Bijele točkice koje imaš na licu, oko nosa ili ispod očiju, zovu se milije. Bezopasne su, najčešće odu same od sebe, no znaju se zadržati duže vrijeme, što ti može utjecati na samopouzdanje.
U ovoj priči nisi sama, a mi smo istražili što su milije i kako ih se riješiti prirodnim putem.
Što su milije?
Milije nastaju kad se keratin "zarobi" ispod površine kože i formira malu kvržicu. U suštini se radi u mrtvim stanicama kože koje nemaju gdje van, pa tako zatvorene ispod kože ponekad prođu same od sebe, a ponekad ostanu duže vremena. Razlikujemo primarne, sekundarne i ostale milije.

Kad se pojave same od sebe – primarne milije
Ove se milije pojavljuju spontano, bez oštećenja kože. Kod beba su česte, ali i odraslima se znaju javiti, posebno oko očiju i na čelu. U pitanju su čiste, male cistice ispod kože koje nastanu kada se keratin ne uspije prirodno izbaciti. U većini slučajeva nisu razlog za brigu, ali znaju biti estetski neugodne.
Ako su posljedica oštećenja kože – sekundarne milije
Ove se milije javljaju nakon što je koža već prošla neku traumu – bilo da je riječ o opeklinama, osipu, agresivnim tretmanima poput kemijskih pilinga, pa čak i premasnim kremama. Tijelo pokušava regenerirati kožu, ali keratin se “zarobi” u tom procesu. Sekundarne milije su tvrdokornije i obično ne nestanu same.
Rijetke, ali moguće – ostale vrste milija
Kod nekih se ljudi mogu pojaviti milije u skupinama (tzv. milia en plaque), najčešće na kapcima ili iza ušiju, i ponekad su povezane s autoimunim stanjima. Tu su i eruptivne milije koje se pojave naglo i u velikom broju, te trajne neonatalne milije kod beba, koje ne nestanu tako brzo kao obične. Ako primijetiš nešto neobično, uvijek je dobra ideja posjetiti dermatologa.
Kako ukloniti milije prirodnim putem?
Ako trenutno imaš milije, onda sigurno tražiš metodu za kako ih se riješiti. Iako gore navedene metode nisu na odmet i svakako će pomoći ako ih redovno prakticiraš, ipak bi se trebala fokusirati i na uklanjanje. Za ove metode ti neće trebati kemijski preparati ni skupi proizvodi. Sastojke za ove tehnike sigurno već imaš kod kuće. Važno je napomenuti da ove metode nisu znanstveno potvrđene kao učinkovite za uklanjanje milija, ali mnogi ih koriste kao dio svoje rutine njege kože. Ako nijedna od ovih metoda ne pomogne nakon nekoliko mjeseci učestalog korištenja, posavjetuj se s dermatologom.
Ricinusovo ulje
Ricinusovo ulje poznato je po svom dubinskom djelovanju na kožu. Nakon večernjeg čišćenja, nanesi ga u tankom sloju izravno na područje s milijama i pusti da djeluje preko noći. Njegova antibakterijska i protuupalna svojstva pomažu omekšati sloj kože u kojem se nalazi zarobljeni keratin. Ako ga koristiš svaku večer, već za nekoliko tjedana možeš primijetiti razliku – koža će biti mekša, a milije manje izražene. Kod osoba s osjetljivom kožom može izazvati iritacije, tako da ako se odlučiš koristiti ricinusovo ulje, napravi test na malom dijelu kože prije primjene na licu.
Ulje čajevca
Ako želiš prirodno dezinficirati i pročistiti kožu, ulje čajevca je izvrstan izbor. Ulje čajevca uvijek treba razrijediti s baznim uljem (poput bademovog) prije nanošenja na kožu, kako bi se izbjegle moguće iritacije. Pomiješaj kap ulja s malo bademovog ulja i nježno nanesi na milije s pomoću štapića za uši. Ovaj antiseptik može pomoći da se milije s vremenom osuše i povuku. No pazi – ne koristi ga nerazrijeđeno jer može isušiti kožu. Jednom dnevno, najbolje navečer, sasvim je dovoljno.
Maska od cimeta i meda
Ako voliš prirodne maske, isprobaj kombinaciju meda i cimeta. Pomiješaj žličicu meda s malo cimeta dok ne dobiješ pastu, nanesi je na problematično područje i ostavi 15 minuta. Cimet potiče cirkulaciju i djeluje antibakterijski, dok med umiruje i njeguje kožu. Ovu masku možeš koristiti jednom do dva puta tjedno – idealno kao mali večernji spa ritual.
Aloe vera
Aloe vera je klasik kad je riječ o njezi osjetljive kože. Svježi gel (direktno iz lista ili kupljeni čist gel) možeš nanositi svakodnevno na lice, osobito navečer. Djeluje umirujuće, pomaže regeneraciji i ima antibakterijska svojstva. Njezina redovita primjena može pomoći da se milije povuku bez agresivnih metoda. Preporučuje se korištenje čistog aloe vera gela, posebno ako imaš osjetljivu kožu.
Soda bikarbona
Pomiješaj malo sode bikarbone s vodom dok ne dobiješ gustu pastu, nanesi je na lice i nježno umasiraj. Ovaj blagi piling pomaže ukloniti mrtve stanice kože koje mogu uzrokovati milije. Koristi ga jednom tjedno, ali pazi da ne pretjeraš – soda je abrazivna i prečesto korištenje može isušiti kožu.
Limun
Limun ima prirodna adstringentna svojstva i često se koristi za pročišćavanje kože. No, s njim treba pažljivo. Možeš natopiti blazinicu s malo limunovog soka i nježno prebrisati područje s milijama – ali samo navečer, jer limun u kontaktu sa suncem može izazvati pigmentacijske mrlje. Koristi ga najviše jednom tjedno i uvijek isperi lice nakon 10 minuta.
Kako spriječiti pojavu milija?
Za razliku od bubuljica koje možeš samo istisnuti ili tretirati proizvodima protiv njih, kod milija ti ove tehnike neće pomoći. No ono što hoće pomoći su prirodne metode za prevenciju. Prije svega idemo vidjeti kako spriječiti pojavu milija.
Čišćenje lica
Svaki dan peri lice blagim sapunom bez parabena. Izbjegavaj jake proizvode koji isušuju kožu jer će to potaknuti stvaranje milija. Nakon pranja, lice nježno obriši ručnikom – nemoj ga ostavljati da se suši samo od sebe jer to može dodatno isušiti kožu.
Parenje lica
Para pomaže otvoriti pore i omekšati kožu čime će se lakše izbaciti višak sebuma. Najjednostavnije: sjedni u kupaonici dok radiš pašu u tušu i ostani tamo 5–8 minuta. Nakon toga lice isperi mlakom vodom i nježno obriši.
Piling
Blagi piling jednom tjedno može pomoći da se mrtve stanice ne nakupljaju i ne stvaraju milije. Traži proizvode s glikolnom, salicilnom ili limunskom kiselinom, ali budi oprezna – prečesto ribanje može iritirati kožu. Kemijski pilinzi mogu pomoći, ali nisu za svakoga. Ako si ih već koristila i tvojoj koži odgovaraju, nastavi – ali nježno. Odaberi one s blagim kiselinama, a izbjegavaj jake formule ako ti je koža osjetljiva. Ako ih nikad nisi koristila, nemoj s njima krenuti samo zbog milija – postoji rizik da ti naprave više štete nego koristi.