Dijamanti možda jesu najbolji ženini prijatelji, ali što ako su oni nedostižni? Tada najbolji ženin prijatelj može postati - bižuterija. I dok bez sumnje ima predivnih komada bižuterije, koji ako su unikatni, imaju i svoju kreatorsku i umjetničku vrijednost, svjedoci smo „poplave“ razne vrste bižuterije u trgovinama, koja bi trebala biti imitacija pravoga dragog kamenja, no zbog izrade i korištenih materijala odmah pri kupnji, ali i tijekom kraćeg perioda nošenja, promijeni ili pusti boju ili jednostavno izgleda lažno i jeftino, iako to nije bila vaša želja.
Zato postoje male tajne koje vam mogu pomoći u kupnji bižuterije, koja će izgledati baš kao da je izašla iz Tifanyja ili barem neke bolje zlatarnice.
Investirajte u setove nakita
Kupite set naušnica i narukvice ili ogrlice i narukvice, ili bilo koje druge kombinacije. No, imajte na umu kada kupujete jeftini set, ako nosite sve elemente odjednom, veća je šansa da će sve to zajedno izgledati vrlo loše. Nosite elemente odvojeno ili ih kombinirajte s drugim nakitom, koji pristaje zajedno. Vjerovali ili ne, to će stvoriti puno bolji dojam.
Izbjegavajte mladenački nakit
Čak i nakit od plemenitih materijala i dragog kamenja koji se sastoji od raznih privjesaka i poludragog kamenja u boji, te raznih oblika kao što su ključići, srca, cvjetići, sovice i tako dalje, može izgledati umjetno i loše. Dakle, ne moramo govoriti da i bižuterija te vrste rijetko izgleda i jeftinije nego što i je. Općenito izbjegavajte takve vrste nakita jer sigurno neće izgledati elegantno i sofisticirano.
Poludrago i lažno?
Radije odaberite poludrago kamenje koje je nešto skuplje nego staklenu ili plastičnu repliku dragog kamenja. Lažno obojeno drago kamenje vrlo često izgleda kao da je od plastike, iako možda i nije. Sjajni kristali isto su dobar odabir za nakit, ali najbolji način da vaši „kamenčići“ ne izgledaju jeftino jest odabir prirodnog poludragog kamenja. Najčešće izgledaju mnogo sofisticiranije nego bilo koje dugo lažno kamenje.
Previše sjaja
Izbjegavajte vrlo sjajne metale jer većina je umjetnih materijala toliko sjajna da izgleda umjetno. Kada si ne možete priuštiti nakit od plemenitih materijala, te dragog i poludragog kamenja, birajte onaj nakit koji ne bliješti previše, nego ima više prirodni izgled. Iako posebno blještavi nakit može biti privlačan, posebno pod svjetlima trgovine, dok ćete ga nositi na svojoj koži, ostavljat će drugačiji, jeftini dojam.
I težina je važna
Težina nekog nakita na prvi pogled nije vidljiva, niti je ona nešto o čemu se pridaje pozornost, ali kada kupujete bižuteriju za koju želite da izgleda kao prava stvar, birajte onu koja bi trebala imati i sličnu težinu kao prava stvar. Naime, stvar je u tome kako nakit pada i njiše se. Pokret nakita na vama ne smije ostavljati dojam prevelike lakoće, što će, naravno, odati lažan nakit.
Materijali koji ostavljaju trag na koži
Ako ste pronašli nakit koji odgovara vašem ukusu i potrebama, pa tako i dopuštenom cijenovnom rangu, pripazite da vas mrlje koje on može ostavljati na koži ne odaju. Bakar, nikl pa čak i srebro i razne mješavine materijala, mogu ostavljati tamne i zelene mrlje na mjestima gdje ono dodiruje kožu. Zato, prije upotrebe, dijelove nakita koji dodiruju kožu premažite prozirnim lakom kako se to ne bi dogodilo.
Foto: © Alliance - Fotolia