Crveni ruž najsvestraniji je kozmetički proizvod i može nam u trenu podići ne samo raspoloženje nego i svaki outfit. Možda ga koristiš često, ali znaš li koja je njegova prava simbolika?
Početkom 20. stoljeća crveni ruž postao je simbol ženske snage i bio je vezan uz sufražetski pokret u kojem su se hrabre žene oduprle vladavini muškaraca i borile za pravo glasa. U to vrijeme je crvena boja bila u jednu ruku vrlo ženstvena, a istovremeno borbena i snažna. Žena s crvenim ružem na usnama se isticala i pokazivala svoju emancipaciju i slobodu što je u to doba bilo jako kontroverzno. Muškarci su ih pokušavali cenzurirati i osuđivali ih kao moralno upitne žene, ali na kraju su se ipak izborile za svoja, ali i prava koja imamo i danas.
Kako su za vrijeme drugog svjetskog rata muškarci uglavnom odlazili u vojsku, sve je više žena počelo obavljati poslove koji su do tada bili rezervirani samo za muškarce. S vremenom su žene počele zarađivati same svoj novac i tako si mogle priuštiti kozmetiku koju su htjele. Glavni predmet koje su kupovale i dalje je bio crveni ruž koji je postao zaštitni znak snažne i neovisne žene.
Danas su vremena nešto drugačija i crveni ruž možemo nositi svakodnevno, bez predrasuda, ali je poruka iza njega i dalje ista. Koristimo ga kad se želimo osjećati snažno pa ga i mi same često stavimo bez posebne prilike, dok spremamo dom ili idemo u shopping. Iako ih ima beskonačno mnogo na tržištu, neki su se ipak izdvojili kao must have ruževi od kojih barem jedan moraš imati u svojoj kozmetičkoj torbici.
Koje su to bezvremenske nijanse crvenog ruža potraži u nastavku.