Neva Tölle : Pozivamo sve žene da smognu snage i izađu iz kruga nasilja

Uz Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Neva Tölle : Pozivamo sve žene da smognu snage i izađu iz kruga nasilja

„Štite li novi zakoni žene ili ih dodatno strukturalno viktimiziraju?", naziv je okruglog stola koji je u organizaciji Autonomne ženske kuće Zagreb održan uoči Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Nasilje nad ženama se ne smanjuje, a razlog tomu je i Kazneni zakon iz kojega je u posljednjim izmjenama 2013. izbačen članak prema kojemu je nasilje bilo kazneno djelo. To hitno treba mijenjati, poručeno je sa skupa. U Kazneni zakon treba vratiti kazneno djelo nasilja protiv žena, nasilje protiv žena ne smije se tretirati kao prekršaj  poput pogrešnog parkiranja ili prelaska ulice na crveno svjetlo. Hrvatska još nije ratificirala ni Konvenciju Vijeća Europe o suzbijanju nasilja nad ženama, ističu aktivistice Autonomne ženske kuće Zagreb, od čijeg je osnutka, u 24 godine rada, u skloništu i savjetovalištu anonimne i besplatne savjete, podršku i pomoć zatražilo i dobilo preko 40.000 žena i njihove djece. O radu Autonomne ženske kuće Zagreb, kako se financiraju i gdje pronalaze donatore za sklonište i savjetovalište za žene žrtve obiteljskog nasilja i njihovu djecu, govori Neva Tolle.

Kako će se obilježiti ovogodišnji Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama?
AŽKZ ove će godine povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama organizirati četiri okrugla stola na temu nasilja protiv žena. Također smo uključene u kampanju Otvorenog radija pod naslovom „To je i tvoja stvar“. U ime Autonomne ženske kuće Zagreb  25.11.2014.  povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama održat ću izlaganje na sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba. Također želimo naglasiti da ćemo sudjelovati u aukcijskoj prodaji haljina poznatih hrvatskih kreatorica/ra u organizaciji portala Žena.hr s ciljem prikupljanja novčane pomoći za potrebe nastavka rada skloništa i savjetovališta za visokotraumatizirane žene i djecu koje/i su preživjele/i partnersko nasilje.

Kako se financira rad AŽK Zagreb, koliko su kriza i recesija utjecali na donacije za sklonište za žene žrtve nasilja?
Rad Autonomne ženske kuće Zagreb sufinanciraju tri partnera Grad Zagreb, Zagrebačka županija i država putem MSPM u ukupnom iznosu od oko 70% godišnjih potreba. Dakle, sva tri paritetna partnera uplaćuju oko 70% godišnjih potreba, no, nažalost osim što je taj iznos nedostatan, naglašavamo da je i vrlo neredovit što se tiče isplata. Tako, primjerice, sredstva za redoviti rad sa ženama i djecom dobivamo uplaćena između 4. i 6. Mjeseca tekuće godine za mjesec siječanj te iste godine. Sufinanciranje skloništa i savjetovališta moguće je zbog potpisanog trogodišnjeg ugovora u kojem se garantira da će se program rada savjetovališta i skloništa financirati od 2013. do zaključno 31.12.2015. godine. Stoga nas zbunjuje poziv nadležnog Ministarstva koje nam je zakazalo satsanak ovaj tjedan, a na temu „financiranja i daljnje suradnje Ministarstva socijalne politike i mladih i skloništa za žene i djecu žrtve nasilja u obitelji“. Aktivistice AŽKZ-a  pitaju se da li će i nakon 24 godine sustavnog, kontinuiranog i ekspertnog rada morati opet strahovati od zatvaranja besplatnih servisa za žene i djecu koje su preživjeli nasilje – autonomnih skloništa i savjetovališta za žene i djecu.

Tko sve može biti donator? Na koji se način mogu realizirati novčane donacije, a kako donacije u hrani i drugim potrepštinama?
Donatorica/donator može biti bilo koja osoba, a koja želi podržati rad AŽKZ-a, odnosno rad skloništa i savjetovališta, te ostale programe AŽKZ-a za žene (i njihovu djecu) koje su preživjele partnersko nasilje. Donatorice/donatori AŽKZ-a ne predstavljaju samo važan doprinos programskom i financijskom opstanku AŽKZ-a, već svojom podrškom daju i snažnu poruku javnosti o važnosti zalaganja protiv nasilja nad ženama te doprinose utjecaju rada AŽKZ-a prema vlastima. Također, donacije mogu dati i pravne osobe.
Jednokratne donacije građanke/građani i pravne osobe  mogu dati kredinim karticama putem web stranice www.azkz.net ili uplatom na žiro račun AŽKZ-a broj HR3023600001101968330. U slučaju uplate na žiro račun, molimo donatorice/donatore da čitko upišu svoje ime/prezime i adresu na nalog za plaćanje te da nam na: azkz@zamir.net jave svoje kontakt podatke (e-mail i telefon) koji nam omogućavaju da im se zahvalimo i pošaljemo informacije o svom radu, kako bi imali uvid o trošenju uplaćenih donacija. Što se tiče donacija u hrani i drugim potrepštinama, iste se mogu osobno ili mailom dogovoriti na broj telefona 08005544 (radno vrijeme radnim danom od 10-17sati) ili na mail adresu: azkz@zamir.net

Jesu li donacije dostatne za potrebe skloništa?
Nažalost, nisu dostatne.Kako bismo osigurale stalnije i sigurnije prihode (donacije) koje su važne za nesmetan i kontinuiran rad skloništa i savjetovališta, AŽKZ poziva sve zainteresirane u RH da prije svih drugih opcija izaberu davanje manjih iznosa mjesečnih donacija putem trajnog naloga, temeljem tekućeg računa na obrascu trajnog naloga AŽKZ-a. Sadašnje donatorice i donatori izabiru mjesečni iznos sukladno svojim mogućnostima i željama. Iznosi su npr. 20, 25, 30, 35, 40, 50. 67, 100, pa do 150 kuna mjesečno. Podsjećamo sve potencijalne donatorice i donatore da uplate donacija do 2% godišnjih prihoda omogućuju umanjivanje porezne osnovice.
Zainteresirane/i javite se na telefon 4551-142 (radnim danom od 10-17 sati) ili nam pošaljite e-mail na tn_azkz@azkz.net  s predmetom: Trajni nalog za AŽKZ. Koliko je trenutačno žena i djece smješteno u sklonište?
Trenutno u skloništu boravi 6 žena i 8 djece, a uskoro očekujemo prijem jedne žene sa troje djece.


"Mi smo tu ako nas trebate"

S Facebook stranice Autonomne ženske kuće Zagreb prenosimo za kraj intervjua, a za početak razmišljanja svim onim ženama koje se ne usude, koje se boje, da ne odgađaju odluku:  
"U krugu nasilja nažalost se često događa to da nakon nasilnih događaja slijede isprike i obećanja da se to više nikad neće ponoviti. Tako žene dugo ostaju u tom krugu a s vremenom je sve teže izaći. Ova pjesma nepoznate autorice govori upravo o tome.. Mi smo tu ako nas trebate :)

DANAS SAM DOBILA CVIJEĆE

Danas sam dobila cvijeće.
Nije mi bio rođendan, niti ikakav poseban dan.
Sinoć smo imali svoju prvu svađu
i rekao mi je puno okrutnih stvari
koje su me zbilja povrijedile.
Znam da mu je žao
i da nije mislio ono što je rekao,
jer danas sam dobila cvijeće.

Danas sam dobila cvijeće.
Nije nam bila godišnjica,
niti ikakav poseban dan.
Sinoć me bacio u zid, počeo gušiti.
Izgledalo je kao u noćnoj mori.
Nisam mogla vjerovati da je stvarnost.
Ujutro sam se probudila
sva ogorčena i plava posvuda po tijelu.
Znam da mu je sigurno žao,
jer danas mi je poslao cvijeće.

Danas sam dobila cvijeće
i nije bio Dan žena, niti ikakav poseban dan.
Sinoć me ponovo prebio,
i bilo je puno gore nego inače.
Ako ga ostavim, što ću učiniti?
Kako ću se brinuti za svoju djecu?
Otkud mi novci?
Bojim se njega, a još više odlaska.
Ali znam da mu je sigurno žao,
jer mi je danas poslao cvijeće.

Danas sam dobila cvijeće.
Danas je bio vrlo poseban dan.
Bio je dan moga sprovoda.
Sinoć me napokon ubio. Prebio me do smrti.
Da sam samo skupila dovoljno hrabrosti
i snage da ga ostavim,
danas ne bih dobila cvijeće...

U sjećanje na sve ubijene žene koje su željele samo jedno – život bez nasilja.


Ako ste žena i živite u nasilju, a trebate pomoć i podršku nazovite besplatni  broj  telefona  0800-5544, radnim danom od 10-17 sati.


(M.G.)