Prošlog puta u recenziji sam pisala o proizvodu koji mi je doista pomogao s kožom koja je postala gotovo nepodnošljiva u ovim hladnijim mjesecima Hydra Patch H2O ampulama od Kozmetike Afrodita, koje su mi zaista pomogle smiriti kožu.
A onda sam odlučila potražiti nešto što će nastaviti hidrataciju za moju zaista osjetljivu kožu u ovim hladnim mjesecima (dodajmo tome i crvenu i nadraženu kožu oko i po nosu zbog prehlade i stalnog brisanja maramicama).
I tako je odluka pala na kremicu koju ste vi, naše drage čitateljice, odabrale kao najbolju u našem godišnjem odabiru Proizvoda godine – La Roche Posay Toleriane Sensitive smirujuću hidratantnu njega za lice. No, to nije razlog zašto sam je odabrala. Već zbog toga što u sebi sadrži prebiotike, nešto o čemu već neko vrijeme sve više čitam i što me zbilja zanima zbog svog utjecanja na njegu i regeneraciju kože.
U protekla dva tjedna testirala sam je, a u nastavku možete pročitati što mislim o prebioticima (i probioticima) u kremama za lice te je li krema zaista toliko dobra da je zaslužila biti proglašena najboljom među kremama za lice...
Što proizvođač kaže o kremi?
Prebiotička hidratantna njega koja smanjuje osjetljivost kože. Hidratizira. Smiruje. Štiti. Kad je koža osjetljiva, nužno je ne samo obnavljanje vanjske barijere nego i očuvanje njene mikrobiotičke barijere – nevidljive barijere koja prirodno štiti kožu kako bi smanjila njenu osjetljivost. To je uloga prebiotika.
48 sati hidratacije. Obnavlja i štiti barijeru kože. Intenzivno smiruje. Smiruje i smanjuje iritaciju kože.
Sadrži 83% umirujućih i zaštitnih aktivnih sastojaka:
Ostalih 17% komplementarnih sastojaka koji osiguravaju ugodno i jednostavno nanošenje i očuvanje kvaliteta sastojaka. 0% parfema i alkohola. Bez iritacije/bez nadraživanja. Visoka tolerancija, pogodno čak i za bebe.
- Glicerin hidratizira i do 48 sati.
- Ceramid obnavlja i štiti kožnu barijeru
- Vitamin B3 intenzivno smiruje
Zašto krema s prebioticima?
Prije same recenzije želim nešto reći o tim probioticima u kremama. Primijetila sam u posljednje vrijeme da ih se sve više spominje u njezi kože. Probiotici i prebiotici... Pa to je ono za obnovu crijevne i vaginalne mikroflore... Kakve to veze ima s kremom za lice? Barem je meni to zvučalo pomalo čudno. No dosta sam čitala o tome, i ispada da zapravo ima dosta smisla.
Koliko grozno to na prvu zvučalo, u i na našoj koži živi više od jednog trilijuna bakterija - koje su zapravo veoma važne jer one postoje kako bi nam pomogle da se borimo protiv infekcija, sprečavaju oštećenje uzrokovano utjecajem iz okoliša, jačaju imunitet, reguliraju pH razine i održavaju kožu zdravom, punašnom i sjajnom.
Za zdravlje kože jednako su važne i one korisne bakterije iznutra - i to toliko da se u posljednje vrijeme sve više govori upravo o ljepoti iznutra, odnosno o lijepoj, blistavoj mladenačkoj koži koja je rezultat uravnoteženog i zdravog probavnog sustava (zato se preporučuje konzumacija fermentiranih mliječnih proizvoda poput kefira, kiselog kupusa, Kombucha čaja ili misoa...).
Kada u tijelo unosimo probiotike iz prirodne hrane ili iz suplemenata oni se pridružuju endogenim bakterijicama našeg crijeva, čineći eklektičnu mikrofloru koja je potrebna za zdrava crijeva. I čim nešto naruši tu ravnotežu bakterija - poput uzimanja antibiotika ili naprosto loše prehrane - loše bakterije mogu se razmnožiti i izazvati cijeli niz problema i upala, pa se tako odraziti i na stanje kože - u obliku prištića, osipa, rosacee i ekcema.
Kako bi se zadržala i njegovala ova bogata i raznolika mikrobna zajednica u modernoj njezi kože sve se više koriste napredne probiotičke formule u kremama. Neke sadrže žive kulture odnosno probiotike, a druge pak prebiotike - spojeve kojima se bakterije hrane i pomažu im da se razmnožavaju. Ima i proizvoda koji se oslanjaju na postbiotike, korisne ekstrakte koje žive bakterije ispuštaju kada prođu proces fermentacije koji ubrzava njihov metabolizam. Neki od tih nusproizvoda su prirodni antibiotici, sposobni ubijati štetne bakterije koje uzrokuju akne i infekcije; drugi mogu potaknuti iscjeljivanje bez uobičajene potrebe za poticajnom ozljedom - što se u posljednje vrijeme radi mikroiglicama/dermarolerom.
Što kažem ja o kremi?
Ok, sad znamo koja je svrha pro i pre - biotika u kremama, pa onda shvaćate zašto bi mi bilo interesantno isprobati kremu koja sadrži prebiotike. Koliko god mi još uvijek bilo neugodno zamišljati da mi je koža puna bakterija i imala potrebu istrljati je antibakterijskom maramicom. Naravno, nemojte to ni u ludilu činiti! Te bakterijice su saveznici koje štite i održavaju ljepotu naše kože.
Ova La Roche Posay kremica pakirana je kao i sve druge njihove kreme u bijelu tubicu s prepoznatljivim dodirom plave i crnih slova. Kako ne sadrži parfeme niti nikakve druge iritante, mirisa naravno nema nikakvog, a sama tekstura kremice jako je lagana. Više kao emulzija nego li krema.
Krema se veoma lako razmazuje i potrebno je malo da se prekrije cijelo lice. A moć upijanja je zbilja izvrsna, ne znam kada sam posljednji puta isprobala kremicu koja se praktički instantno upila u kožu. Iako se brzo upila nemate osjećaj da "nije dovoljna" već je koža fina i glatka. Trunčicu me peckalo na području oko nosa – ali kako mi je tu koža zbilja iziritirana zbog ispuhivanja nosa valjda dvjesto puta na dan – nema te kreme koja me ne bi peckala, osim valjda riblje masti, a stvarno mi nije do tog mirisa...
Nakon dva tjedna korištenja mogu reći da mi zbilja odgovara i da daje dovoljno hidratacije za moju kombiniranu masno-normalnu kožu koja ponekad zna biti dehidrirana. Mislim da bi se mogla jako dopasti svima sa sličnom kožom, kao i svima s masnom kožom. Za dame sa suhom kožom, moram priznati, nisam sigurna. Mislim da će vama ipak biti potrebno nešto intenzivnije – ili možda kombinirati s nekim dobrim uljem za kožu nakon nanošenja kremice (ja ih jako volim!)
Jeste li i vi isprobali ovu kremu? Ako netko ima suhu kožu neka u komentarima podijeli svoje iskustvo s njom...