Savjeti dermatologa za borbu protiv masne kože

Ove male promjene u svakodnevnici će zaustaviti pretjerano lučenje masti u koži

Savjeti dermatologa za borbu protiv masne kože

Masna koža je čest problem kod mnogih žena, no ona nije toliko štetna kao što možda misliš. Prirodna ulja u koži ju štite i održavaju, što znači da ljudi s prirodno masnom kožom imaju manje bora, prema Američkoj dermatološkoj Akademiji. Uz ove prednosti dolaze i problemi, a to su pretjeran sjaj lica, zatvorene pore, pojava nesavršenosti na koži i dramatično otapanje šminke tijekom dana.

Što uopće uzrokuje masnu kožu? "Na biološkoj razini masnu kožu uzrokuje hormonska stimulacija žlijezda lojnica", kaže dr. sc. Melanie Palm, dermatologinja iz San Diega. "Proizvedena mast izlučuje se iz žlijezda kroz pore prema površini kože uzrokujući karakterističan sjaj."

"Mast iz žlijezda se najčešće nakuplja u određenim dijelovima lica kao što su čelo, nos, sredina obraza i brada (poznatije kao T zona)", kaže dermatolog Tsippora Shainhouse iz Los Angelesa. Zbog tog ova područja izgledaju najmasnije.

Količina proizvedene masti varira od osobe do osobe, a hormonalne promjene (menstruacija, trudnoća i menopauza), prehrana, stres, pa čak i vrijeme mogu utjecati na količinu masti koja se luči u tvojoj koži.

Srećom, postoji puno stvari koje možeš učiniti kako bi masnu kožu stavila pod kontrolu, a od stručnjaka smo naučili što točno trebaš učiniti.

1. Pročitaj sastav na proizvodima za njegu kože

Ključne riječi i sastojci mogu ukazati na to hoće li ti proizvod za njegu kože pomoći da smanjiš lučenje ili će pogoršati stanje.

"Koristi proizvode označene kao "ne-komedogeni", "ne-aknegeni", "ne zatvaraju pore" ili "neće uzrokovati promjene na koži"", kaže David Lortscher, MD, dermatolog iz Kalifornije i direktor tvrtke Curology. "To ukazuje na to da proizvođač smatra da je proizvod namijenjen osobama s kožom koja je sklona pretjeranom lučenju masti ili aknama". No, to nije garancija budući da svaka koža reagira drugačije, ali ovo može biti korisna smjernica.

Također, potraži aktivne sastojke koji pomažu u regulaciji rada žlijezda lojnica, kao što su salicilna kiselina, benzoil peroksid, niacinamid, cink, retinoidi i sumpor. "Lakše formule su učinkovitije, kao što su serumi, gelovi, losioni i prašci, a ne kreme ili masti", kaže dr. Palm.

Ako nisi sigurna u neki proizvod Dr. Lortscher preporučuje da koristiš cosDNA.com bazu podataka za istraživanje proizvoda za njegu kože. Popis unesi u odjeljak "Analiziraj kozmetiku" i provjeri stupac "Acne". Ako ti se pojavi 3s, 4s ili 5s, razmisli o promjeni proizvoda.

2. Koristi proizvode za čišćenje koji se bore protiv pretjeranog lučenja masti


Suprotno popularnom mišljenju, ne moraš koristiti proizvod koji se agresivno bori protiv masnoća u koži. Zapravo pretjerano agresivni proizvodi mogu uzrokovati još veće lučenje masti. Umjesto toga radije izaberi nježna, pjenasta sredstva za čišćenje. "Po mogućnosti proizvode one koji sadrže salicilnu kiselinu ili benzoil peroksid zato što oni prodiru u pore i čiste ih", kaže dr. Lortscher.

3. Neka tvoje sredstvo za čišćenje obavi posao

Čišćenjem kože možeš skinutu prirodnu zaštitu i potaknuti lučenje masti. "Cilj je ukloniti fizičku prljavštinu i emulgirati višak ulja i masnoća kako bi ih isprali, a ne iritirati kožu", kaže dr. Shainhouse. Jednostavno smoči kožu i pomoću malo sredstva za čišćenje odstrani nečistoće. Tvoje lice će se pobrinuti za ostalo.

4. Nemoj prečesto prati lice

Primamljivo je čistiti lice raznim proizvodima nekoliko puta na dan kako bi ti kože izgledala matirano, no to nekada može izazvati kontraefekt. "Kod prekomjernog čišćenja uklanjaju se zaštitna prirodna ulja koja tvoju kožu čine suhom i zategnutom", kaže dr. Shainhouse. Tvoja koža ne može proizvesti vlastitu vlagu, te reagira na suhoću lučeći još više masnoća. Da bi zaustavila ovaj ciklus lice čisti samo ujutro, navečer i nakon treninga.

5. Smanji uporabu tonera

Nemoj koristiti tonere koji isušuju kožu (na bazi alkohola), ocat od jabuka ili medicinski alkohol kako bi smanjili lučenje masti. "Ova rješenja će kratkotrajno ukloniti površinsku masnoću, ali će isušiti gornji sloj kože", kaže dr. Shainhouse. Ako se osjećaš kao da ti je potreban toner Dr. Shaunhouse preporučuje micelarnu vodu koja sadrži adstrigentno, hidratantne sastojke (glicerin, hijaluronsku kiselinu i aloe veru) koja štiti tvoju kožu. 

Ako tvoja koža podnosi micelarnu vodu bez pojava iritacije, pokušaj koristiti nježnu formulu kao što je Simple Micellar Water ("Koja je odlična za osjetljivu kožu", kaže Dr. Shainhouse) ili La Roche Posay Effaclar Micellar Water za masnu kožu koja čisti, hidratizira i kontrolira lučenje masti.

6. Nemoj zaboraviti hidratantnu kremu

Možda misliš da je hidratiziranje masne kože nepotrebno, no hidratantna krema tvojoj koži pruža dodatni sloj zaštite od pretjeranog lučenja masti. Nanesi laganu, bezuljnu, hidratantnu kremu nakon pranja lica, npr. EltaMD AM Therapy ili Neutrogena Hydro Boost Water Gel.

7. Uvijek nanesi kremu za sunčanje

Krema za sunčanje ne mora tvoje lice dodatno zamastiti ako koristiš pravi proizvod za tvoj tip kože. Izaberi laganu formulu koja sadrži mineralne blokatore kao što su cinkov oksid i titanov dioksid. Kemijske formule su isto u redu - samo se pobrini da izabereš gel ili tekućinu koja je ispravna za tvoj tip kože.

Najdraža krema za sunčanje doktorice Palmer je Elta MD Clear SPF 46, koja je nekomedogena formula koja ne sadrži agresivne hidratizirajuće tvari. Osim toga, "cinkov oksid i niacinamid su protuupalni i ne potiču lučenje", kaže ona. U slučaju da ti ni ovo ne pomaže upotrijebi kremu s mineralnim prahom poput Colorescience Sunforgettable Total Protection SPF 50, po preporuci Dr. Shainhouse.

8. Nanesi sredstvo za matiranje

Sredstvo za matiranje nanesi nakon nanošenja kreme za sunčanje i prije šminkanja. Dr. Palm preporučuje OC8 Professional Mattifying Gel: "Sadrži polimer koji se naziva acrysrob, koji se veže i apsorbira ulje s kože", kaže ona. Najbolje od sveg je to što će ti smanjiti sjajan izgled kože i do 8 sati.

9. Promjeni šminku

"Zamjena krema za kozmetiku "u kamenu" je odličan način za regulaciju viška masnoća", savjetuje Heidi Prather MD, dermatologinja iz Westlake Dermatology u Austinu, Texas. 

Kremasta kozmetika često začepi pore, dok prah na bazi minerala nije komedogen i pomaže u upijanju sjaja. Hourglass Immaculate Liquid Powder puder regulira lučenje i izvlači nečistoće bez da isuši tvoju kožu.

10. Tjedni piling


Važno je da ne pilinge ne koristiš prečesto, dosta je jednom do dva puta u tjednu. "Općenito preporučujem kemijske pilinge na bazi čestica koje sadrže kombinaciju glikolne i salicilne kiseline", kaže dr. Palm. Ova kombinacija učinkovito sprječava nepotrebno lučenje masti sprječavajući zatvaranje pora. Probaj jastučiće za korekciju od Petera Thomasa ili SkinMedica AHA/BHA sredstvo za čišćenje.

11. Dodaj retinoide u svoj repertoar

Redovita upotreba retinoida pomaže u regulaciji lučenja žlijezda lojnica. No, imaj na umu da kao početnici u korištenju retinoida, oni mogu osušiti površinu kože i potaknuti lučenje što znači da češ se u početku buditi s masnijom kožom.

Većina retinoida dolazi na recept od dermatologa, ali dostupni su neki za koje ti ne treba recept: Differin Gel koji smanjuje pojavu akni. Da bi spriječila početno povećano lučenje masti, isprobaj kremu s retinolom (nježniji oblik retinoida), kao što je RoC Retinol Correxion Night Cream ili Neutrogena Rapid Wrinkle Repair.

12. Nanesi sumpornu masku par puta tjedno

Ne samo da sumpor izvlači nečistoće iz kože, nego služi i kao protuupalni faktor koji smiruje iritacije i pretjerano lučenje masti. Sumporne maske ( kao što je maska Kate Somerville EradiKate) treba potpuno isprati vodom ili blagim sredstvom za čišćenje. Ako ti kože bude jako zategnuta nakon maske nanesi hidratantnu kremu.

13. Kupi zalihu papirića za upijanje masti

Kada ti se lice tijekom dana zamasti papir za upijanje će ti zasigurno pomoći. Dr. Prather preporučuje korištenje japanskih Tatcha papira. Napravljeni su od abaka lista i zlatnih pahuljica koje pomažu u apsorbanciji masti bez da ti poremete šminku. Samo ih nježno pritisni na lice i nastavi s danom.

14. Koristi maglicu za hlađenje kože

Istraživanja pokazuju da vruća i vlažna klima mogu izazvati prekomjernu proizvodnju sebuma. "Izbjegavanje pregrijavanja tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci može spriječiti prekomjerno lučenje znoja i masti na koži", kaže dr. Prather. Vodeni sprejevi (maglice), kao što je Avene Thermal Spring Water, zamagle se na licu kako bi te ohladili bez povećanja proizvodnje masti ili sjaja.

15. Izbjegavaj dodirivanje lica

Često nesvjesno dodiruješ lice, ali ako ti je koža već pretjerano masna posljednje što želiš je prenijeti još više masti s prstiju na lice, a da ne spominjemo prljavštinu i bakterije. 
"Često dodirivanje lica može rezultirati u začepljenim porama i pojavom akni", kaže Dr. Prather. Lice dodiruj samo čistim rukama kada čistiš ili nanosiš kremu.

16. Smanji unos šećera i rafiniranih ugljikohidrata

Konzumacija šećera i rafiniranih ugljikohidrata, kao što su bijeli kruh, slatka pića i brza hrana uzrokuje porast razine šećera u krvi. Također, stimulira proizvodnju inzulina sličnog faktora rasta (IGF-1), što može potaknuti proizvodnju masti i akni. 

Daj sve od sebe da smanjiš unos šećera i rafiniranih ugljikohidrata, a možeš ih zamijeniti hranom koja ne povećava razinu šećera u krvi. To je najčešće neprerađena hrana kao što su cjelovite žitarice, sjemenke, mahunarke, povrće i puno voća (jagode, breskve, mango).

17. Pij čaj od metvice

Iako još nije jasno zbog čega, dokazano je da konzumiranje dvije šalice organskog čaja od metvice dnevno smanjuje razinu cirkulirajućih androgena u krvi (muški hormoni koje sve žene imaju). 
"Androgeni aktiviraju proizvodnju žlijezda lojnica i akni, tako da pijenje čaja od metvice zasigurno može pomoći u borbi protiv masne kože.", kaže Dr. Lortscher.

18. Smanji razinu stresa

"U stresnim razdobljima naša tijela proizvode puno kortizola, a on također potiče lučenje masti", kaže Dr. Lortscher. Preko dana pokušaj odvojiti malo vremena za sebe kako bi se opustila. Možeš se opustiti kroz jogu, duboko disanje, vježbanje, večeru s prijateljima ili Netflix i opuštanje.