Sve što niste znali o pelerini

Veliki modni povratak

Sve što niste znali o pelerini

Ako ste prošle godine propustili uvrstiti pelerinu u jesensko-zimsku garderobu, ove sezone još nije kasno da to učinite. Pogotovo želite li pokazati da ste u korak s trendovima, kojima je za jesen/zimu 2011./2012. potvrđen veliki modni povratak tog odjevnog komada. S pelerinom ćete biti drugačiji od drugih, jer nijedan kaput ili jakna ne ostavljaju taj dojam romantike kao kada se zagrnete pelerinom, bilo da je od vune, krzna ili brušene kože, bilo da je duža ili pak kraća, kako za ovu sezonu predlažu vodeći modni kreatori.

Ta pomalo tajanstvena silueta koju će vam (pri)dati pelerina nije slučajna. Povijest nam otkriva kada je i u koje svrhe nastala pelerina, kroz pojedina modna razdoblja možemo pratiti kako se njezin kroj mijenjao, dopunjavao i usavršavao kroz stoljeća, te u kojim materijalima, uzorcima i tkaninama suvremeni dizajneri kreiraju pelerine kakve su ove sezone zavladale modnim pistama, ali i gradskim ulicama. Na ovo putovanje u prošlost, portal Žena.hr vodi vas uz pomoć dr.sc. Katarine Nine Simončić, povjesničarke mode, više asistentice na Zavodu za dizajn tekstila i odjeće Tekstilno tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Sve je počelo s ogrtačem

Zanimalo nas je otkud zapravo potječe ime pelerina, te što se smatra pretečom pelerine kakvu danas nosimo i poznajemo, o čemu naša sugovornica kaže: " Etimologija naziva potječe od francuske riječi pellerin (fr), peregrino (šp), pellegrino (tal.) tj. hodočasnik prema ogrtaču kakav su nosili hodočasnici, posebice oni koji su tijekom cijelog Srednjeg vijeka hodočastili prema svetištu s. Jakova u Compostelli. Pelerina s našivenim školjkama sv. Jakova bila je njihovo obilježje. No radilo se o kratkom obliku pelerine tj. ogrtaču ovalnog oblika kojemu je primarna funkcija bila da štiti ramena od hladnoće. Pellegrina i danas predstavlja dio crkvenog ruha biskupa i kardinala. Dok je papina bijele boje kardinalska je crna s crvenim obrubom.

Image


Besti Belli, Blue Pepe, Etam

Image


Forever21, Mackage, Steve Madden

Oblikom pelerina ustvari predstavlja najdrevniji tip ogrtača: ovalnog, kružnog ili polukružnog oblika koji se provlači  tijekom cijele povijesti pod raznim imenima, raznih dužina i raznih namjena. Preteče su mnogobrojne Od kišne kabanice izrađene od alpske trave iz oko 3000 godina prije Krista pronađene 1991. na području Alpa do vojničke kabanice za vrijeme rimskog carstva sa ili bez kapuljače koja je ujedno zbog debele vunene pređe poslužila i kao podloga za spavanje. Zatim ovalni oblik ceremonijalne odjeće u vrijeme Bizanta do neizostavnih raznovrsnih ogrtača ranog srednjeg vijeka kako u muškom tako i u ženskom odijevanju".


Atraktivna i otmjena

Pelerina je imala zanimljiv povijesno-modni razvoj, koji se može pratiti i na fotografijama. "Naziv pelerina u 16. stoljeću zabilježio je nizozemski kroničar opisavši ga kao jednostavan “hodočasnički”ogrtač koji pokriva ramena doseže dužinu lakta ili dužinu struka. U 17. stoljeću pelerina se spominje kao odjevni predmet koji pokriva ramena i ruke, ispred nešto duža u odnosu na leđni dio. Upravo u tom stoljeću pelerina postaje i sredstvo kojim se ukazuje na društveni status i financijsku moć nositelja (slika 1). Izrađena od skupocjene čipke i krzna taj dekorativni modni dodatak nadopunjavao je odjevne kompozicije. U 18. stoljeću u duhu Rousseau-ovih načela povratku prirodi pelerina je bila neizostavan element za boravak na otvorenom te su ga odijevali i muškarci i žene (slika 2.)

Image


1                                          2                                                3


Moda 19. stoljeća svojim ubrzanim promjenama iskoristila je dužu i kraću pelerinu kako bi odjeća ispod nje ostala nezgužvana. Neizostavna kao zaštita od niskih temperatura bila je u razdoblju empira obilježenog modom prozračnih tkanina dok je pred kraj 19. stoljeća njezin zvonoliki oblik bio posebno pogodan za modu naglašenih but rukava. Osim baršuna, te fine vune s bogatim dekorativnim aplikacijama na početku 20. stoljeća sve popularnija postaje i pelerina od pletiva (slika 3.) te čipke. U muškoj modi pred kraj 19. i početkom 20. stoljeća taj oblik popularizirao je fiktivni lik Sherlocka Holmes-a odjevenog u vunenu pelerinu kariranog uzorka", kaže dr.sc.Simončić.


Nekima je draži pončo

Katarina Nina Simončić objašnjava kako uz pelerinu istoj odjevnoj kategoriji pripada i pončo, tradicijsko ruho porijeklom iz Južne Amerike. "No, za razliku od pelerine to jest ogrtača koji omata tijelo te se pomoću broševa, igli, vrpci, dugmadi ili patentnog zatvarača vezuje, pončo je oblikovan od kvadratne ili pravokutne vunene tkanine s izrezom na sredini namijenjenog za provlačenje glave. Njegova revitalizacija posebno je obilježila 70 - te godine 20. stoljeća kada se je moda inspirirala tradicijskim etničkim stilovima proizašlih iz hippy pokreta."

Image


Image


Calvin Klein, Tahari, Joie


Sva lica pelerine

Pelerina nije samo odjevni predmet koji se svako toliko vrati u modu, nego ima i praktičnu primjenu za pojedina zanimanja, kada služi kao vojna odora, kabanica." Tijekom 20. stoljeća pelerina se posebno zadržala kao dio anti-mode tj nepromijenjenog odjevnog oblika  prisutnog u školskoj, vojnoj te medicinskoj uniformi. Još je danas dio raznih vojnih uniformi poput talijanskih karabinjera odjevenih u duži oblik pelerine - mantella kojoj je na ramenima našivena vodootporna kratka pelerina.

Zbog zvonolike forme s koje se kišne kapi slijevaju ne zadržavajući se u naborima njezin oblik koristi se učestalo za vodootporne kišne kabanice (mackintosh)od 19. stoljeća do danas. No, oblik pelerine tijekom 20. stoljeća kao i danas moda svako malo revitalizira i osuvremenjuje poštujući njezin osnovni oblik, ali unoseći dašak kreativnost kroz razradu kroja, primjeni boje i kombinaciji teksture", objašnjava dr.sc. Katarina Nina Simončić, povjesničarka mode, viša asistentica na Zavodu za dizajn tekstila i odjeće zagrebačkog Tekstilno tehnološkog fakulteta.

Image


Ark&Co., Laundry by Shelli Segal, ModCloth

Image


JCstyle, Loro Piana


Pelerina u modnoj sezoni 2011/2012.

Stigli smo tako na našem putovanju i do pelerina koje predlažu kreatori u ovogodišnjoj jesensko-zimskoj sezoni. To mogu biti modeli od brušene kože, vune ili krzna. Krojevi su razni,  možete birati pelerine s kapuljačom ili pak vezane u struku. Mnoge zanima uz što kombinirati pelerinu ili pončo, trebaju li to nužno biti traperice. Dakako, da ne, pelerine možete nositi i uz uske traperice i na haljinu. Ako je kroj kraći, trebat će vam torba s kratkim ručkama, ako ste se pak odlučili za vunenu pelerinu odjenite ju preko lepršave haljine ili minice. Čizme s vezicama ili torbe s resama, uz pelerinu nepogrešivo pristaju, bez obzira što zvuči predvidljivo, dobro izgleda, a to je ipak najvažnije.

(M.G.)

Image


DKNY, Edun, Halston, Karen Walker

Image


Max Azria, Michael Kors, Rag & Bone, Rebecca Minkoff

Image

Tommy Hilfiger (1, 2), YSL, Zero + Maria Cornejo