Nema sumnje, kampiranje može biti jako zabavno. Ali ako se ne brinete dovoljno o sigurnosti, vaše zabavno kampiranje u prirodi može se pretvoriti u noćnu moru. O kojim stvarima bi trebali voditi računa kad idete na kampiranje?
1. Planirajte unaprijed. Istražite prije mjesto gdje idete. Odaberite siguran kamp, u čijoj blizini nema opasnosti od požara. Prije nego krenete pogledajte vremensku prognozu te provjerite da li postoje u blizini neke opasnosti za zdravlje.
2. Ponesite kutiju za prvu pomoć.Budite spremni za ozljede, ubode insekata i alergijske reakcije. Ponesite antihistamine, antiseptike, sprejeve protiv insekata, tablete protiv bolova, zavoje, flastere, zaštitne kreme za sunčanje i sl.
Pored toga ne bi bilo loše da u kutiji za prvu pomoć imate ručnu svjetiljku, zviždaljku, kompas, mali švicarski nožić, žilete, pincetu, povećalo, sterilizirane vlažne maramice za čišćenje rana, deku za prvu pomoć, termometar, oblog i ogledalo. Ogledalo može biti praktično kad trebate dati signal za pomoć. Neki koriste za to CD.
3. U kamp dođite rano.
Ako rano dođete u kamp, i preostaje vam dovoljno dnevnog svjetla možete dobro pregledati mjesto za kampiranje i postaviti šatore dok je još dan. Pripazite na oštre predmete, razbijeno staklo, velike mravinjake, grane, otrovno grmlje, opasan teren i pčele i ose.
4. Podignite šator na sigurnom mjestu. Provjerite da li vam je šator otporan na vatru i podignite na sigurnoj udaljenosti od vatre. Probajte podići šator na povišenom mjestu, da vam ne poplavi u slučaju kiše. Kako bi kukce zadržali izvan šatora, zatvarajte šator odmah nakon ulaska odnosno izlaska.
5. Popričajte sa članovima obitelji o sigurnosti u kampu.
Upoznajte članove svoje obitelji sa otrovnim biljkama iz okolice. Osobito dobro uputite mlađe članove obitelji u sve opasnosti koje bi mogli susresti.
6. Držite vatru pod kontrolom.
Prije nego zapalite vatru, provjerite da li su na snazi mjere zaštite od požara i ograničenja paljenja vatre. Nemojte paliti vatru ako puše jak vjetar. Kad zapalite vatru, neka bude unutar ograđenog kruga i uklonite iz okolice lako zapaljive stvari. Nemojte paliti svijeće ili druge slične predmete u šatoru.
Nikada nemojte ostaviti vatru bez nadzora, a iz okolice očistite sve suhe grane i lišće. Prije odlaska na spavanje, provjerite da li je vatra ugašene, a najbolje bi bilo da je polijete vodom.
7. Pripazite na divlje životinje.
Kad kampirate budite svjesni da ste u prirodi i okruženi životinjama. Divlje životinje imaju istančano osjetilo mirisa. Zato držite sve čisto, bez ostataka hrane ili smeća koje bi moglo privući životinje. Najbolje bi bilo da svu hranu i predmete sa jakim mirisom (poput sapuna) držite u zatvorenim kutijama ili u autu. Ne unosite u šator gdje spavate hranu jer bi osim mrava mogla privući i manje glodavce (miševe ili štakore).
Iako bi vam se moglo učiniti da ove sigurnosne mjere lišavaju kampiranje zabave, zapravo pomažu da vaš odmor u prirodu bude opuštanje za cijelu obitelj. A nije li smisao kampiranja upravo zabava i opuštanje?