Kad se govori o seksu i seksualnoj edukaciji, klitoris se vrlo rijetko spominje. Nema nikakvu posebnu ulogu u reprodukciji, no izvor je zadovoljstva za nas žene pa je vrijemo da o njemu naučimo nešto više.
Postoje zanimljive činjenice o klitorisu za koje zasigurno nisi znala, a u nastavku ti otkrivamo neke od njih.
Veći je nego što misliš
Iako se čini kao da je klitoris jako malen, on se zapravo proteže duboko unutar našeg tijela. Kad se žena uzbudi, klitoris se može čak i udvostručiti.
Sličan je penisu
Vjerovala ili ne, klitoris je zapravo jako sličan penisu. Tako kod začeća sve bebe u početku imaju isto genitalno tkivo, a spolni se organ počinje razlikovati tek kasnije, oko 12. tjedna trudnoće. Prema tome, klitoris i penis su od istog tkiva.
Ima puno živčanih završetaka
S obzirom na to da se u klitorisu nalazi jako puno živčanih završetaka, duplo više nego u penisu, to je najosjetljivija erogena zona na ženskom tijelu. Iako je malen, zbog takve građe klitoris ima vrlo snažan osjet i to je ono zbog čega se osjećamo toliko uzbuđeno kada mu se posveti posebna pažnja.
Raste cijeli život
Baš kao i naš nos ili uši, klitoris također nastavlja rasti i nakon puberteta. Veličina klitorisa se razlikuje od žene do žene, no veličina nema utjecaj na postizanje orgazma. Kod žena klitoris raste cijeloga života i to zbog hormonalnih promjena koje se događaju. Upravo iz tog razloga, žene mogu uživati u seksu i u starijoj dobi.
Otkriven je u tek 1559. godine
Za klitoris se nije oduvijek znalo. Tek ga je 1559. godine otkrio talijanski liječnik Realdo Colombo.
Tu je samo radi užitka
Klitoris je jedini ljudski organ koji nema nikakvu funkciju osim pružanja zadovoljstva. U reproduktivnom procesu nema apsolutno nikakvu ulogu.
Oksitocin
Prilikom postizanja klitorisnog orgazma, u tijelu se oslobađa golema količina okistocina - hormona ljubavi. To znatno može popraviti raspoloženje kod žene.
Postoji cvijet koji izgleda poput klitorisa
Jesi li znala da postoji čak i cvijet koji svojim izgledom jako podsjeća na klitoris? Kod nas je poznat pod nazivom 'plavi grašak' (Clitoria ternatea, Asian pigeonwing), a potječe iz tropskih krajeva. U drevnoj Indiji se koristio za liječenje ženskih reproduktivnih poremećaja.
Foto: Unsplash