Nema boljeg osjećaja od svježe oprane kose. Ipak, iako svi volimo imati čistu kosu, pranje može biti iscrpljujuće i dugotrajno – više obaveza nego užitak. Najjednostavnije rješenje je korištenje suhog šampona, ali to nije uvijek najbolja ideja. Ako pranje previše odgađaš, riskiraš probleme s vlasištem koji mogu čak dovesti do gubitka kose.
Koliko često trebaš prati kosu ovisi o nekoliko faktora. Ako ti je vlasište suho i ne koristiš puno proizvoda za stiliziranje, možda će biti dovoljno prati kosu jednom tjedno – kao što navodno radi Julia Roberts. Međutim, ovo nije univerzalno pravilo.
Donosimo pet znakova da možda ne pereš kosu dovoljno često.
Masna kosa
Najočigledniji znak da rijetko pereš kosu su masni korijeni i nedostatak volumena. Ako ne uklanjaš višak sebuma s vlasišta, kosa će postati teška i bez volumena. Kod nekih ljudi se ovo događa već dan nakon pranja, dok drugima treba duže.
Osim toga, masna kosa može imati neugodan miris – mješavina mrtvih stanica kože i sebuma stvara idealno okruženje za bakterije, što može uzrokovati neugodan "miris glave".
Perut
Perut nije nužno znak rijetkog pranja kose, ali naše vlasište neprekidno proizvodi sebum, masnu sekreciju koja štiti i vlaži kožu i kosu. Ako se kosa rijetko pere, sebum se može nakupljati na vlasištu.
U isto vrijeme, stanice kože umiru i neprekidno se obnavljaju. Kada se kosa rijetko pere, te mrtve stanice ostaju na vlasištu dulje, što vodi nakupljanju prljavštine, ulja i mrtvih stanica. Ova akumulacija stvara idealno okruženje za rast mikroorganizama, poput gljivice Malassezia, koja prirodno živi na vlasištu. Povećana proizvodnja sebuma i nedostatak čišćenja mogu uzrokovati njezino umnožavanje.
Malassezia se hrani mastima u sebumu, a kada se razmnožava, ispušta nusproizvode koji mogu iritirati vlasište. Ova iritacija potom vodi do povećane proizvodnje stanica i ubrzanog ljuštenja kože, što se očituje kao perut.
Svrbež vlasišta
Svrbež vlasišta ne ukazuje samo na suhoću uzrokovanu prečestim pranjem, već može značiti da ne pereš kosu dovoljno. Regeneratori i proizvodi za stiliziranje, prljavština, znoj i mrtve stanice mogu se nakupljati na vlasištu.
Ova akumulacija stvara idealno okruženje za mikroorganizme, kao što je već spomenuta gljivica Malassezia, koja ne samo da potiče perut, već i nusproizvode koji mogu iritirati vlasište i uzrokovati svrbež. Nepotpuno čišćenje vlasišta također može potaknuti bolesti kože poput seboroičnog dermatitisa, koje su praćene svrbežom.
Kosa bez sjaja
Ako tvoja kosa djeluje beživotno, to može biti zbog nakupljanja proizvoda za stiliziranje i njegu, koji isušuju površinu kose i smanjuju njezin sjaj – osobito ako koristiš puno suhog šampona između pranja.
Čestice praha u suhom šamponu mogu učiniti kosu beživotnom, ali šampon za dubinsko čišćenje može povratiti sjaj kosi, pogotovo kada se koristi u kombinaciji s regeneratorom za povećanje sjaja.
Gubitak kose
Povećani gubitak kose također može ukazivati na to da ne pereš kosu dovoljno često. Jedan od najčešćih uzroka gubitka kose – koji je neizravno povezan s rijetkim pranjem – je seboroični dermatitis . Ovo stanje karakterizira prekomjerna proizvodnja sebuma i rast već spomenute gljivice Malassezia na vlasištu.
Ako vlasište nije dovoljno čisto, proizvodnja sebuma može se povećati i potaknuti razmnožavanje Malassezije, što vodi upali i iritaciji.
Kronična upala vlasišta može uzrokovati gubitak kose, iako je važno napomenuti da o tome još nije provedeno dovoljno istraživanja. Redovito pranje pomaže održati vlasište zdravim i bez iritacija, a kosa također zadržava svoj prirodan sjaj.
POGLEDAJTE VIDEO: Vježbaj pilates kod kuće s Haidi: Vježbe za oblikovanje stražnjice