Test zona: La Roche Posay Toleriane Sensitive krema za lice

Probiotici i prebiotici u kremama su trenutno hit! Isprobali smo kremu koja ih sadrži!

Test zona: La Roche Posay Toleriane Sensitive krema za lice

Zašto krema s prebioticima?


Prije same recenzije želim nešto reći o tim probioticima u kremama. Primijetila sam u posljednje vrijeme da ih se sve više spominje u njezi kože. Probiotici i prebiotici... Pa to je ono za obnovu crijevne i vaginalne mikroflore... Kakve to veze ima s kremom za lice? Barem je meni to zvučalo pomalo čudno. No dosta sam čitala o tome, i ispada da zapravo ima dosta smisla.

Koliko grozno to na prvu zvučalo, u i na našoj koži živi više od jednog trilijuna bakterija - koje su zapravo veoma važne jer one postoje kako bi nam pomogle da se borimo protiv infekcija, sprečavaju oštećenje uzrokovano utjecajem iz okoliša, jačaju imunitet, reguliraju pH razine i održavaju kožu zdravom, punašnom i sjajnom.


Za zdravlje kože jednako su važne i one korisne bakterije iznutra - i to toliko da se u posljednje vrijeme sve više govori upravo o ljepoti iznutra, odnosno o lijepoj, blistavoj mladenačkoj koži koja je rezultat uravnoteženog i zdravog probavnog sustava (zato se preporučuje konzumacija fermentiranih mliječnih proizvoda poput kefira, kiselog kupusa, Kombucha čaja ili misoa...).

Kada u tijelo unosimo probiotike iz prirodne hrane ili iz suplemenata oni se pridružuju endogenim bakterijicama našeg crijeva, čineći eklektičnu mikrofloru koja je potrebna za zdrava crijeva. I čim nešto naruši tu ravnotežu bakterija - poput uzimanja antibiotika ili naprosto loše prehrane - loše bakterije mogu se razmnožiti i izazvati cijeli niz problema i upala, pa se tako odraziti i na stanje kože - u obliku prištića, osipa, rosacee i ekcema.

Kako bi se zadržala i njegovala ova bogata i raznolika mikrobna zajednica u modernoj njezi kože sve se više koriste napredne probiotičke formule u kremama. Neke sadrže žive kulture odnosno probiotike, a druge pak prebiotike - spojeve kojima se bakterije hrane i pomažu im da se razmnožavaju. Ima i proizvoda koji se oslanjaju na postbiotike, korisne ekstrakte koje žive bakterije ispuštaju kada prođu proces fermentacije koji ubrzava njihov metabolizam. Neki od tih nusproizvoda su prirodni antibiotici, sposobni ubijati štetne bakterije koje uzrokuju akne i infekcije; drugi mogu potaknuti iscjeljivanje bez uobičajene potrebe za poticajnom ozljedom - što se u posljednje vrijeme radi mikroiglicama/dermarolerom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Image
3/4