Slušajući priče naših baka i promatrajući starije generacije žena, lako se zaključuje da ulazak u menopauzu znači veliku promjenu za tijelo i cjelokupno funkcioniranje žene. Neki pamte nagle promjene raspoloženja, iznenadne valunge, bolove ili simptome depresije koji prate žene na ulasku u ovu novu eru mudrosti. No jeste li znali da menopauza može biti i jedno lijepo i bogato razdoblje ženina života?
Kao i u svemu u životu, i ovdje je najvažnija priprema. Stoga počnite već danas razmišljati o svom tijelu, osluškujte ga i pripremite na godine koje donose menopauzu i promjene koje ju prate. Zapitajte se već danas „Što sam danas napravila za sebe na čemu će mi tijelo biti zahvalno sutra?“ i hrabro i spremno dočekajte menopauzu.
Iako najčešće pogađa žene između 45. i 50. godine, prvi simptomi (predmenopauza) započinju već i deset godina ranije. Prave se promjene događaju već od 30. godine i prva od tih promjena je pad razine hormona progesterona te dominacija estrogena koja može dovesti do većih problema; problema sa začećem, povećanog rizika od karcinoma dojke te veće opasnosti od srčanog i moždanog udara. Ipak, postoje simptomi koje valja osluškivati te odmah djelovati kako bi se izbjegli možebitni problemi. Na žalost, više od 15% žena ne poseže za prirodnom, cjelovitom pomoći, već za raznoraznim lijekovima koji štete tijelu ili se pak mire s nastalom situacijom.
Simptomi, poput valunga, vaginalne suhoće, pretjeranog znojenja, zadržavanje vode, povećane tjelesne mase unatoč vježbanju, lošeg sna, niskog libida, emocionalne labilnosti, opće mišićne boli, osjetljive i suhe kože, opadanja kose, vrtoglavica, umor i sl., prijateljski su znak tijela i hormona koji nam govore da sami sebi možemo pomoći. Nemojte ih zanemarivati. Nemojte se miriti sa njima. Oni samo upozoravaju i nisu stalno stanje vašeg tijela.
Kako si pomoći?
Preuzmite stvar u svoje ruke! Pravila su jednostavna te će, osim olakšati prelazak u ovo, za mnoge, mistično razdoblje, pogodovati vašem cijelom tijelu i organizmu. Ana-Marija Jagodić Rukavina, magistra kineziologije i voditeljica PBS Centra sportske izvrsnosti podijelila je s nama nekoliko savjeta:
- Uklonite stres: znamo, zvuči gotovo nemoguće jer smo stresu izloženi u svakodnevnim situacijama, ali stres je vrlo velik problem u menopauzi. S godinama se povećava, a sposobnost nošenja s njime može s godinama opadati. U situaciji kada tijelo zbog hormonalnog disbalansa treba malo mira i dodatne energije, žena vrlo lako „puca“ i zbog toga se javljaju bolovi i napetost u tijelu - najčešće u ramenima i vratu. A suprotno tome što nas uvjeravaju, bolovi nisu prirodna posljedica starenja i procesa ulaska u menopauzu.
- Razmišljajte što jedete i pijete: brzi ritam života ne pruža mogućnost svakodnevne pripreme svježih jela stoga nerijetko posežemo za već pripravljenim pakiranim proizvodima koji su vrlo često puni raznih hormona. Najveći neprijatelji našeg tijela su alkohol, kava, velike količine zelenog čaja i nikotin jer potiču dehidraciju tijela, a dehidracija je proces koji onemogućava regeneraciju stanica, odnosno dehidracija znači starenje. Treba smanjiti konzumaciju navedenih rizičnih tvari te povećati hidrataciju tijela vodom. Važno je i koristiti neke suplemente prehrane (multiminerali ili multivitamini) jer su danas i svježe namirnice deficitarne s vitaminima i mineralima i encimima. Čak se može, u kratkom periodu, koristiti i neka prirodna progesteronska krema.
- Vježbajte: Vježbanje je najbolje i najbrže sredstvo za smanjenje stresa i razine kortizola te odupiranje starenju. Njime povećavamo cirkulaciju, oksigenaciju te razbijamo začarani krug između bolova i umora koji nas pogađaju.
„Ako vas tijelo boli, onda ste umorni. Ako ste umorni, onda ste vjerojatno i nervozini, napeti, neispavani i konstantno ste u nekom začaranom krugu istrošenog, nervoznog stanja i sve pati - i oko vas i unutar vas. Garantiram da tjelovježbom možete najbrže razbiti ovaj začarani krug.“, objašnjava Ana-Marija. Ipak,vrlo je važno znati kakvu tjelovježbu i kakav pokret moramo poticati te se ne smije ići u ekstreme. Netko tko nije vježbao godinama ne bi odmah treba krenuti s pripremama za maraton ili pokušati osvojiti Mount Everest. Ovdje iznimno pomaže body tehniku koja predstavlja cjelovitu filozofiju vježbanja i pokreta te koja može jako umanjiti sve ove probleme i poteškoće kroz koje žene prolaze, te svojim programom vježbi i pokreta zadovoljiti potrebu i nuždu kretanja u ovoj životnoj dobi. Body tehnika je optimalan izbor jer u malo vremena učinkovito djeluje na sve komponente zdravstvenog fitnessa
Ključ je razumjeti što se događa u tijelu i izvan tijela te kako to balansirati. Posvetite stoga barem pola sata ili sat u vašem danu samo sebi. Vježbajte, hodajte, čitajte knjigu, meditirajte i slušajte svoje tijelo. Život je samo jedan, a mi ga kreiramo. Razmišljajte već danas o tome što donosi sutra i budite vesele, zdrave i vitalne.
Autor: Ana-Marija Jagodić Rukavina,
magistrica kineziologije i inovatorica Body tehnike
Foto: Shutterstock