Ako želite što dulje zadržati mladenački izgled kože i odgoditi ili umanjiti bore, onda znate kolik su hidratacija i njega važni za ljepotu kože. Pozitivne strane kvalitetne kreme za lice – od nahranjenosti, glatkoće i hidratacije, pa sve do zaglađenosti i zdravog sjaja – govore sami za sebe i ne mogu se ignorirati. To sve stoji, no jesu li nam zaista potrebne dvije različite kreme koje moramo koristiti svaki dan? Postoji li, i koja je uopće razlika između dnevnih i noćnih krema? Više o tome pročitajte u nastavku...
DNEVNE KREME
Tijekom dana, naša koža izložena je UV zračenju, štetnim slobodnim radikalima i onečišćenjima iz zraka, a oni mogu izazvati velika oštećenja na koži koja nije prikladno zaštićena. Tako da nije iznenađujuće što je većina dnevnih krema formulirana za obranu kože protiv tih "agresora". Ako vaša nije, krajnje je vrijeme da je promijenite. Dnevne kreme su, osim toga, laganije u konzistenciji i teksturi. To je zbog toga što je većina njih, ili barem onih kvalitetnih, osmišljena kako bi se nosila ispod kozmetike – zato su im formule lagane, lako apsorbirajuće i ne pretjerano (ili uopće) masne.
Oni također obično imaju SPF u njima (ili bi ga trebale imati!), jedan od najvažnijih dijelova vašeg režima u zaštiti kože! Čak i ako se ne planirate previše izlagati suncu (znači tek toliko da dođete do posla) potrebna vam je hidratantna krema s minimalnim faktorom SPF 15, iako bi 20 i više bilo bolje - kako biste zaštitili kožu od UV-oštećenja – i oko toga nema rasprave! (Za sunčanje obavezno koristite kreme baš za sunčanje sa što višim faktorom) Neke od naših najdražih dnevnih krema su: Nivea Essentials Urban Skin Defence dnevna krema, Avene Hydrance OPTIMALE UV Legere krema i Biotherm Blue Therapy Multi-Defender SPF 25.
NOĆNA KREMA
Za vrijeme spavanja naša je koža najaktivnija – tada se ona obnavlja i regenerira. Zbog toga dermatolozi preporučuju korištenje noćnih krema koje potpomažu taj proces prirodne regeneracije kože tijekom noći. Obično je većina noćnih kreme formulirana s većim koncentracijama sastojaka protiv starenja kao što su: retinol, glikolna kiselina, LHA i hijaluronska kiselina - koji su savršeni za upotrebu u večernjim satima.
Konzistencija noćne kreme obično je nešto gušća i teža. Budući da ne spavamo sa šminkom (barem se nadam da to ne činite i da znate koliko je važno očistiti lice prije spavanja!) bogata krema kojoj je potrebno nešto više vremena kako bi se apsorbirala ne bi trebala biti neki problem. Samo provjerite ne sadrži li možda sastojke na koje je vaša koža osjetljiva, ako imate osjetljivu kožu ili kožu sklonu aknama. Naše omiljene noćne kreme su: Balea Beauty Therapy (dobra opcija je i Rebalancing) noćna krema, Vichy Aqualia Thermal noćna spa njega ili pak Lancome Visionnaire Nuit Beauty Sleep Perfector.
RAZLIKA
Kao što vidite postoji razlika između namjene, sastojaka i teksture dnevnih i noćnih krema, pa je prilično važno oboje nanositi na kožu. I nije moguće reći što je važnije. E sad, a ako vam se dogodi da slučajno zaglavite na pustom otoku negdje i dozvoljeno vam je ponijeti samo jednu kremu – posegnite za dnevnom. Zašto? Jer je zaštita od UV zraka od najveće važnosti, osobito jer je sunce sve jače. A iako vam to nije potrebno po noći, neće vam naštetiti kada nema sunčevih zraka, odnosno po mraku. S druge strane kada biste se odlučili samo za noćnu kremu (ili neku bez SPF faktora) – koža bi vam bila masnija nego inače i ne biste bili zaštićeni od štetnih UV zraka – a to nemojte dozvoliti.
Dakle, zaključak je kako su dnevne i noćne kreme zaista različite. A trebate li koristiti jednu ili obje ovisi o vašim potrebama i o tome koliko vam je stalo odgoditi starenje kože.
Koristite li vi i dnevnu i noćnu kremu? Ili samo jednom na dan nanosite kremu za lice? Podijelite s nama vaša razmišljanja u komentarima...
Je li zaista potrebno koristiti različitu kremu ujutro i navečer, ili je to naprosto način da se potroši više novca