Čula si za arganovo ulje - to je jedan od onih sastojaka koje vidiš u gotovo svakom beauty proizvodu, o čemu čitaš u svakom članku.
Uz arganovo, postoje razna druga ulja namijenjena njezi lica, pa često pomislimo da među njima i nema neke prevelike razlike.
Ali malo ljudi zapravo zna koliko to ulje ima prednosti. Zato ti donosimo sve što trebaš znati o ovom čarobnom ulju, od njegovih prednosti do svih načina na koje ga možeš koristiti na svojoj koži.
Nisu sva ulja jednaka
Znaš da postoji razlika između suncokretovog ulja i motornog ulja, ali što je s uljima za kožu? Svako ulje za lice ima drugačiju formulaciju, težinu i brzinu apsorpcije, zbog čega je neko prikladnije za određene tipove kože od drugih.
Ricinusovo ulje i ulje sjemenki grožđa, primjerice, smanjuju suvišno ulje na koži sklonoj aknama, dok kokosovo ulje i ulje avokada najbolje hidratiziraju suhu kožu.
Arganovo ulje, međutim, na sredini je spektra - nije ni preteško ni previše lagano - što ga čini savršenim za upotrebu na svim tipovima kože.
Prepuno je omega masnih kiselina, vitamina E i linoleinske kiseline, koje djeluju na način da lagano navlaže kožu, omekšaju suhe mrlje, pa čak i smanje akne. To je u osnovi prirodna zaštita i hranjiva superhrana za tvoju kožu.
via Giphy
Arganovo ulje pomaže koži sklonoj nepravilnostima
Točno je, korištenje ulja na masnoj, oštećenoj koži zapravo može biti dobra stvar. Nepravilnosti često izbijaju ne zbog prirodno masne kože, već zato što je kožna barijera suha, oštećena i upaljena, što je posljedica korištenja oštrih proizvoda protiv akni.
Ta oštećena kožna barijera tada stvara još više ulja koje može začepiti pore i pokrenuti nastanak novih akni. Arganovo ulje, međutim, može pomoći u prekidu tog ciklusa.
Ne samo da vitamin E u arganovom ulju djeluje kao glavno protuupalno sredstvo za crvenu, reaktivnu kožu, nego također kontrolira stvaranje ulja uravnoteživanjem razine sebuma kože, tako da ćeš imati manje nepravilnosti i manje iritacija nego prije.
Osim toga, svi antioksidansi koji se prirodno nalaze u arganovom ulju poznati su po tome što pomažu u smirivanju ekcema i ožiljaka. Počinješ razumijevati zašto ga svi vole?
via Giphy
Arganovo ulje ne začepljuje pore
Bilo što može začepiti tvoje pore ako tvoja koža ima prirodnu osjetljivost na određeni sastojak, ali za razliku od nekih ulja za koja se zna da su visoko komedogena - maštovit način za reći "začepljenje pora" - kao što su kokosovo ulje i maslinovo ulje, arganovo ulje nalazi se na donjem kraju ljestvice rizika.
Zapravo, arganovo ulje ima nultu ocjenu na skali ocjene komedogenosti, što je više nego što možeš reći za većinu sastojaka u kremi za lice i šminki.
via Giphy
Lako je za korištenje
Ulja nisu hidratantna sredstva - ulja se smatraju „okluzivima“, neugodnom riječi koja u osnovi znači da djeluju poput prepreke da vlaga ne bi "isparila" iz tvoje kože.
Zato je ulja najbolje nanositi na blago vlažnu kožu, ili ga umasirati preko hidratantne kreme, kako biste zadržala sve hidratantne sastojke.
via Giphy
Budući da je arganovo ulje relativno lagano i upija se prilično brzo, na licu će ti ostati suptilan sjaj, a ne ulje. Ako se brineš hoćeš li tijekom dana izgledati sjajno, pokušaj umjesto toga nanijeti ulje navečer, nakon što očistiš lice.
Svakako, na tvojoj jastučnici možda ostaju neki tragovi ulja, ali ti tragovi svakako vrijede kada imaš hidratantno, njegujuće i omekšavajuće čudo u boci.