Uloga školskog liječnika u zaštiti od bolesti uzrokovanih HPV-om

Edukacija i cjepljenje u adolescentnoj dobi

Uloga školskog liječnika u zaštiti od bolesti uzrokovanih HPV-om

Na nedavno održanom 1. Međunarodnom kongresu i 2. hrvatskom simpoziju o prevenciji i liječenju početnog raka materničnog vrata, jedno od predavanja bilo je posvećeno ulozi školskog liječnika u zaštiti od bolesti uzrokovanih  HPV-om. Predavanje su pripremili N. Ferenčić Vrban, A. Juriša, M. Posavec iz Zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.

Kakva je situacija u Hrvatskoj?

Zadnji podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo govore da u Hrvatskoj za 2011. godinu imamo 323 novootkrivena slučaja, te 132 smrti od raka materničnog vrata. To pokazuje da još uvijek svaki treći dan u godini umre jedna žena a skoro svaki dan imamo novootkriveni slučaj karcinoma. Ti podaci su izrazito loši s obzirom da znamo današnje mogućnosti ranog otkrivanja, redovitog odlaska na ginekološke preglede, dostupnosti pretrage koja će detektirati promjene na samom vratu maternice a ono od čega bi trebali prvo početi je edukacija i cjepljenje u adolescentnoj dobi.

HPV  je spolno prenosiva bolest koja se u gotovo 100% slučajeva povezuje s rakom materničnog vrata, zato je uloga školskog liječnika u zaštiti reproduktivnog zdravlja bitan čimbenik u očuvanju zdravlja mladih kao i preduvjet za poboljšanje i onako lošeg demografskog stanja u Republici Hrvatskoj. Neoprezno, neodgovorno ponašanje i neznanje u adolescenata ima neposredne ali i dugoročne posljedice. Rizični čimbenici koji doprinose razvoju posljedica su rani početak seksualnog života, ne korištenje kondoma kao mehaničke barijere u zaštiti od spolno prenosivih bolesti i mladenačkih neželjenih trudnoća kao i veći broj partnera.

Cjepljenje protiv HPV-a

Cjepljenje protiv HPV infekcije preporučeno je od 2010.g. u „B programu“ kalendara cjepljenja koji se donosi svake godine od Ministarstva zdravlja. “U Republici Hrvatskoj nemamo organizirano cjepljenje u svim gradovima već samo pojedini gradovi potpuno ili djelomično financiraju cjepivo koje je osigurano za djevojčice u dobi od 13-14 g. i na trošak roditelja ukoliko su zainteresirani kada cjepivo može osigurati Županijski zavodi za javno zdravstvo. U Gradu Zagrebu provodi se takav način cjepljenja od 2007 g. a kojem prethodi obavezna edukacija roditelja i učenika/ca o bolestima koje uzrokuje HPV te o samom cjepivu koje provode liječnice školske medicine.

Odaziv na cjepljenje u odnosu na zemlje Europske unije kao i susjednu Makedoniju je nizak te govorimo o odazivu od 10% unatrag 4 godine od kada traje program cjepljenja u Zagrebu. To govore i zadnji podaci od ove školske godine  2012/2013. kada se program odvijao uz prethodnu edukaciju roditelja i učenika/ca. Od ukupnog broja učenica osmih razreda 3452, na edukaciju se odazvalo 2510 roditelja a cjepljeno je 351 učenica što nas vodi na 10,17%“, navodi se u izvješću stručnjaka sa Zavoda za javno zdravstvo.

Njihov je zaključak da su edukacija, cjepljenje i organizirani probir temelj prevencije kojem se treba okrenuti kako bi spriječili neželjene posljedice i brojke koje nam otkrivaju prevelik broj novootkrivenih i umrlih od karcinoma vrata maternice.


(M.G.)
Foto: David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net