Zbog svoje svestranosti, prirodnog podrijetla i brojnih benefita za kožu, kosu i za opću dobrobit, karite maslac postao je popularan diljem svijeta. Ovaj je maslac zapravo prirodna mast dobivena iz oraščića stabla karite (Vitellaria paradoxa ili Butyrospermum parkii). Karite stablo potječe iz Afrike i uglavnom se nalazi u savanama zapadne i središnje Afrike. Afričke zajednice već stoljećima koriste karite maslac zbog njegovih hranjivih svojstava i različitih praktičnih primjena.
Karite maslac dobiva se tako da se oraščići beru i razbijaju kako bi se otkrila jezgra. Zatim se prže, melje i gnječe kako bi se dobila bogata, kremasta tvar koja se na sobnoj temperaturi stvrdne. Ova čvrsta forma karite maslaca često se naziva sirovi ili nerafinirani karite maslac. Boja varira od bjelokosti do žute i ima karakterističan orašasti miris, piše Zadovoljna.si.
Aktivne komponente karite maslaca
Karite maslac sastoji se od različitih masnih kiselina, uključujući oleinsku, stearinsku, linolnu i palmitinsku kiselinu. Te masne kiseline doprinose njegovim hidratantnim i njegujućim svojstvima. Sadrži i vitamine A, E i F, antioksidanse i druge korisne spojeve koji dodatno blagotvorno utječu na kožu i kosu.
Upotreba karite maslaca
Karite maslac ima širok spektar upotrebe i često se koristi u proizvodima za njegu kože, kose i kozmetičkim proizvodima. Poznat je po svojim izvanrednim hidratantnim sposobnostima, sposobnosti umirivanja i zacjeljivanja kože, protuupalnim svojstvima i njegujućim učincima na kosu. Često se koristi u proizvodima poput losiona, krema, balzama, sapuna, šampona, regeneratora i balzama za usne.
Važno je napomenuti da je karite maslac dostupan u različitim razredima.
Nerafinirani ili sirovi karite maslac smatra se najčišćom formom, budući da je minimalno obrađen i zadržava svoja prirodna svojstva. Rafinirani karite maslac je dodatno obrađen kako bi se uklonile nečistoće i ima blaži miris. Obje forme se koriste, ovisno o osobnim preferencijama i specifičnim načinima upotrebe.
Karite maslac je zbog svoje svestranosti, prirodnog podrijetla i brojnih koristi za kožu, kosu i opće dobrobiti postao popularan diljem svijeta. Zbog održivog dobivanja i podrške lokalnim zajednicama, poželjan je sastojak i za one koji traže etičke i ekološki osviještene proizvode.
Karite maslac za ljepotu
Moć hidratacije
Karite maslac je poznat po svojim izvanrednim hidratantnim sposobnostima. Njegova visoka koncentracija masnih kiselina, uključujući oleinsku, stearinsku i linolnu kiselinu, pomaže hraniti i hidratizirati kožu. Bez obzira na to imaš li suhu, osjetljivu ili zrelu kožu, karite maslac može osigurati dubinsko hidratiziranje i poboljšati elastičnost kože, čineći je mekom, gipkom i pomlađenom.
Liječenje i obnova kože
Zbog ljekovitih svojstava, karite maslac je izvrsna komponenta za rješavanje različitih problema s kožom. Koristi se za smirivanje i liječenje bolesti poput ekcema, psorijaze i dermatitisa. Protuupalne spojeve u karite maslacu, kao što je cimetna kiselina, pomažu umiriti iritiranu kožu i ubrzati zacjeljivanje.
Anti-age učinci
Karite maslac je bogat vitaminima A i E, antioksidansima koji pomažu borbi protiv slobodnih radikala i štite kožu od preranog starenja. Redovita upotreba karite maslaca može pomoći smanjiti pojavu sitnih linija, bora i staračkih pjega te pridonijeti mlađem i sjajnijem tenu.
Zaštita od sunca
Iako karite maslac ne može zamijeniti posebnu zaštitu od sunca, ima prirodne zaštitne sposobnosti od sunca. Sadrži nizak faktor zaštite SPF (oko 6), koji može pružiti neku zaštitu od štetnih učinaka sunca. Međutim, za odgovarajuću zaštitu uvijek je nužno koristiti zaštitu od sunca uz karite maslac.
Karite maslac nije ograničen samo na njegu kože, već čini čuda i za kosu. Zbog svojih dubokih hidratantnih i njegujućih svojstava, izvrsna je opcija za ukrotiti elektriziranost, spriječiti lomljenje te njegovati suhu i oštećenu kosu. Karite maslac možete koristiti kao regenerator za kosu, tretman za vlasište ili kao sastojak domaće maske za kosu, pružajući mekoću, sjaj i opće zdravlje kose.
Karite maslac - opća dobrobit
Protuupalno i analgetsko djelovanje
Osim prednosti za ljepotu, karite maslac ima i drugih, općih prednosti. Ima protuupalna svojstva koja mogu pomoći smanjiti upale i ublažiti nelagodu uzrokovanu bolestima poput artritisa, bolova u mišićima i zglobovima. Masaža karite maslaca na pogođena područja može osigurati olakšanje i poticati opuštanje.
Liječenje rana
Karite maslac ima ljekovita svojstva i za druge dijelove tijela. Može se koristiti za pomoć u zacjeljivanju manjih posjekotina, opeklina i ožiljaka. Njegova hidratantna i zaštitna svojstva stvaraju na koži barijeru koja pomaže spriječiti infekcije i potiče brže zacjeljivanje.
Nahranjene i meke usne
Suhe i ispucane usne mogu biti česta neugodna pojava, posebno u hladnijim mjesecima. Karite maslac je zbog svojih omekšavajućih svojstava izvrstan prirodni balzam za usne. Nanošenjem male količine karite maslaca na usne osiguravate dubinsko hidratiziranje, čineći usne mekima, hidratiziranima i zaštićenima od oštrih okolišnih utjecaja.
Karite maslac je doista svestrana i izuzetna komponenta koja ima brojne koristi kako za ljepotu tako i za opću dobrobit. Zbog hidratantnih, ljekovitih i hranjivih svojstava, dragocjen je dodatak postupcima za njegu kože i kose. Osim toga, protuupalna i analgetska svojstva te podrška lokalnim zajednicama čine ga još privlačnijim. Bez obzira na to tražiš li prirodno hidratantno sredstvo, ljekovito sredstvo ili balzam za kosu, karite maslac je odličan izbor koji je prošao test vremena.
POGLEDAJ VIDEO: SAZNAJ SVE O BOTOKSU