U ljudskoj je prirodi htjeti uspostaviti intimnu vezu s drugim ljudskim bićem, imati nekoga tko nas razumije i podržava te biti isto to drugoj osobi. No, izgraditi takvu vezu nije lako. U početku stvari se razvijaju same od sebe, leptirići u trbuhu pogonsko su gorivo, no kad odlete, suočavate se, kao i svi drugi parovi, s realnošću.
Tu nastupate vas dvoje i odlučujete vrijedi li se truditi oko odnosa i hoće li on potrajati. U nastavku ti otkrivamo šest stvari koje su najgore za ljubavni odnos, koje niti jedna veza ne može preživjeti, a i ne bi trebala jer ukoliko takvi problemi u njoj postoje, odnos nije zdrav i razvija se na štetu barem jednog od njegovih aktera. Ako se pojave, nemoj ih ignorirati. Bolje otići u početku, nego pustiti da se razviju duboke emocije ili kada već dobijete djecu.
Problemi s povjerenjem
Povjerenje je temelj odnosa, ono je, mogle bismo reći, 'kičma veze'. Istovremeno, vrlo je krhko i oko njega se itekako treba truditi. Jednom iznevjereno, teško se ponovno uspostavlja.
Često postoji bazični problem koji nikada nije u potpunosti raspravljen i riješen, a koji s vremenom prerasta u puno veću stvar i baca oblak sumnje čak i na najobičnije sitnice.
Nevjera i ljubomora
I ovdje govorimo o povjerenju, ali onom koje je narušeno na najteži mogući način za ljubavnu vezu. Bilo da se radi o emocionalnoj ili tjelesnoj prevari, nevjera će narušiti odnos, a u konačnici mu možda i presuditi, koliko god se trudili da ga popravite.
Ljubomora nije ništa manje opasna, a nerijetko je produkt nevjere. Prevarena strana postaje ljubomorna i u ovakvim okolnostima jako je teško izgraditi zdrav odnos.
Problemi u komunikaciji
Mnogi partneri imaju problema s komunikacijom, često tvrdeći da govore različitim jezicima. Ipak, neuspjeh u komunikaciji može dovesti do toga da nekoć blizak par počne djelovati u potpuno različitim sferama, živeći više kao cimeri nego kao ljubavni par.
Nedostatak komunikacije također može dovesti do prezira ili tendencije da se svaki smisleni razgovor pretvori u sarkazam i omalovažavanje, a ne u zdravo rješenje.
S vremenom će se partneri udaljavaju jedno od drugog i kreću svatko svojim putem.
Disbalans
Neizbalansiran odnos čest je kod mladih parova, kao i kod onih koji su dobili djecu ili koji proživljavaju značajne promjene u životu, poput selidbe ili mijenjanja posla. Neuravnoteženost se javlja kada jedan ili oba partnera ne uspijevaju odrediti prioritet odnosa.
Normalno je da veze doživljavaju disbalans u kriznim vremenima. Međutim, problem nastaje kada se jedan partner počne osjećati zanemareno od drugog. Primjeri disbalansa u odnosu koji mogu dovesti do prekida su: posjećivanje roditelja i rodbine samo jednog od partnera koji su u vezi, jednostrano donošenje važnih odluka pa i traženje pomoći i podrške kod treće osobe, umjesto da se to čini u vezi.
Problem kompatibilnosti
Suprotnosti se privlače, no samo u početku kada kemija radi svoje te u slučaju da nisu prevelike suprotnosti u pitanju. Temeljna kompatibilnost mora postojati da bi odnos funckionirao na duge staze. Primjerice, trebali biste se slagati po pitanju roditeljstva, odnosno želite li ili ne želite djecu, trebali biste imati iste moralne vrijednosti te nazore na svijet koji se barem donekle poklapaju.
Nasilje
Nasilje se ne smije tolerirati ni u kojem obliku, a osobito ne ono fizičko. Ukoliko partner na tebe digne ruku, ni ne pomišljaj pružiti mu drugu priliku. Digni sidro i otiđi.
U nasilje spadaju i nepoštovanje te emocionalno maltretiranje koji su vrlo iscrpljujući. Nesposobnost ili nespremnost da poštuješ partnerove misli. uvjerenja i osjećaje ili on tvoje, može uništiti povjerenje i intimnost u vezi.