3. Masna koža
Jutarnja njega: gel za čišćenje, tonik, antioksidacijski serum, krema za sunčanje s cinkovim oksidom
Večernja njega: gel za čišćenje, tonik, AHA/BHA serum, serum s retinolom, hidratantna krema bez ulja
"Masna koža ima aktivnije žlijezde lojnice i visok sadržaj sebuma. Ovo je genetski. Ženama s masnom kožom cilj je smanjiti aktivnost ulja održavajući stanice kože lagano hidratiziranima", kaže Rouleau. Rutina njege masne kože sadrži sastojke koji pomažu u kontroli prekomjerne proizvodnje ulja.
"U slučaju masne kože, ulje stvara bakterije, a bakterije dovode do izbijanja akni. Ako je moguće, operi lice tri puta dnevno kako bi se smanjila količina masnoće", kaže dalje. Preporučuje upotrebu gela ili pjenastog sredstva za čišćenje bez sulfata jer je važno smanjiti masnoće, ali ne i isušiti kožu. Također je važno da tonik za jutro i večer bude bez alkohola, ali sa sastojcima poput PCA kako bi se zadržala vlažnost kože. Serumi AHA/BHA koje preporučuje pomoći će kod smanjenja pora, kao i posvijetliti mrlje. Ako je koža sklona aknama, onda joj odgovaraju sastojci poput salicilne kiseline i ulja čajevca kako bi se održala čistoća.
(Foto: Pixabay)
Često žene koje imaju masniju kožu misle da ne bi trebale nanositi hidratantnu kremu, a to je velika zabluda. Krema je važna ujutro i navečer jer ako je koža dehidrirana može doći do veće proizvodnje ulja. Imajući to umu, važno je odabrati hidratantnu kremu bez ulja i s PCA i glicerinom - oni su ovlaživači koji će pomoći koži da zadrži vlagu. Večernja njega masne kože trebala bi sadržavati i retinol jer će pomoći kod smanjenja pora.
Uz ovu dnevnu njegu preporučuje stavljanje maske s glinom na lice jednom tjedno."Vrlo je važno paziti da se maska potpuno ne isuši. Ako se nasmiješiš i pukne na stotine komadića, predugo si je držala što će zapravo dehidrirati kožu", naglašava.