Kako spriječiti utjecaje zime na kožu

Zimi se pogoršava stanje svih suhih tipova kože upravo zbog vremenskih i drugih faktora

Kako spriječiti utjecaje zime na kožu

Hladnoća, vjetar, centralno grijanje i boravak u zatvorenim prostorijama, te nagle temperaturne promjene iz toplog u hladno – sve su to čimbenici koji u jesensko-zimskim danima nepovoljno utječu na kožu, uzrokuju gubitak vlažnosti i njezino isušivanje, pa se često javlja osjećaj neugodne zategnutosti kože. Zimi se pogoršava stanje svih suhih tipova kože upravo zbog ovih vremenskih i drugih faktora koji intenziviraju suhoću kože. Stoga je važno da tijekom zimskih mjeseci koži pružite posebnu pažnju i njegu.

Kako njegovati suhu kožu?

Stručnjaci preporučuju nanošenje intenzivne hranjive njege dvaput dnevno, i to njege koja sadrži i hidratantne sastojke i lipide kako bi se spriječio gubitak vode. Također, trebalo bi se koristiti uljem za pranje tijela, koje se može upotrebljavati u kupkama ili tijekom tuširanja. Najbolje bi bilo prestati koristiti se pjenušavim kupkama ili drugim sličnim proizvodima koji mogu nadražiti kožu.

Zimi se preporučuje na kožu redovito nanositi proizvode koji omekšavaju i hidratiziraju kožu. Zato je važno više puta dnevno na kožu, pogotovo na lice i usne, nanositi hidratantne proizvode. Izbjegavajte agresivne losione za čišćenje lica, neprimjerene kozmetičke proizvode koji mogu dodatno pogoršati stanje kože. Od tonika upotrebljavajte samo bezalkoholne. Potrebno je upotrebljavati blage losione i mlijeka za čišćenje kože svakodnevno, te jednom tjedno učiniti blagi piling kože lica i tijela.

Neizostavan piling

Da biste smanjili perutanje kože i uklonili mrtve stanice koje licu daju isušen i umoran izgled bez sjaja, najviše jednom tjedno prije hranjive njege upotrijebite piling. Ne samo da ćete ukloniti suvišne stanice, već će se na taj način poboljšati i prodiranje blagotvornih sastojaka njege za lice u kožu. Da bi ti sastojci što bolje prodrli do dermisa, treba napraviti dobar piling, mehanički očistiti kožu, a zatim potaknuti mikrocirkulaciju s pomoću ručne masaže i različitih elektroterapijskih i vakuum metoda. One će očvrsnuti kožu, poboljšati joj elasticitet i tonus, te omogućiti dubinsku opskrbu stanica hranjivim sastojcima i kisikom.

Hidratacija osnova njege u zimskim uvjetima

Što je krema gušća, to je bolja za kožu u zimskim uvjetima. U njegu svakako trebate uključiti i masažu te tretmane koji će omogućiti obnavljanje i regeneraciju kože, dehidriranoj koži vratiti vlažnost i vitalnost te ukloniti sitne, površinske bore. Kreme, ali i puderi ako ih upotrebljavate, trebali bi u zimskim mjesecima biti bogati hranjivim sastojcima koji će kožu zaštititi, osigurati joj dovoljno vlage, održati je mekom, te u uvjetima vjetra, snijega i smoga djelovati umirujuće. Zimi upotrebljavajte sredstva za čišćenje koja ne isušuju kožu te joj pružaju dodatnu njegu, poput mlijeka za čišćenje ili gelova za umivanje bez sapuna.

Izaberite bogatiju njegu

Čim primijetite prvu zategnutost i suhoću na koži, vrijeme je da nabavite bogatiju kremu za lice od one kojom se inače koristite. Najbolji lijek za suhu kožu svakako je nadomjestak lipida koje je izgubila. Dragocjeni biljni sastojci bogati lipidima poput shea i mango maslaca, arganova ulja, ulja suncokreta, makadamije, slatkog badema ili avokada obnavljaju hidrolipidni sloj i pomažu u jačanju kožne barijere. Lipidi iz biljnih ulja (suncokret, makadamija, badem) intenzivno hrane kožu, dok je ekstrakt ječma, arganovo ulje i shea maslac umiruju.

Vitamini – saveznici u ljepoti  

Zimi povećajte unos vitamina i minerala u organizam, kako biste kožu i iznutra dodatno zaštitili od isušivanja. Najveći prijatelji kože među vitaminima svakako su vitamin E koji svojim antioksidativnim djelovanjem štiti kožu od vanjskih utjecaja, a ima ga u orašastim plodovima. Zatim, vitamin A koji sprječava gubitak kolagena te provitamin B5 koji dubinski obnavlja i iscjeljuje kožu.

Cink igra ključnu ulogu u zacjeljivanju rana i metabolizmu masnih kiselina pa ga nikako ne biste smjeli zanemariti, dok omega-3 i omega-6 masne kiseline (riba, maslinovo ulje, orašasti plodovi) obnavljaju lipide u koži. Vitamin C najbolje je konzumirati kroz svježe voće i povrće. On ima važnu ulogu u jačanju imuniteta, koži osigurava svjež izgled, poboljšava elasticitet i tonus krvnih žila, te sprječava njihovo oštećenje kod izlaganja velikim temperaturnim promjenama.

Zaštite kožu na skijanju, u planinama

Osobitu pažnju koži treba posvetiti na skijanju, jer je tada posebno izložena hladnoći, vjetru i ekstremnim vremenskim uvjetima, koji podrazumijevaju i štetno UV zračenje. Zato je potrebno tijekom dana nanositi kreme s visokim zaštitnim faktorom. Tijekom boravka u planinama ne smijemo zaboraviti njegovati tanku kožu oko očiju, pa je potrebno tijekom dana zaštititi je kremom u gelu koji služi kao zaštita i omogućuje vlagu, a tijekom noći masnijom kremom. Na usne treba nanositi meleme sa zaštitnim faktorom od sunca.

(M.G.)
Foto: © Karramba Production - Fotolia