Ispucali vrhovi ili 'spaljena' kosa, znamo kako možeš popraviti kosu od oštećenja

Od ispucalih vrhova do ispadanja kose, otkrij kako spriječiti i liječiti najčešće vrste oštećenja kose

Ispucali vrhovi ili 'spaljena' kosa, znamo kako možeš popraviti kosu od oštećenja

Čak i ako ponekad poduzimaš puno mjera opreza kada je u pitanju tvoja kosa - poput pauze od oblikovanja kose glačalom ili figarom, redovite uporabe maske za kosu ili velikog razmaka između bojenja kose - u određenom će trenutku tvoja kosa i dalje pokazati znakove oštećenja. 

Image

Zadrži boju kao iz salona: Izdvojile smo 10 super šampona za obojenu kosu



Neki od najnevjerojatnijih krivaca za oštećenje kose, kao što su prečesto nošenje repa, svakodnevno oblikovanje kose glačalom ili figarom ili stresni životni događaji, mogu uzeti ozbiljan danak.

Ako primijetiš da tvojoj kosi nedostaje sjaj, vlaga ili gustoća, možda je došlo vrijeme da se dijagnosticira problem i potraži rješenje. Saznale smo kako prepoznati svaku vrstu oštećenja kose, koji su najčešći uzroci i što možeš učiniti kako bi smanjila štetu.


Ispucali vrhovi


A ako imaš tanku kosu, redovito šišanje tada je još važnije, jer se tanja kosa puno lakše lomi. Debljina kose ima veze sa stvarnom veličinom folikula. Ako je folikula uska, pramen je tanji, a ako je široka, pramenovi su deblji. Stoga, ako je tvoja kosa tanka, bit će osjetljivija na oštećenja.


Ne treba ti mikroskop da bi uočila ispucale vrhove - tek nekoliko znakova može ti ukazati na problem. Kada se kraj pramena kose podijeli na dva ili više dijela ili ako ti je kosa pod prstima gruba ili je u slabijem stanju, znat ćeš da je problem u ispucalim vrhovima. U ovom slučaju, šišanje kose zaista je najbolji savjet kako bi se riješila ispucalih vrhova, i to najmanje svaka dva mjeseca.


Image

(Foto: Unsplash)

Oštećenja od bojenja


Uz to, promišljen plan održavanja boje kod kuće može ti biti od velike pomoći. Postoji razlog zašto frizeri preporučuju korištenje proizvoda koji su sigurni za boju kose, jer pogrešan šampon može previsoko podići kutikulu i uzrokovati blijeđenje boje i gubitak vlage.

Čak i uzimanje pauze od bojenja neće poništiti godine i godine izbjeljivanja i bojenja kose, a ako se želiš riješiti štete, morat ćeš pričekati da kosa u potpunosti izraste. Ipak, postoji dobar način da osiguraš da tvoja boja nanese što je moguće manju štetu - pronađi profesionalca koji će brinuti o stanju tvoje kose. Odaberi frizera koji će na prvo mjesto staviti tvoju kosu, koji će pravilno koristiti kemikalije i koji neće koristiti prejaka sredstva za razvijanje boje kose.


Image

(Foto: Unsplash)

Kemijska oštećenja


Jedan od najučinkovitijih tretmana koji ojačati vlakna kose jest proteinski tretman, koji se nanosi na suhu, prljavu kosu prije šampona, poput detoksikacijskog ulja ili maske. Zatim se proizvod mora iščešljati, a kosa se stavi u punđu i tako se drži cijelu noć. To omogućava kosi da apsorbira potrebni protein koji će pomoći u jačanju vlakana kose, kao i pružanje temelja za sve hidratantne elemente iz šampona i balzama, kako bi pravilno prianjali na kosu.

Kemijski tretmani kose mogu dovesti do lomljenja kose, a tvoja je najbolja obrana prevencija, jer jednom kada se vlakna kose ugroze, ona se ne mogu popraviti ili zaliječiti. Cilj je prvo spriječiti daljnja oštećenja korištenjem proizvoda koji promiču zdravlje kose i njegu vlakana. 


Image

(Foto: Unsplash)

Oštećenje od topline


Drugi načini za sprječavanje oštećenja od topline je korištenje odgovarajuće topline koja odgovara tvojoj teksturi kose. Uz to, oštećenje možeš izbjeći ako alate ne koristiš svaki dan, ali i ako kosu ne oblikuješ dok je prljava.

Ovisnost o alatima koji tvoju kosu oblikuju toplinom može se otkriti na više načina. Toplina otvara kutikule, omogućujući kosi da se osuši i oblikuje kada sušiš, ravnaš ili kovrčaš kosu. Kosu to može previše oštetiti, pa je upotreba zaštitnog sredstva protiv topline neophodna svaki put. Proizvod za toplinsku zaštitu sadrži sastojke koji se aktiviraju toplinom kako bi zaštitili pramenove, a mogu pružiti i zaštitni omotač oko pramenova kose kako bi se spriječilo da izravna toplina nanese štetu.


Image

(Foto: Unsplash)

Stanjivanje i ispadanje kose

Mnogo faktora može uzrokovati stanjivanje i ispadanje kose, uključujući oštećenje kose. Ipak, stanjivanje i ispadanje kose nije isto - kada osoba primijeti stanjivanje kose, tada primjećuje da ima manje kose i da je tanja. Ako se pak radi o ispadanju kose, osoba tada primijeti veliku količinu kose kako ispada.
A budući da su to dvije različite stvari, vjerojatno imaju različite uzroke. Prorjeđivanje kose bez vidljivog ispadanja naziva se minijaturizacijom, a poznato je i kao androgenetska alopecija. Gubitak kose je, s druge strane, uzrokovan desecima stvari koje mogu uključivati ??hormonalne probleme, stres, lijekove, perut, psorijazu, autoimune bolesti, prehrambene nedostatke i još mnogo toga.

Pletenice i zategnuti rep također mogu dovesti do gubitka kose - povlačenje kose može oslabiti dlaku i folikule, pridonoseći gubitku kose. Ako osjetiš gubitak kose, najbolje je posjetiti dermatologa, koji može preporučiti niz tretmana koji uključuju suplemente ili nešto slično.


Image

(Foto: Unsplash)