Možda ti još uvijek izlazi para iz ušiju nakon što si otkrila da je tvoj dragi OPET čarape ostavio po cijelom stanu, ili te možda živcira to što rolu toaletnog papira stavlja naopako - sve to mogu biti mali razlozi zbog kojih se pokreće svađa, no dobra stvar je da svađe u vezi i braku zapravo mogu biti zdrave. S druge strane, postoje one svađe koje potpuno narušavaju tvoj odnos s partnerom - no kako prepoznati razliku?
Michaiah Dominguez, savjetnik za mentalno zdravlje i trener za veze, za Pure Wow otkrio je kako shvatiti važnost svađa u vezama, ali i kako prepoznati one zdrave svađe naspram onih koje uništavaju odnos. Svađa nam daje priliku da produbimo razumijevanje i zahvalnost, kaže Dominguez te dodaje da su nesporazumi mogućnosti koje nam nude da vidimo naše razlike u temeljnim vrijednostima, prioritetima, uvjerenjima i sklonostima, a istovremeno nam omogućuju da naučimo više o tome kako naš partner doživljava te iste koncepte.
Da nema svađa i sukoba, djelovali bismo pod lažnom pretpostavkom da bi dvoje potpuno različitih ljudi trebalo razmišljati, osjećati i ponašati se isto samo zato što su zaljubljeni. Zato je dobro da svađe postoje. Ipak, treba znati razliku između dobrih i loših svađa - mi smo izdvojile koje su koje.
Zdrava svađa: Svađa oko novca, kućanskih poslova i komunikacije
Ako se nisi posvađala s partnerom oko posuđa u sudoperu, jeste li uopće u vezi? Ako takva rasprava pomogne parovima da se pomire s međusobnim prioritetima, uvjerenjima i preferencijama, tada će vam nešto toliko banalno kao brisanje šalice prije nego ju pospremite u ormar otvoriti oči i bolje ćete upoznati jedno drugoga. Isto vrijedi i za svađu koja počiva na novcu ili na komunikaciji. Prema Dominguezu, ove situacijske svađe često su rješivi problemi bez stvarnog temeljnog problema.
Loša svađa: Svađa s ciljem da promijeniš partnera
"Kada pokušavamo uvjeriti partnera da je naš put najbolji i da bi se on trebao prilagoditi našim idealima i očekivanjima, šaljemo poruku da on nije dovoljan", upozorava Dominguez i dodaje da se partner zbog toga može osjećati kao da je tvoja ljubav uvjetna i da ga, dok se ne prikloni tvojim zahtjevima, nećeš voljeti. Još je gore to što te zahtjev da se tvoj partner mora promijeniti može dovesti u položaj moralnog, bihevioralnog ili intelektualnog autoriteta. Ukratko, Dominguez kaže da je pokušaj promjene partnera manipulativan i zloban.
Zdrava svađa: Svađa oko toga kako provodite vrijeme
Može biti da je na početku pandemije tvoj suprug postao "ovisan" o nekoj igrici kako bi se opustio - no sada je u slobodno vrijeme stalno igra i to ti možda smeta. S druge strane, tvom suprugu možda smeta činjenica da svaki slobodan trenutak provodiš na Instagramu. Unatoč tomu, Dominguez objašnjava da su i te svađe rješive - možda oboje trenutno prolazite kroz nešto, ali zdrava će svađa vašu vezu dovesti na čvršće tlo.
Loša svađa: Svađa koju prate ružne riječi
Kada svađe prerastu u međusobno vrijeđanje, umjesto da se držite teme o kojoj se radi, na opasnom si teritoriju. "Ova vrsta svađe može uništiti vezu - vrijeđanje, psovanje, ružne riječi i pretjerivanje dovode do osjećaja izolacije", objašnjava Dominguez. Ovakva se svađa događa kada izgubimo iz vida pravi problem iz straha da ćemo biti ranjivi ili zato što smo već toliko puta prošli jednu te istu temu. Ova vrsta svađe je obrambeni mehanizam koji zahtijeva puno posla, ali vas ne dovodi daleko, ni tebe ni tvog partnera.
Zdrava svađa: Svađa oko toga kada biste trebali imati djecu ili gdje biste trebali živjeti
Za razliku od drugih svađa koje se lako riješe, ova vrsta svađa trajni je problem - duboko je ukorijenjena u vašem svjetonazoru, identitetu i iskustvu. No zašto se onda smatra zdravom svađom? Dominguez kaže da "za te probleme neće biti rješenja, ali oni se mogu uspješno riješiti ako ste i ti i tvoj partner spremni otkriti, razumjeti i poštivati dublje značenje partnerove perspektive".
Loša svađa: Svađa koja zloupotrebljava moć i kontrolu
Prema Dominguezu, najgora je svađa ona koja pokazuje zlouporabu moći i kontrole. "Emocionalna ili fizička nasilna svađa manifestira se kroz nasilničko ponašanje ili fizičko nasilje koje umanjuje samopoimanje partnera i pogoršava njihovo mentalno zdravlje", kaže Dominguez. A ako su ovakve svađe česte, vezu bi trebala što prije prekinuti - ove se vrste svađa s vremenom pogoršavaju i najteže se oporaviti od njih.
Zdrava svađa: Svađa o vašem seksualnom životu
Naše želje i potrebe što se tiče spavaće sobe duboko su osobne i neće se promijeniti jer netko to želi. Ali to ne znači da o njima ne bismo trebali raspravljati - bez obzira na to slažeš li se sa željama partnera ili ne i obrnuto, o tome biste trebali razgovarati, čak i ako dođe do svađe.