
Što se događa s tijelom kada dugo nema intimnih odnosa?

Nedostatak seksualnih odnosa ne utječe jednako na svaku osobu, razlikuje se ovisno o zdravlju, godinama, ali čak i o tome kakve je odnose osoba imala prije pauze. Ali ako si općenito zdrava i prestala si imati seksualne odnose zbog nedostatka partnera ili svjesnog izbora (a ne zbog nekog fizičkog razloga) postoje neke promjene koje bi mogla doživjeti. Možda ćeš osjetiti gubitak spolne želje ili čak porast libida!
Ako si u vezi, ali su odnosi rijetki, možda ćeš se početi osjećati manje povezano s partnerom, što opet može značiti da ne razgovarate dovoljno o osjećajima ili ne dobivaš potporu kako bi lakše proživjela stresnu svakodnevicu. Seks pomaže da se u tijelu oslobađaju dobri hormoni, poput oksitocina i endorfina, koji mogu pomoći u ublažavanju stresa. Dodatna prednost oksitocina je u tome što pomaže kod boljeg sna.
Redoviti seks pomaže ti da osjećaš emocionalnu povezanost s partnerom, što otvara vrata boljoj komunikaciji. Parovi koji imaju češće spolne odnose kažu da su sretniji od onih koji ih imaju rjeđe. Ali to se ne mora događati svaki dan - čini se da je dovoljno jednom tjedno. Ovo se odnosi na većinu parova bez obzira u kojoj su dobi ili koliko su dugo u vezi.
Ako prolaziš menopauzu imaš još jedan dobar razlog za češće spolne odnose. Bez redovitog seksa, rodnica se može stegnuti, a kad odnosi nisu redoviti može doći čak i do krvarenja tijekom odnosa. Za žene to može biti toliko neugodno da počnu izbjegavati odnose. Promjene povezane s menopauzom, poput suhoće rodnice mogu se smanjiti lubrikantima, kremama ili estrogenom u malim dozama.