Ako imaš dijete u vrtiću jako dobro poznaješ simptome ovog opakog virusa. Rotavirusom se do navršene pete godine života zarazi čak 95% djece vrtićkog i školskog uzrasta. Sezona infekcije traje tijekom zimskih i proljetnih mjeseci iako nije isključeno da se zaraza proširi i u drugim razdobljima. Najizraženije simptome imaju mala djeca i dojenčad, no najčešće zaraza prelazi i na ostale članove obitelji.
Što je rotavirus?
Rotavirus je infekcija koja uglavnom zahvaća probavni trakt. Odgovoran je za 30% infekcija gastrointestinalnog sustava u dojenčadi i male djece. Ovaj virus koji se nalazi u našoj okolini zbog velike zaraznosti i jednostavnog širenja čest je uzročnik epidemija proljeva i povraćanja u vrtićima. Može se širiti zrakom, dodirivanjem zaraženih površina, te konzumacijom zaražene hrane ili pića. Protiv ove bolesti nema lijeka, ali danas postoji cijepljenje kao prevencija za najteže oblike. Cijepivo je oralno, namijenjeno je isključivo novorođenčadi dojenčadi.
Ovaj virus može dugo preživjeti na sobnoj temperaturi pa se na dječjim igračkama, stolcima i stolovima može zadržati i nekoliko mjeseci. Stoga u slučaju infekcije dezinficiraj sve dječje površine i održavaj higijenu ruku i životnog prostora.
Simptomi
Prvi znaci infekcije javljaju se 12 sati do 4 dana nakon kontakta sa zaraženom osobom. Bolest se najčešće manifestira povraćanjem, bolovima u trbuhu a moguća je i povišena tjelesna temperatura. Nakon toga slijedi proljev koji je ujedno i glavni znak bolesti. Teški proljevi mogu izazvati opasan gubitak tekućine i elektrolita što vodi do dehidracije. Kako bi se spriječilo stanje koje zahtjeva hospitalizaciju, u slučaju teže infekcije rotavirusom potrebno je pravilno reagirati.