Više od polovine mladih u Hrvatskoj doživjelo je neki oblik nasilja, uglavnom je riječ o psihološkom nasilju, a većina ispitanika nasilje je proživljavalo tijekom dužeg razdoblja. Do tih je poražavajućih rezultata još 2018. došlo istraživanje u sklopu projekta Love&Respect, izvjestio je Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje. I dok se fizičko nasilje lako raspoznaje, sa psihološkim (emocionalnim) nasiljem to nije slučaj. Dominaciju i kontrolu nasilnik ispolijeva na druge načine, a ne direktnim udarcima iako nije isključeno da emocionalno nasilje s vremenom poprimi intenzivnije i opasnije razmjere.
Isto je istraživanje pokazalo da partner svake pete osobe često provjerava gdje je i što je. Takav se obrazac ponašanja javlja i u značajnom udjelu veza u odrasloj dobi - teško je, doduše, tu govoriti o točnom postotku jer se ovakvo nasilno ponašanje većinski događa iza zatvorenih vrata. Nasilnik, u najgorem slučaju, postaje sve brutalniji, a žrtva ga opravdava, vjeruje da se radi o fazi te sagledava situaciju iz perspektive 'ružičastih naočala'. Zbog odnosa našeg društva prema žrtvama i manjkave institucionalne podrške, mnoge se žrtve uvjeravaju da su same krive, sram ih je sazna li tko da su u vezi s problematičnim partnerom te nerijetko trpe. Sve dok ne postane prekasno.
Važno je znati da strana koja trpi nasilje nije kriva za ono što joj se događa. Nitko ne zaslužuje nasilnog partnera, već ljubav, zadovoljstvo i poštovanje. Ljubomora, posesivnost i ucjena nisu odraz ljubavi ni romantike, već pokazatelji da provodiš vrijeme s nasilnikom koji će ti, na ovaj ili onaj način, ostaviti posljedice. I upravo zato što se emocionalno nasilje često banalizira i totalno pogrešno poistovjećuje s romantikom, njegove je znakove nekad teško prepoznati.
No, obratiš li pažnju i razmisliš li o svojoj poziciji u toj problematičnoj vezi mogla bi osvijestiti da si ovdje ti žrtva. U tom času treba potražiti savjet osobe od povjerenja ili nekih od javnih servisa ili nevladinih udruga. Dakako, nađeš li se u takvoj vezi na vrijeme treba misliti o njenoj perspektivi te prekidu, a ako si ti ta kojoj se obratila prijateljica, sestra ili netko drugi tko trpi emocionalno nasilje, budi na raspolaganju i sagledaj situaciju. Pomogni joj osvijestiti što je, i zašto, najbolje za nju, no ne nameći svoj stav. Ovakvim situacijama treba pristupiti staloženo i strpljivo.
Ovo je osam najčešćih znakova emocionalnog nasilja.