Da bi brak funkcionirao, u njega treba konstantno ulagati. Dugoročni odnosi lako zapadnu u rutinu, no ono što je važno imati na umu je da nijedan odnos pa tako ni onaj između supružnika nije savršen. Tijekom zajedničkih provedenih godina i desetljeća partneri će se često susretati s problemima, izazovima, dosadnim rutinama i brojnim drugim ne baš tako privlačnim situacijama. I to je posve uobičajeno.
Ne možeš očekivati od partnera da bude savršen i da u vašem odnosu uvijek cvjetaju ruže, a to znači da moraš prihvatiti činjenicu da gradiš život s ljudskim bićem koje ima svoje mane, nedostatke i ekscentričnosti – baš kao i ti sama.
Bit će puno dobrih i lijepih trenutaka, no zasigurno će biti i onih manje lijepih – svađa, nesporazuma i povrijeđenih emocija. To nitko ne može izbjeći, no važno je naučiti tolerirati nedostatke, povremeno pristati na kompromis i probati razumjeti koji su glavni uzroci svađa te probleme rješavati na konstruktivan način.
Savjetnici za odnose i terapeuti ističu kako svaki odnos ima svoje dobre i loše faze. Iznijeli su pet neugodnih istina i činjenica vezanih uz bračni život koje mnogi često smatraju problemom, a zapravo su posve uobičajene i normalne u svakom dugoročnom odnosu.
Ponekad će se seks činiti kao obaveza
Seksualni život svakog para s vremenom zapadne u rutinu i upravo je zato u njega potrebno uložiti malo više truda želimo li zadržati strast i uzbuđenje. Natrpani rasporedi, posao, obaveze oko djece i brojne druge stvari utječi na odnos između supružnika, a spontanosti gotovo da i nema. Kao rezultat toga, seks postaje predvidiv i manje romantičan te samo još jedna u nizu obaveza. Da bi seksualni život ostao uzbudljiv, oba partnera u njega moraju uložiti malo više truda te otvoreno i iskreno razgovarati o svim problemima koji se eventualno mogu pojaviti.
Povremeno ćeš možda mrziti svog partnera
Netko je jednom rekao kako je granica između ljubavi i mržnje jako tanka, a oni koji su već dugo u braku s tim će se zasigurno složiti. Kako ističi bračni savjetnici, normalno je ponekad osjetiti i negativne emocije prema partneru, možda čak i mržnju. Samo osobe koje jako volimo mogu nam se toliko uvući pod kožu da ćemo ih ponekad i mrziti. Važno je naglasiti da suprotno od ljubavi nije mržnja, već ravnodušnost. Povremeni konflikti su posve normalni pa čak i nužni za održavanje zdravog i kvalitetnog odnosa. Važan je način na koji ćemo se nositi s tim sukobima jer upravo to određuje hoće li odnos između supružnika rasti ili biti narušen.
Neki će problemi biti nerješivi
Još jedna od pomalo bolnih i neugodnih činjenica o braku je ta da će uvijek postojati oni problemi za koje možda nećete moći pronaći rješenje ili kompromis. Neće svi argumenti završiti uredno. Bit će i malih i velikih svađa i važno je znati da nije svaki problem rješiv. Ponekad ćeš možda morati prihvatiti da postoje neke situacije ili stvari oko kojih se nikad nećete složiti i to je sasvim u redu. Terapeuti napominju da je važno naučiti razlike između rješivih i nerješivih problema jer će se nerješivi problemi rješavati na drugačiji način. Primjerice, ako si ti jako društvena, a tvoj partner nije – to se neće promijeniti. Nema smisla rješavati takve stvari, no s njima se moramo naučiti nositi i upravljati njima na pravi način.
Promijenit će se i tvoj društveni život
S ulaskom u bračnu zajednicu promijenit će se i društveni život tebe i tvog partnera. Kako ističu terapeuti za odnose, vrlo je važno da par ima vremena za sebe, osobito na početku braka, kako bi se mogao izgraditi odnos. Pretjerano druženje s drugim bračnim parovima prije nego brak postane stabilan zapravo može loše utjecati na odnos te izazvati nesigurnost i potrebu za uspoređivanjem. Brak i kvalitetno provođenje vremena nasamo sa supružnikom trebaju biti prioritet.
Ti i tvoj suprug ste dvije različite osobe
Jako je važno već na početku odnosa shvatiti da ti i tvoj partner niste iste osobe. Na početku veze često smo zaslijepljeni romantičnim idejama o srodnim dušama ili o tome koliko sličimo svom partneru. Ipak, prije ili poslije će doći trenutak kada ćemo se probudit u surovoj stvarnosti i shvatiti bolnu istinu o tome kako je naš partner posve drugačija osoba s nekim svojim razmišljanjima, stavovima i idejama. I to je nešto što trebamo prihvatiti. Ti i tvoj partner ne trebate razmišljati identično, no važno je da nadopunjavate jedno drugo i da ste sretni kada ste zajedno. Sposobnost da poštujemo partnera koji ima drugačije misli i emocije od nas je zapravo ključni sastojak uspješnih odnosa. Nauči voljeti i cijeniti te razlike jer upravo je to ono što tvog supružnika čini jedinstvenim.