Prirodno, svatko s vremena na vrijeme pogriješi u romantičnom odnosu. No, najčešće se pitanja vezana za pogreške postavljaju na početku veze. Krenuli smo u vezu s nekim novim, imamo leptiriće u trbuhu, sretni smo, ali smo i prestrašeni i stalno se pitamo jesmo li nešto loše napravili i hoćemo li se i dalje sviđati novom partneru.
"Najveća razlika između prvih pogrešaka i onih kasnijih je ta što u dugoj zdravoj vezi već postoji povjerenje", objašnjava dr. Jason Whiting za Bustle. "Dugogodišnji partneri znaju da im druga strana čuva leđa i neće ih napustiti ili namjerno povrijediti. Dakle, pogreške se popravljaju, a razgovori su obično puno lakši", dodaje. Na početku veze je potpuno drukčije, iako je uzbudljivo, partneri se ne poznaju, također ne znaju kako druga strana rješava probleme i hoće li se samo okrenuti i otići.
"Obično su rane pogreške nesporazumi, jer se par još uvijek upoznaje. Oni ne poznaju međusobni humor, pozadinu ili način komunikacije, pa će neke stvari krivo zaključiti", kaže Whiting. No, velika je razlika između manjih pogrešaka ili loše komunikacije i ozbiljnih pogrešaka na koje treba pripaziti u novoj vezi. Kontrola ili manipulativno ponašanje, ljubomora ili potrebna da osoba ima posljednju riječ tijekom svađe mogu biti pokazatelji da si u vezi s toksičnom osobom. Zato u nastavku pročitaj najčešće pogreške u ranoj fazi veze, srećom komunikacija i iskrenost mogu pomoći da se stvari poprave i da veza ne završi odmah na početku.
Prevelika dostupnost
"Kada je osoba previše dostupna mogu se javiti određeni problemi. Tvoj partner bi se mogao zapitati sviđa li ti se ili jako želiš biti u vezi. Ima istine u tome da želimo ono što ne možemo imati. Kad je nešto izvan našeg dosega, trudimo se više da to dobijemo . Biti previše dostupan ili nametljiv može biti kraj i može dovesti do toga da netko brzo izgubi interes", kaže Anita Chlipala, stručnjakinja za veze.
Savjet: Važno je započeti razgovor i planirati, ali imaj na umu da zdravi odnosi uključuju određeni stupanj neovisnosti. Najbolji način da provjeriš idete li u dobrom smjeru je da razgovarate o tome koliko često se želite viđati. Bez obzira je li to jednom tjedno ili svaki drugi dan, važno je samo da ste oboje jasni u pogledu svojih očekivanja - tako nitko neće biti razočaran.
Nepopustiljivost
Važno je pronaći ravnotežu između toga da budeš previše dostupna u ranoj fazi veze, kao što je gore spomenuto, i toga da ne odustaneš prerano i pobjegneš iz veze. "Često vidim ljude koji očekuju da će odmah znati da su povezani s nekim. To nije uvijek slučaj. Potrebno je uložiti vrijeme, ponekad tjedne, da bismo vidjeli može li veza ići dalje. Nemoj odustati od nekog ako se na početku ne osjećaš sjajno", kaže dalje.
Savjet: Važno je biti otvoren i shvatiti da ne postoje uvijek prve iskre kao što prikazuju romantični filmovi u koje lako povjerujemo. "Osrednji" prvi spoj mogao bi dovesti do nevjerojatnog drugog spoja, pa treba probati.
Dijeljenje svih pojedinosti iz života
Važno je biti otvoren i iskren u novoj vezi, ali to ne znači da novom partneru odmah trebaš otkriti sve svoje tajne. "Na početku veze ne treba dijeliti puno toga. Kako vrijeme prolazi lakše je podijeliti događaje iz svog života jer se oni mogu staviti u puno širi kontekst te je lakše objasniti svoje ponašanje", kaže Chlipala.
Savjet: U redu je pokazati svoju ranjivost, ali ne treba ići u dublje razgovore jako rano. Ako ipak podijeliš neke vrlo intimne stvari, reakcije partnera će ti otkriti koliko je razumio i kakvi su njegovi pogledi na život.
Objave na društvenim mrežama
Potpuno je razumljivo da ljudi svoju sreću pokazuju na društvenim mrežama, a novi muškarac u životu može biti dobar razlog. No, ovo može biti vrlo nezgodno, posebno u novim vezama. "Prerano je i stvara nepotreban pritisak u vezi", kaže Chlipala. "Zadrži fotografije i objavi ih kad budeš sigurna da ste zajedno", objašnjava Chlipala.
Skrivanje mišljenja
"Odmah na početku treba pokazati kako želimo da se netko ponaša prema nama i koje su vaše uloge", kaže Chlipala. Jednostavne stvari poput preuzimanja odgovornosti za kuhanje večere i čišćenje nakon toga može stvoriti zdravo očekivanje da ste oboje jednaki. Nemoj se bojati prihvatiti pomoć i podršku partnera u ranim fazama. Može se raditi o malim stvarima, ali jasno izrazi što ne želiš ili želiš.