Ah, trajni lak! Tko ga ne voli? Savršeno sjajni, otporni nokti tjednima – zvuči kao ostvarenje sna svake žene koja drži do urednog izgleda. Nema više čekanja da se lak osuši, nema straha od guljenja boje nakon prvog pranja suđa. Gel manikura postala je sinonim za dugotrajnu ljepotu i praktičnost. Ali, kao i u svakoj dobroj priči, postoji i druga strana medalje. Što se događa kada skineš taj čudesni sloj boje i suočiš se s onim što je ispod? Jesu li tvoji nokti platili cijenu savršenog izgleda?
Ako si primijetila da su ti nokti nakon skidanja trajnog laka postali slabi, lomljivi, tanki ili se listaju, nisi jedina. Iako sam trajni lak ne mora nužno biti štetan, proces nanošenja, a posebno skidanja, može ostaviti traga. No, ne brini! Uz malo strpljenja i pravilnu njegu, možeš svojim noktima vratiti stari sjaj i snagu. Idemo zajedno otkriti kako!

Zašto trajni lak može oslabiti nokte?
Prije nego što krenemo na rješenja, važno je razumjeti uzroke problema. Stručnjaci se slažu: nije problem nužno u samom gelu, već u postupku.
Agresivno pripremanje nokta
Prije nanošenja baze za trajni lak, površina nokta se često lagano (a ponekad i ne tako lagano) izrašpa kako bi se osiguralo bolje prianjanje laka. Pretjerano rašpanje, bilo ručnom ili električnom rašpicom, stanjuje i slabi prirodni nokat.
Proces skidanja
Skidanje trajnog laka najčešće uključuje namakanje noktiju u acetonu ili sredstvima na bazi acetona. Aceton jako isušuje nokte i kožicu oko njih, čineći ih krhkima. Nakon namakanja, ostaci laka se često stružu metalnim instrumentima, što može dodatno oštetiti već oslabljenu površinu nokta.
Iskušenje zvanog "guljenje"
Priznaj, koliko si puta bila u iskušenju odguliti lak koji se počeo odizati? To je jedna od najgorih stvari koje možeš učiniti! Guljenjem laka skidaš i površinski sloj vlastitog nokta, ostavljajući ga tankim, neravnim i oštećenim.
UV zračenje
Lampe koje se koriste za sušenje (stvrdnjavanje) trajnog laka emitiraju UV zrake. Iako studije ukazuju na nizak rizik, kumulativno izlaganje UV zračenju može doprinijeti starenju kože ruku i, teoretski, povećati rizik od oštećenja stanica.