Saznale smo hidratiziraju li ulja zaista kožu i odabrale neka najbolja za njegu lica

Većina nas već desetljećima iz dana u dan hidratizira kožu, ali to ne znači da zapravo znamo što se događa kada određeni proizvod stavimo na lice

Saznale smo hidratiziraju li ulja zaista kožu i odabrale neka najbolja za njegu lica

Posebna dilema javlja se u jednoj određenoj kategoriji proizvoda za njegu kože koji je vlaže: ulja za lice. Ulja za lice već dugo postoje, ali su nedavno postala vrlo popularna, a pitanje koje sa sobom povlače jest - hidratiziraju li ona kožu ili ne? I ako da, jesu li namijenjena samo suhoj koži lica? 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Vraćaju sjaj i pomlađuju je: Deset najboljih ulja za sjajnu kožu lica



Ukratko, da - ulja jesu dio procesa hidratiziranja kože. No dulji je odgovor malo složeniji. Prvo, mora se razumjeti razlika između okluziva i ovlaživača, dvije glavne vrste hidratantnih proizvoda za kožu. Okluziv je teška krema ili ulje koje zadržava vlagu u koži - jer kakva je korist od vlage ako "ispari" s lica? S druge strane, ovlaživač je sastojak koji crpi vodu iz okoline ili samog losiona, poput glicerina ili hijaluronske kiseline.

, kaže dermatologinja Melissa Kanchanapoomi Levin za Harper's Bazaar. Dakle, iako su ulja dobra za kožu, ona zadržavaju samo sadržaj vode, ali je ne dodaju, što znači da imaju svojstva ovlaživača, ali ne i hidratantna.


Image

(Foto: Pexels)

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Okluzivi i ovlaživači dinamičan su dvojac, a jedan bez drugog neće donijeti rezultate kakve želimo. Zbog toga se većina formula za hidratantnu kremu izrađuje s kombinacijom oba. "Krema ima puno više sadržaja ulja, a losion ima manje ulja i više vode", napominje doktorica Mona Gohara, profesorica dermatologije na Medicinskom fakultetu Yale. 

Uz sve to, postoji mit da su ulja namijenjena samo suhoj koži, jer ona sama po sebi zapravo mogu pridonijeti dehidraciji. Svi moramo pronaći savršenu ravnotežu između okluziva i ovlaživača, a ako si ljubiteljica ulja za lice, nanesi ga nakon hidratantne kreme. Jer ako naneseš vlažni serum ili losion nakon ulja, sve što ćeš postići je trošenje proizvoda bez željenog efekta.


Image

(Foto: Pexels)


Ako tražiš ulje koje ćeš dodati u svoju rutinu, Levin preporučuje ulje skvalena, marule ili jojobe, jer mogu pomoći kod crvenila i neće začepiti pore. Ova prirodna uljasu i prepuna esencijalnih vitamina. Gohara napominje da su proizvodi na bazi mineralnih ulja poput vazelina također izvrstan izbor za većinu tipova kože. Ulja koja treba izbjegavati u njezi kože su arganovo i kokosovo ulje, jer je veličina molekule veća i stoga može pridonijeti aknama.

Mi smo odabrale neke naše favorite kada su u pitanju ulja za lice.

1/11