Masna koža kod odraslih najčešće predstavlja prilično, veliki i ne toliko lako rješiv problem. Pretjeran rad žlijezda lojnica koje izlučuju sebum uzrokuje brojne probleme na površini kože. Naime, osim pretjeranog masnog sjaja kože, na masnoj se koži zbog vrlo lakog začepljenja pora javljaju akne, koje pak izazivaju dodatne estetske i upalne procese. Razlozi pojave masne kože kod odraslih osoba mogu biti različiti, a neki od najčešćih su hormonalni poremećaji (policistični jajnici, stres, poremećaj rada štitnjače). Kod je nekih osoba problem kriva i neprikladna njega kože lica.
Bilo kako bilo, na smanjenje intenziteta masne kože treba se djelovati i izvana, a to je pravilna njega masne kože, i iznutra, a to je poduzimanje koraka u smanjenju stresa i/ili rješavanje problema hormonalnih poremećaja, te pravilna prehrana. Također, treba imati na umu da će možda morati proći i mjeseci dok svoju masnu kožu ne dovedete u red, te barem smanjite intenzitet njezinog mašćenja, što ne znači da prva vidljiva poboljšanja neće biti vidljiva relativno brzo – u prvih mjesec dana.
Čišćenje masne kože
Velik broj osoba koje imaju problema s masnom kožom upotrebljavaju razne pilinge, sapune, gelove, pjene za umivanje kako bi uklonile višak masnoća. I dok oni jesu preporučljivi za masnu kožu, ne smiju se upotrebljavati prečesto, a pod time mislimo maksimalno jednom na dan, te piling svaka dva do tri dana. Naime, sva ta sredstva za uklanjanje viška masnoća s lica, imaju jednu manu, a to je da masnoću uklanjaju predobro, odnosno uklone previše one prirodne masnoće, što dovodi do isušivanja kože, a posljedično k tome pridonose još većem radu žlijezda lojnica.
Dakle, važno je pronaći onu tanku granicu između dovoljnog i pretjeranog pranja (isušivanja) lica. Isto tako, vrlo je važno za žene koje se šminkaju da čim stignu kući, uklone šminku temeljitim čišćenjem lica, kako bi se spriječilo pretjerano začepljenje pora i pojava prištića. Nakon toga lice je najbolje samo isprati mlakom vodom i osušiti čistim ručnikom. Naime, voda iz slavine ima u sebi dosta klora koji isušuje kožu. Na taj ćete način kožu riješiti viška masnoće i omogućiti porama da normalno dišu, što posljedično može rezultirati manjim izlučivanjem masnoća i manjim brojem upalnih procesa.
Maske i hidratacija
Jednom na tjedan nakon čišćenja lica od šminke i pilinga, nanesite masku za lice koja je namijenjena masnoj koži. Najčešće je riječ o maskama na bazi gline (kaolin i bentonit), koje odlično, ali vrlo nježno, iz pora izvlače višak masnoće i pročišćavaju ih.
Kada je u pitanju njega masne koža, može se reći da je manje - više. Odnosno, nije dobro paralelno upotrebljavati previše sredstva za čišćenje i uklanjanje viška masnoća jer, kao što smo napomenuli, cilj je ukloniti višak masnoća s lica, a ne onu prirodnu masnoću koja je koži potrebna. U tome veliku ulogu igraju i kreme za lice. Iako će vam se možda činiti da vaše lice ima i previše hidratacije, uložite u jednu dobru blagu hidratantnu kremu za masnu, problematičnu ili čak osjetljivu kožu. Naime, krema će pomoći koži u regulaciji izlučivanja masnoća, te će je nahraniti mineralima i vitaminima koji joj možda nedostaju, te pružiti – zdravu hidrataciju.
Potražite kremu na bazi voćnih kiselina, koje pomažu pročišćavanju pora. Imajte na umu da jake voćne kiseline kod nekih mogu izazvati iritaciju i crvenilo kože, zato ako je moguće tražite, uzorke kreme, te ih za početak isprobajte na manjem dijelu lica.
I na kraju, preporučujemo da s vremenom pokušate ukloniti uzroke masne kože, a ne samo posljedice. Za ozbiljnije probleme obratite se dermatologu, koji vam može pružiti uslugu čišćenja lica, te preporučiti najbolje kreme za vaš tip kože.
Foto: © 21011997 - Fotolia