Lavanda, taj čarobni grm s ljubičastim cvjetovima opojnog mirisa, odavno nije samo bakin tajni sastojak za mirisne ormare. Od čajeva i slastica do najfinijih kozmetičkih preparata, ovaj je cvijet danas popularniji no ikad, a njegovo eterično ulje postalo je prava zvijezda u svijetu prirodne njege i dobrobiti. Ako razmišljaš o tome da u svoju svakodnevicu uvedeš blagodati ovog svestranog dara prirode, na pravom si mjestu.
No, prije nego što zaronimo u brojne načine upotrebe, važno je znati da pod nazivom "lavandino ulje" često podrazumijevamo eterično ulje lavandina (Lavandula x intermedia). Lavandin je prirodni hibrid nastao križanjem prave lavande (Lavandula angustifolia) i širokolisne lavande (Lavandula latifolia). Njegovo ulje ima nešto intenzivniji i oštriji miris od ulja prave lavande, no dijeli s njim mnoga korisna svojstva. Prava lavanda, pak, sa svojim nježnijim mirisom, često je cijenjena zbog svojih izuzetno umirujućih svojstava. Bez obzira na sitne razlike, eterična ulja dobivena iz ovih biljaka nude širok spektar blagodati.

Povijest lavande kao ljekovite i mirisne biljke seže daleko u prošlost. Još su stari Grci koristili lavandino ulje za čišćenje rana i zacjeljivanje opeklina. Engleska kraljica Elizabeta I. navodno je obožavala lavandu kao parfem i dodavala ju je u čaj, dok su viktorijanske dame cijenile njezino ulje kao omiljeni miris. U Prvom svjetskom ratu koristilo se čak i kao antiseptik. Danas slavimo lavandino ulje kao pomoć kod glavobolja, stresa, nesanice, pa čak i kao prirodni repelent.
A kako se dobiva to dragocjeno ulje? Proces najčešće započinje ručnom berbom cvjetova lavande. Cvjetovi se vežu u snopove i suše nekoliko tjedana kako bi se spriječilo kvarenje ulja i olakšalo odvajanje pupoljaka od stabljika. Nakon sušenja slijedi parna destilacija. Pupoljci lavande stavljaju se iznad kipuće vode. Para prolazi kroz biljni materijal, pri čemu visoka temperatura i tlak oslobađaju eterično ulje iz cvjetova. Mješavina pare i ulja zatim putuje do kondenzatora gdje se hladi i ponovno pretvara u tekućinu. Para postaje hidrolat (cvjetna vodica), a dragocjene kapljice eteričnog ulja lavande prirodno se odvajaju.
Sada kada znaš nešto više o ovom čudesnom ulju, evo 10 provjerenih načina kako ga možeš uključiti u svoju rutinu za zdravlje, ljepotu i opće blagostanje.
Opusti se i utoni u san uz aromaterapiju
Najpoznatija primjena lavandinog ulja svakako je u aromaterapiji. Njegov prepoznatljiv miris dokazano pomaže u smanjenju stresa, tjeskobe i poboljšanju kvalitete sna. Nekoliko studija, uključujući i onu objavljenu u časopisu Nursing in Critical Care, pokazalo je da aromaterapija lavandom može poboljšati kvalitetu sna i smanjiti anksioznost kod pacijenata. Kako koristiti: Dodaj nekoliko kapi lavandinog ulja u difuzor ili aroma lampicu sat vremena prije spavanja. Možeš kapnuti i kap ili dvije na jastučnicu za miran i okrepljujući san.