Koliko često pričaš s prijateljicama o svom seksualnom zdravlju? Za mnoge je ovo još uvijek, na žalost, neugodna tema a često nemamo vremena tražiti odgovore na ova pitanja na internetu. Mnoge od nas čak ne razgovaraju previše sa svojim liječnicima, iako bi trebale.
Istraživana su pokazala da čak 63% žena osjeća nelagodu pričajući o svojim intimnim dijelovima i temama vezanima uz njih.
Ako i ti spadaš u tu skupinu, sakupile smo 4 najčešćih pitanja koja žene postavljaju o svom spolnom zdravlju, a oklijevaju tražiti odgovore na njih.
Mjesečnica mi je postala nepravilna – što to znači?
Tvoje prve pomisli vjerojatno su na trudnoću ili , ako si u tim godinama, menopauzu. Nepravilna mjesečnica može se desiti u bilo kojoj dobnoj skupini i ima mnogo šire implikacije nego trudnoća i menopauza. Jedan od jako čestih uzroka nepravilne mjesečne danas je postao stres. Hormoni stresa upliću se u proizvodnju estrogena koji je zadužen za naš menstrualni ciklus, i može omesti njegov rad pa time i učestalost mjesečnice. Ako si napunila 45 godinu života a nikada nisi imala problema s mjesečnicom, vjerojatno si se počela približavati menopauzi. Ako imaš razloga sumnjati na trudnoću, definitivno trebaš napraviti testove i obratiti se liječniku, no pričekaj neko vrijeme prije nego počneš paničariti jer bi ovo moglo imati razne uzroke.
Ako je odsustvo mjesečnice popraćeno neki drugim simptomima poput iscjetka u čudnoj boji, ili promjena na koži i tkivu vagine, obavezno se obrati liječniku.
Zašto mi je tako teško dovesti se u pravo ''raspoloženje'' prije i za vrijeme seksa?
Smanjenje libida ili seksualne želje nekada može biti psihički odgovor na fizičko oštećenje organa. Ako tijekom seksa ili predigre počneš osjećati suhoću ili bilo kakvu drugu vrstu neugode, tvoj će mozak uključiti 'obrambeni sustav' protiv seksa kako bi te spasio od ponovnog osjećaja takve neugode.ovo nije razlog zbog kojeg bi se trebala sramiti ili početi izbjegavati seks. Ovo je samo poziv da počneš eksprerimentirati sa stvarima koje ti pašu u dnevnoj sobi, a možda i koristiti lubrikant (pogotovo ako si već u zrelijoj dobi).
Zašto tako često mijenjam raspoloženja?
Ovo nam se obično događa pod utjecajem hormona. Tako da za čudne promjene raspoloženja zaista često nisi kriva ti nego tvoji hormoni.oksidativni stres može smanjiti razine nitričnog oksida u tijelu i tako uzrokuje hormonalne promjene koje pak uzrokuju promjene raspoloženja.
Kako mogu popraviti intimnost s partnerom
Intimnost između partnera zahtjeva mnogo truda i rada nakon ''faze medenog mjeseca''. Vodi brigu o sebi i uloži malo u Wellness tretmane koji će te opustiti. Ovo je vrlo bitno kod bilo kojih seksualnih odnosa. Stres može biti jedan od najvećih faktora remećenja u spavaćoj sobi. Kada se ti sama osjećaš doro, možeš početi mnogo bolje utjecati na vašu vezu. Dobra komunikacija s partnerom izvan spavaće sobe također je velo važna kako bi tamo sve funkcioniralo.