Život i rad plesačica i plesača baleta puni su mitova.
- Je li istina da jedu samo salate i piju samo vodu?
- Je li istina da se odriču obiteljskog života i djece kako bi imali uspješne karijere?
- I ono posljednje, kojoj težini zapravo teže?
Prikupile smo neke od najčešćih mitova i istinitih činjenica koje se kriju iza života plesačica i plesača baleta.
Prvi koraci
Većina djece počinju se baviti baletom između četvrte i some godine života. Međutim, djeca počinju vježbati puno ranije: dopušteno im je sudjelovati na pripremnim tečajevima od treće godine. U tako ranoj dobi, buduće plesačice i plesači uče kako kontrolirati svoja tijela i kretati se uz glazbu.
Zahtjevi za fizičku formu
Jedna od najvažnijih 'tehničkih karakteristika' plesača baleta je njihovo istezanje stpala. Može se razvijati samo ako osoba ima anatomsku predispoziciju.
Većina plesača i plesačica baleta visoka je između 160 i 172 cm, a savršena težina trebala bi biti između 40 i 58 kilograma. Ovisi o tome koliko mišići i kosti teže. Međutim, krhkost ne znači da plesači nisu nevjerojatno snažni.
Duljina nogu itekako je važna za baletne plesačice i plesače - to nije mit. Indeks bi trebao biti oko 49-52%: duljina u sjedećem položaju podijeljena s visinom cijelog tijela i pomnožena sa 100%.
Prehrana
Prehrana baletnih plesača ima mnoštvo ograničenja. Da bi ostali u svojoj elegantnoj formi, moraju se odreći hrane na koju je većina nas navikla. Primjerice, Svetlana Zaharova, visoka 158 cm i teška 49 kilograma, uopće ne jede sol. Doručak su joj žitarice napravljene s vodom.
Doručak plesačica i plesača baleta trebao bi izgledati otprilike ovako:
Baletna plesačica Maya Plisetskaya ne pije kavu, ne jede proizvode s glutenom, meso, mliječne proizvode, kao ni jaja ili šećer. Što jede? Voće, povrće, ribu, žitarice...Ako misliš da je ovo stroga dijeta, neki baletni plesači imaju još i veća ograničenja pa čak ne jednu ni određeno voće i povrće, poput rajčica i banana.
Iza scene
Rad iza scene jednako je aktivan kao i na sceni jer osim što mukotrpno vježbaju i rade na koreografiji, pripremaju haljine, kostime, frizure i šminku. Također, njihova svakodnevica uključuje nedostatak sna, kronični umor i puno, puno teškog i napornog rada.
Stopala baletnih plesačica i plesača trpe teške i iscrpljujuće probe. Njihov radni dan traje seda sati bez pauze za ručak, a raspored ovisi o poziciji koju plesači imaju. Žene imaju više posla nego muškarci, a mnoge dane rade i prekovremeno: 9 sati ili duže.
Intenzivni treninzi vode mnogim profesionalnim ozljedama. Osim što često pate od poremećaja prehrane, imaju i problema s mineralnom gustoćom kostiju i često imaju prijelome rebra.
Da bi podržali svoje tijelo, baletni plesači i plesačice redovito idu na masažu. Vrsta masaže ovisi o cilju. Primjerice, na dan predstave bit će tonirajuća masaža, a nakon vježbanja ili nakon predstave, potrebna im je opuštajuća masaža. Omogućuje im odmor i uklanja oticanje.
Majčinstvo
"Biti majka i balerina istovremeno nije lako. Naravno, mogla bih zamoliti nekoga da pazi na moje dijete kako bih biti na probama i pilatesu koji mi je potreban zbog ostajanja u formi, ali ne mogu zamisliti da to radim. Jednostavno ne mogu ... Tijekom prvih godina djetetovog života, karijera prestaje biti najvažnija stvar u vašem životu. Ali vratila sam se prilično brzo na posao: počela sam vježbati kad je moj sin imao dva mjeseca, a opet sam bila na pozornici kad je imao četiri mjeseca." - Polina Semionova
"Budimo iskreni: i u prošlosti i sada vrlo malo balerina ima hrabrosti postati majkama. Jer postoji opasnost da se više nikad ne vratite na pozornicu. Ali odlučila sam se i sretna sam što sada imam svoju kćer." - Svetlana Zaharova
Čudesni svijet baleta
Unatoč mnogim odricanjima i žrtvovanjima, balerine i baletani i dalje plešu nesebično, inspiriraju gledatelje diljem svijeta s ovom moćnom i snažnom umjetnosti. Balet je prekrasan, ženstven i elegantan. Balet je vrsta umjetnosti na koju nitko ne može biti indifirentan. Slažeš li se?