Jednostavne promjene u dnevnom ritmu (npr. način tuširanja) mogu smiriti suhu kožu. Iako je proljeće stiglo, u posljednje vrijeme puno vremena provodimo u zatvorenim prostorima. Zato donosimo preporuke dermatologa o njezi kože jer ako njega nije dovoljno dobra bore će postati uočljivije. Osim toga suha koža često može svrbjeti, ljuskati se, pucati i sl. Vrlo je važno spriječiti da kupke i tuširanje pogoršavaju stanje suhe kože i zato je dobro:
- ograniči vrijeme pod tušem ili kupkom na 5 ili 10 minuta
- koristi toplu vodu, izbjegavaj vruću
- za kožu koristi nježna sredstva bez mirisa
- nanesi dovoljno gela za tuširanje kako bi skinula prljavštinu, ali nije ti potrebna gusta pjena
- kožu nježno suši s ručnikom
- nanesi hidratantnu kremu odmah nakon kupanja
Kreme i losioni djeluju tako da zadržavaju postojeću vlagu u tvojoj koži i zato se hidratantna krema treba nanijeti u roku nekoliko minuta. Također, kreme treba nanijeti nekoliko minuta nakon pranja lica i ruku.
Kreme s uljima i hidratantne kreme su učinkovitije i manje iritiraju kožu od losiona. Potraži kremu koja sadrži ulja poput maslinovog ili jojobinog. Shea maslac također je učinkovit. U smirivanju suhe kože može pomoći i mliječna kiselina, urea, hijaluronska kiselina, dimetikon, glicerin, lanolin, mineralno ulje i vazelin, preporučuje Američko udruženje dermatologa. Balzami za usne također su važni i treba ih nanositi. Pronađi onaj koji ne iritira tvoju kožu. Treba izbjegavati sve proizvode koji u sebi sadrže alkohol i mirise.
- Čišćenje - pranje lica
- Toniranje - čisti kožu
- Nanošenje krema - hidratizira i omekšava kožu
Pranje lica je osnovno i prvi korak u zdravoj rutini. "Naša koža svaki dan dolazi u dodir s vanjskim onečišćenjima, prljavštinom i drugim faktorima koje treba ukloniti", objasnio je dermatolog dr. Carlos Charles za New York Times. Lice treba prati dva puta dnevno, ujutro i navečer kako bi se spriječile zatvorene pore i akne. Pravo sredstvo za čišćenje neće skinuti esencijalna ulja s kože, a piling je dovoljno raditi jednom tjednom i važno je izbjegavati abrazivna sredstva.
(Foto: Pixabay)
Toniranje kože treba napraviti nakon čišćenja, ali vrlo je važno naglasiti da se tonik treba nanositi čistim rukama, stavi nekoliko kapi na dlan, a zatim ga utrljaj u kožu. Većina formula može se koristiti ujutro i navečer, ali možda ćeš htjeti neke s određenim kiselinama koristiti samo za večer. Evo nekoliko sastojaka koji mogu pomoći kako bi koža bila lijepa i zdrava.
- Alfa (AHA) i beta (BHA) hidroksi kiseline nježno uklanjaju mrtve stanice koje mogu začepiti pore, pojačati oštećenja od UV zračenja i umanjiti tamni ten
- Hijaluronska kiselina za jačanje hidratacije, ispucalu kožu i suptilno sprječavanje finih bora
- Ružina vodica i zeleni čaj smiruju iritaciju i smanjuju crvenilo s protuupalnim učinkom
- Vitamin E i C bore se protiv svakodnevne izloženosti slobodnim radikalima koji kožu čine starijom
Serumi mogu pomoći i biti snažni saveznici kože. Ovi pomagači mogu ublažiti niz problema, od tamnih mrlja do bora. Čak i ako nemaš velikih problema, stavljanje seruma može ti pomoći da koža izgleda ljepše. Dermatologinja Nazarian izdvaja serume s ovim sastojcima:
- Hijaluronska kiselina koja zadržava vlagu u koži i ojačava gornji sloj kože
- Vitamin C pomaže posvijetliti kožu i smanjiti tamne mrlje
- Retinol, vitamin B3, potiče proizvodnje kolagena i elastina, proteina koji pomaže u sprečavanju bora i obješenosti kože
Svatko treba kremu za lice, ali tekstura kreme razlikuje se prema tipu kože. Dnevne kreme dobro štite kožu od onečišćenja iz okoliša i sadrže mnoge antioksidanse kako bi minimalizirale slobodne radikale te štite od UV zračenja. Obično su lakše teksture. Noćne kreme usredotočene su na popravljanje štete i suzbijaju tamne mrlje. Ove kreme također vlaže kožu nakon večernjeg pranja lica.