Ukras lica

Kosa i zimi treba njegu, a uz ovih 5 koraka bit će uvijek bujna i zdrava

Nepovoljni okolišni čimbenici poput magle, kiše, hladnoće, ali i suhog zraka zbog grijanja, zimi čine kosu puno osjetljivijom, no inače

mark-decile-D3THhBjIN2Y-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Kosa je u hladnijem periodu godine lomljiva, suha, beživotna i bez volumena. Takva kosa puno je teža za oblikovanje i često izgleda vrlo neuredno. No, sjajna je stvar što će, pružiš li joj malo više pažnje, ona opet zablistati. U nastavku ti otkrivamo pet koraka do zdrave kose u zimskim mjesecima.

Svakodnevne navike

Prije svega, zapamti da je kosu bolje prati mlakom, nego vrućom vodom jer će ju ova druga dodatno isušiti, a i loše će djelovati na tjeme. Možda misliš da, što je voda toplija, to ćeš kvalitetnije oprati kosu, no nije točno. Pretopla voda je jednostavno preagresivna. Nadalje, nije bitno samo izabrati kvalitetan i odgovarajući šampon već je bitno isto učiniti s balzamom ili regeneratorom za kosu te redovito, odnosno jednom tjedno koristiti maske koje će ju obnoviti i nahraniti. Primijetiš li da su ti vrhovi ispucali i da ti je kosa suha, redovito nakon pranja, samo na vrhove, nanosi arganovo, kokosovo ili ricinusovo ulje. Ono će nahraniti kosu i stvoriti zaštitni 'filter' oko vlasi.

Image
Neuredna kosa opet je 'in'

Razbarušena i teksturirana kosa hit je ove jeseni, a evo kako ju sve možeš nositi

I ne zaboravi, osim izvana, na kosu treba djelovati i iznutra. Štoviše, to je i važnije. Poboljšaj svoju prehranu. Izbaci iz nje šećere i procesuirane namirnice, a pojačaj unos zdravih masnoća iz ribe i orašastih plodova te unos B vitamina.

Sušenje i češljanje

Najbolje bi bilo pustiti da se kosa osuši prirodno. Koliko god je moguće, izbjegavaj sušilo za kosu i peglu. Ako moraš sušiti kosu sušilom, koristi pritom nastavak koji štiti kosu od vrućeg zraka i preparate predviđene za njegu kose tijekom sušenja. Nemoj stavljati bilo koje ulje na mokru kosu pa je peglati ili kovrčati, odnosno izlagati vrućini jer ju možeš dodatno isušiti pa čak i spaliti. Uvijek dobro pročitaj uputstva na proizvodima za njegu i oblikovanje.

Vitamini i minerali

Isušena kosa može biti simptom manjka nutritivnih tvari u organizmu. Manjak minerala i vitamina reflektira se na koži, kosi i noktima. Stoga, pobrini se da kvalitetno jedeš, a po potrebi posegni za suplementima. Za kosu, kožu i nokte su bitni vitamini iz skupine B, cink, selen i bakar. Oni jačaju kosu, preveniraju ispadanje, potiču rast i poboljšavaju strukturu vlasi.

Spavanje

Možda ćeš se iznenaditi, ali način na koji spavaš i količina sna također utječu na stanje kose. Kada bismo kosu pitale, ona bi izabrala jastučnice od svile ili lana. Pamuk baš i ne voli. Svila i lan čine ju glatkom i blistavom, a preveniraju i pojavu bora na licu. Osim toga, bilo bi dobro ne spavati s raspuštenom kosom jer će se dodatno zapetljati, a suhi vrhovi pucati. Nježno ju zaveži u rep ili pletenicu pred spavanje.

Image
Foto: Pexels

Tretmani za kosu i vlasište

Ako ti je kosa i dalje beživotna i suha, bez volumena, nakon što si poduzela sve gore navedene korake, možda je vrijeme da je razmaziš. Priušti joj neki od tretmana poput mezoterapije vlasišta koja potiče cirkulaciju, obnavlja rast kose, jača korijen i vlas te kosu čini zdravom i blistavom. Tijekom ovog tretmana vlasište se opskrbljuje brojnim hranjivim tvarima. Ponekad je upravo to dovoljno da tvoja kosa zablista.

Image
Foto: Pexels