prosvjednu povorku kojom su željeli ukazati na izostanak solidarnosti u društvu. U 2012. godini – europskoj godini aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti te na sam Međunarodni dan demokracije – generacija 55+ pokazala je da želi i može učiniti nešto dobro za društvo. U javnom pozivu obratili su se svim generacijama, i mlađim i starijim sugrađanima, kako bi zajedno pokazali da žele bolje društvo. Okupljanje prosvjednika započelo je u 11.30 sati ispred zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu a nešto poslije 12 sati stotinjak prosvjednika se uputilo Masarykovom i Preradovićevom ulicom do Cvjetnog trga a povorku su nastavili kroz glavni zagrebački trg te preko Praške ulice došli do Zrinjevca gdje su povorku završili na sebi svojstven način – plesom.
Prosvjednici su nosili prepoznatljive crne majice s jednostavnim bijelom natpisom „55+“ što je također bio i sadržaj transparenta kojim se povorka predvodila. Tijekom šetnja prolaznicima su dijelili letke s proglasom kojeg donosimo u cijelosti: "Mi, predstavnici generacije 55+, vjerujemo da nešto dobro možemo učiniti za naše društvo. Predugo smo šutjeli i zato sada izlazimo na ulicu kako bismo se založili za solidarnost. Ako smo ikada bili solidarni, dopustili smo da solidarnost danas potpuno nestane. Danas smo ovdje kako bismo pokazali da nismo odustali i da pozovemo sve, i mlade i stare, da nam se pridruže, da zajedno pokažemo da želimo bolje društvo. To dugujemo sebi, našoj djeci, njihovoj djeci i cijeloj zajednici. Mi više nemamo što izgubiti, ali želimo vjerovati u promjene."
Iako stariji od 55 godina, iako marginalizirani i isključeni iz žarišta naše društvene stvarnosti, ovi ljudi obratili su pozornost javnosti na ono za što smatraju da je osnovni i kroničan problem našeg društva – izostanak solidarnosti i to ne samo međugeneracijske, nego ljudske. Oni su dio najbrojnije populacije u Hrvatskoj ali su bez političke i ekonomske moći zbog čega ključno postaje pitanje artikulacije njihovih zajedničkih interesa kako bi problemima mogli nastupiti masovno. Ovaj prosvjed jedan je malen korak artikulaciji tih zajedničkih interesa posebice zbog toga što adresira sve generacije a ne samo onu 55+.
Projekt „55+“ nastao je u sklopu dugogodišnje misije Montažstroja prema kojoj umjetnost mora preuzeti odgovornost za zajednicu u kojoj nastaje. Već više od dva desetljeća Montažstroj beskompromisno progovara o gorućim problemima našeg društva stvarajući inovativne multidisciplinarne projekte. U najnovijem projektu Montažstroj daje glas građanima starijima od 55 godina u organizacijski najkompleksnijem projektu do sada. U sekundama koje nepovratno prolaze oni koji su do sada proživjeli 30 milijuna minuta ili više pozivaju vas da ih poslušate. Ulaznice su u prodaji na blagajni Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog ili na www.lisinski.hr.
Može li 55+ pokrenuti ovu zemlju?