Nažalost, unatoč svim nedavnim dostignućima u medicini, rak je još uvijek jedan od vodećih uzroka smrti u svijetu. Na 100.000 žena u prosjeku svaka 15. će oboljeti od raka jajnika, koji se po učestalosti nalazi iza raka grlića maternice i endometrija, dok je smrtnost žena koje obole veća nego u druga dva slučaja. Iako, od raka jajnika najčešće obole žene u menopauzi, između 50. i 60. godine života, on se naravno može javiti kod žena svih životnih dobi i skupina, iako rjeđe.
Razlog zbog čega je rak, i ne samo jajnika, toliko opasan je taj što ga je toliko teško dijagnosticirati, a simptomi raka često se zamijene s drugim bolestima. No, nova istraživanja pokazuju kako ipak postoje obećavajući znakovi i simptomi ranog raka jajnika.
Prije nego krenemo na same rane simptome moramo reći kako postoje tri tipa raka jajnika: prvo, imamo epitelne tumore, koji počinju na tkivu koje se nalazi s vanjske strane jajnika. Gotovo 90% slučajeva raka jajnika su epitelni tumori. Zatim, tu su stromalni tumori - oni počinju na tkivu jajnika koje je odgovorno za proizvodnju hormonskih stanica. Ovi tumori dijagnosticiraju se u ranim stadijima i otprilike oko 7% tumora jajnika su stromalni. Posljednji tip je tumor zametnih stanica; oni počinju u stanicama koje proizvode jajašca. Općenito, ova vrsta tumora pojavljuje se samo kod mlađih žena.
Općenito, tko spada u rizičnu skupinu?
- Žene u čijoj obitelji postoje osobe koje su oboljele od raka općenito ili pak od raka jajnika. Naime, između 10 i 20 posto žena koje obole od raka jajnika imaju osobu u užoj obitelji koja je oboljela od raka jajnika ili raka dojke. Osim toga žene u ovoj rizičnoj skupini imaju veće šanse da obole od raka jajnika u mlađoj životnoj dobi kao što su rane 40-te. Žene kojima je otkrivena mutacija gena BRCA1 u BRCA2 imaju između 16 i 60 posto šanse da obole od raka jajnika.
- Žene starije dobi – najčešće obole žene u menopauzi nakon 50-te godine života
- Žene koje nikada nisu imale djecu
- Žene kojima je menstrualni ciklus započeo prije 12-te godine života i žene kojima je menopauza započela kasnije nego što je uobičajeno. Naime, što više menstrualnih ciklusa imate, to su veće šanse za razvijanje raka jajnika.
- Žene koje ne mogu zatrudnjeti - žene koje ne koriste zaštitu od začeća i seksualno su aktivne, a ne mogu ostati trudne, imaju veće šanse da razviju rak jajnika.
- Žene koje koriste estrogen ili hormonalnu terapiju – određena istraživanja su pokazala da žene koje koriste određene hormonalne terapije, imaju malo veću šansu da obole od raka jajnika. Zbog toga, mnogi ginekolozi ne preporučuju hormonalne terapije u vrijeme menopauze ili prepisuju vrlo male doze, radi smanjivanja simptoma, te ne preporučuju dugo korištenje.
Dijagnoza i faze raka jajnika
Trenutno još nema testa koji će pokazati točno rak jajnika, no postoje drugi testovi koji mogu pomoći liječniku da donese odluku radi li se o karcinomu. Prvi je test snimanja koji uključuje ultrazvuk ili CT sken zdjelice i abdomena. Ova dva testa mogu vam pomoći u otkrivanju veličine i oblika jajnika neke žene. Drugi test je krvni test koji može otkriti protein (CA 125) koji se obično pronalazi u slučajevima raka jajnika.
Postoje 4 faze karcinoma jajnika. Stadij 1 je kada se rak nalazi u jednom ili u oba jajnika. Stadij 2 je kada se rak počeo širiti na druga područja zdjelice. U trećoj fazi karcinom se proširio na abdomen. Posljednja faza je kada je rak prisutan i izvan abdomena.
Najčešći rani znakovi raka jajnika
1. Nadutost koja ne prolazi: Ako osjećate stalnu natečenost koja nije poput uobičajenih (koja obično traje tri tjedna ili duže), to može biti rani znak raka jajnika. Najbolja stvar koju možete napraviti u ovoj situaciji jest da se posavjetujte s liječnikom kako biste dobili ispravnu dijagnozu.
2. Bol u zdjelici ili donjem tijelu trbuha: normalno je da žene osjećaju bol u trbuhu, zdjelici i abdomenu prije ili tijekom menstruacije. Ali kada se bol ne povlači niti nakon što je menstruacija prošla, to bi može biti znak raka jajnika. Na ovaj je znak osobito važno obratiti pozornost jer ga žene često zamijene za menstrualnu bol.
3. Gubitak apetita: Ako primijetite da postajete sve manje i manje gladni, odnosno da uopće nemate apetit u periodu od tri ili više tjedana, trebate se obratiti svom liječniku. To bi mogao biti problem s vašim želucem ili crijevima, no može biti i rani znak raka jajnika, stoga je najbolje da to ne zanemarujete.
4. Hitna potreba za mokrenjem: Ako primijetite da stalno jurite u WC kako biste mokrili, a niste promijenili količinu tekućine koju konzumirate – i ovo bi mogao biti rani znak raka jajnika. Ako se osjećate dobro jedne minute, no dvije minute kasnije trčite na WC to može biti infekcija mokraćnog mjehura, ali i rak jajnika.