Kosa ti pojačano ispada? Saznale smo što napraviti

Pojačano ispadanje može biti reakcija na procese koji se događaju u organizmu, ali može biti uzrokovano i lošom prehranom, stresom ili naglim gubitkom kilograma

Kosa ti pojačano ispada? Saznale smo što napraviti

Opadanje vlasi sasvim je normalan dio fiziološkog procesa i u prosjeku izgubimo oko 80 vlasi dnevno. Ali ako primijetiš da ne raste nova kosa, onda treba pronaći razlog zašto do toga dolazi. Gubitak kose mogu uzrokovati različite stvari, a ponekad je teško bez liječnika odrediti o čemu se točno radi.

Image

Tvoje ruke zaslužuju samo najbolje - ovo će im kreme to i pružiti


Stručnjakinja za probleme s kosom, Anabel Kingsley, objasnila je zašto može doći do gubitka kose i kako možemo poboljšati situaciju. Naglasila je  da ovo nije samo muški problem, što je uvriježeno mišljenje, nego i čest problem kod žena. "Istraživanja pokazuju da barem svaka treća žena ima problem s gubitkom kose ili smanjenog volumena kose u nekom trenutku svog života". Dakle, ako imaš ovaj problem, trebaš znati da se kosa može oporaviti. U međuvremenu, evo što sve trebaš znati o gubitku kose.

Postoji mogućnost da imaš genetsku predispoziciju za gubitak kose, što znači da možeš vidjeti progresivno, postupno smanjenje volumena kose. "U tim slučajevima, folikule kose su osjetljive na muške hormone, a ta osjetljivost uzrokuje postepeno smanjivanje folikula i kraće vlasi sa svakim novim ciklusom rasta", objašnjava Anabel za Cosmopolitan. S druge strane, opadanje kose može biti reakcija na procese koji se događaju u organizmu. "Prekomjerno svakodnevno opadanje vlasi javlja se kao rezultat unutarnje neravnoteže ili nekih drugih stvari kao što su loša prehrana, jak stres, dijeta, bolest", kaže dalje.

Image


(Foto: Pixabay)

U nastavku pročitaj što sve može uzrokovati jako opadanje vlasi, ali i na koje načine si možeš pomoći da se kosa oporavi:

1. Hormonalna neravnoteža

Nije mit da kosa doslovno može otpasti zbog stresa. Kako se to događa? Pa može se podići razina androgena (muških hormona) što uzrokuje gubitak kose. "Stres može potaknuti i probleme vlasišta poput peruti, poremetiti prehrambene navike i stvoriti probleme s probavnom - sve ovo može imati negativan utjecaj na kosu", kaže Anabel. 

"Hormoni igraju veliku ulogu u regulaciji ciklusa rasta dlake. Estrogeni su 'prikladni za kosu' i pomažu zadržati dlačice dovoljno dugo u fazi rasta. Muški hormoni nisu vrlo ugodni za kosu i mogu skratiti ciklus rasta kose", kaže Anabel. Dalje objašnjava da višak androgena (muških hormona), koji može biti uzrokovan nekim poremećajem poput sindroma policističnih jajnika, može prouzročiti gubitak kose. Ako postoji genetska predispozicija za osjetljivost folikula, hormonalna neravnoteža može utjecati i više na gubitak kose.

3. Nedostatak željeza

"Štitnjača pomaže u regulaciji metabolizma kontrolirajući proizvodnju proteina i upotrebu kisika u tkivima. Svaka neravnoteža štitnjače stoga može utjecati na folikule dlake", objašnjava Anabel. Također, ako se hipotireoza ne liječi, to može rezultirati anemijom, što je kao što smo upravo naveli još jedno stanje koje može utjecati na kosu (ili nedostatak iste).

Image


(Foto: Pixabay) Nedostatak vitamina B12 može stvoriti osjećaj umora i nedostatak energije, ali može utjecati i na kosu. "Nedostatak vitamina B12 često uzrokuje gubitak kose, jer može utjecati na zdravlje crvenih krvnih stanica, koje dovode kisik u naša tkiva", kaže Anabel. "To je najčešće događa kod vegana jer B12 prvenstveno možemo dobiti samo u životinjskim proteinima."

"Jedan od najčešćih uzroka gubitka kose kod žena je nedostatak željeza. Željezo je neophodno za proizvodnju proteina u stanicama kose", kaže Anabel. Ako misliš da imaš problem s opadanjem kose, vrlo je važno provjeriti željezo u krvi.

6. Veliki gubitak kilograma

Nagli gubitak kilograma može utjecati na kosu, "6 do 12 tjedana nakon dramatičnog gubitka kilograma, bilo da je to namjerno ili nenamjerno, kosa obično počne nago opadati", kaže Anabel. "Iako nam je naša kosa psihološki nevjerojatno važna, fiziološki je nebitna; mogli bismo preživjeti bez nje, bez štete za naše fizičko zdravlje. To znači da se bilo kakav nutricionistički nedostatak često prvo pokaže na kosi", dodaje.

Image


(Foto: Pixabay) Promjene koje se događaju za vrijeme predmenopauze ili u menopauzi mogu utjecati na kosu. "Gubitak kose postaje sve prisutniji za vrijeme i nakon menopauze", otkriva Anabel. "Važno je shvatiti da naša kosa stari, a kako starimo, kosa postaje prirodno tanja. To je potpuno normalan dio procesa starenja", dodaje.

Što učiniti kada se dogodi gubitak kose?

"Kosa je napravljena od proteina pa je važno svakodnevno unositi dovoljne količine proteina. Dnevno treba unijeti oko 120 grama proteina, što je veličina dlana", kaže Anabel.

Image


(Foto: Pixabay) "Oni našoj kosi daju energiju koja joj je potrebna za rast. Zdravi ugljikohidrati poput svježeg voća i cjelovite žitarice dobar su primjer", kaže Anabel. Međutim, Anabel objašnjava da promjena prehrane ne može uvijek utjecati na oporavak kose, ovo djeluje kada se radi o stresu ili lošoj prehrani.

Gubitak kose se ne događa brzo, naše vlasi rastu u ciklusima, što znači da može proći i do tri mjeseca da kosa počne opadati nakon što se dogodio neki okidač."Ako primijetiš prekomjerno svakodnevno opadanje dlaka dulje od tri mjeseca, posjeti svog obiteljskog liječnika, može utvrditi da treba obaviti neke pretrage. I što je još važno, nemoj odmah početi paničariti. Prekomjerno opadanje kose može se zaustaviti, a kosa će početi rasti kao i obično kada se vrati unutarnja ravnoteža."Evo što još možeš učiniti:

Dodaci prehrani

Iako visoki rep može izgledati jako lijepo, može stvoriti stres vlasima. "Izbjegavaj frizure koje stežu kosu i folikule dlake. Također treba izbjegavati teške proizvode za oblikovanje i serume jer oni mogu dodati nepotrebnu težinu kosi", dodaje na kraju. Dobro je izbjegavati i kemijske tretmane za to vrijeme, boju za kosu i različite aparate za oblikovanje kose.
(Foto: Pixabay)

"Dodaci mogu biti od velike pomoći u povećanju razine vitamina i minerala važnima za folikule. Ali, oni ih moraju uzimati s zdravim namirnicama da bi korist bila potpuna", kaže Anabel. Preporučuje da se obrati pažnja na ove nutrijente: željezo, vitamin C, vitamin B12, vitamin D3, bakar, cink, selen i esencijalne aminokiseline, L-lizin i L-metionin.