Jesu li bež zastavice pozitivne ili negativne osobine?
Iako je velik dio pod hashtagom #beigeflag na TikToku ustvari 'obrubljen' zelenom bojom, budući da popularnost ovog pojma i dalje raste, čini se da sve više bež zastavica završava na crvenoj strani.
S obzirom na to da su bež zastavice, po definiciji, ponašanja koja kod druge osobe redovito prepoznajemo kao neuobičajena i potencijalno neugodna — ali ih svejedno toleriramo — publika je brzo sugerirala da neki korisnici TikToka samo traže isprike i opravdanje za loše ponašanje svojih partnera.
A budući da prvenstveno žene razotkrivaju osobine svojih partnera na internetu, to je potaknulo i feminističke rasprave koje sugeriraju da muškarci odbijaju emocionalno sazrjeti i preuzeti svoj dio odgovornosti u odnosima. U tom svjetlu, ističe se kako brojne žene u vezama pristaju na manje nego što su zaslužile te toleriraju ponašanja koja nisu prihvatljiva.
Kao i većina TikTok trendova, i bež zastavice će vjerojatno ubrzo nestati sa scene. Bez obzira na to, ovo je možda dobar podsjetnik mladim ljudima kako je ključno u odnosima postaviti granice te jasnije definirati što očekujemo od svojih partnera.
U konačnici, važno je imati na umu i da su crvene, zelene pa i bež zastavice potpuno subjektivne. Svatko ima različita uvjerenja, interese, očekivanja i ideale kad je riječ o romantičnim vezama. Većinu vremena, spremni smo tolerirati određena ponašanja te prekršiti neka svoja uobičajena pravila kad su u pitanju ljudi do kojih nam je zaista stalo.
Možda su bež zastavice samo sitnice kojima se nema smisla zamarati. I možda baš zato što su bež zastavice uistinu bež boje, one zapravo i ne bi trebale biti tako velika stvar. Međutim, rasprava o ovoj temi na društvenim mrežama mnogima je bila 'društveno prosvjetljujuća' pa čak i zabavna, a ujedno je i otvorila vrata za razgovore o nezdravom ponašanju i dinamici odnosa koji su neprihvatljivi ili nezadovoljavajući. Na kraju dana, svatko sam odlučuje što je spreman tolerirati u odnosima, a što ne.