Možda ćete ovaj članak komentirati da niste saznali ništa novo, no tako dugo dok ljudska koža ne evoluira i promijeni neke osnovne karakteristike ili pak farmaceuti te estetski kirurzi ne izmisle nešto revolucionarno, protiv bora ćemo se boriti više-manje na iste načine.
Možda nekima u toj borbi ide u prilog genetika, nekima zdrav način života, a nekima upotreba prave kreme, ali na kraju bore ćemo svi dobiti. Naravno, jedan od načina borbe protiv bora je i estetska kirurgija, ali svi znamo da ona samo do određene mjere može pomladiti lice, a da ga ne izobliči.
Možda ćemo jednog dana moći pisati o nekoj čudotvornoj operaciji ili kremi, ali do onda, svi se možemo protiv znakova starosti boriti na isti način. Hoće li vam pomoći u tome pomoći vrući kakao, spavanje na leđima ili pak konzumacija litara i litara vode i detoksikacijskih čajeva, vrlo je relativna stvar. Neki će se zaklinjati u uspjeh, dok će neki preklinjati neuspjeh.
No, život je samo jedan, pa ponekad vrijedi pokušati s već poznatim trikovima.
Nemojte pretjerano prati lice
Voda iz slavine uklanja prirodnu vlagu i masnoće s vaše kože, što može izazvati pretjerano isušivanje kože i pojavu bora. Ako prečesto perete svoje lice vodom, pa i drugim preparatima, uklanjate prirodu zaštitu kože protiv bora. Koristite što blaže preparate za čišćenje šminke i izbjegavajte bilo kakve vrste sapuna za lice, ako je ikako moguće. Za dodatno čišćenje pora koristite metodu parenja lica jednom tjedno.
Nanosite vitamin C
Istraživanja su pokazala da vitamin C povećava proizvodnju kolagena, koji štiti kožu od UVA i UVB zračenja, što pak smanjuje mogućnost nastajanja bora, ali i drugih promjena na koži kao što su tamne mrlje, nejednaka put kože i pojavu crvenila. Odaberite kremu s L-askorbinskom kiselinom (vitamin C), koja ima jako antioksidativno djelovanje, te oslobađa slobodne radikale iz kože.
Voćne (AHA) kiseline
Prirodne voćne AHA kiseline uklanjaju mrtve stanice kože, te čiste pore od nakupljene prljavštine i viška masnoća, te smanjuje veličinu pora, pa tako i izglađuju bore, posebno one oko očiju. Jača koncentracija AHA kiselina (od 8 posto na više) može potaknuti proizvodnju kolagena. No, budite oprezni s AHA kiselinama kada je u pitanju izlaganje suncu, jer koža postaje osjetljivija na sunčeve zrake, pa se preporuča svakodnevno nanošenje i kreme sa zaštitnim faktorom.
Zamijenite kavu s kakaom
Svi već znamo da kakao ima jaka antioksidativna svojstva, koja mogu pomoći u sprečavanju oštećenja kože od sunca, ali i pomoći u cirkulaciji krvi do stanica kože, što je jedan od preduvjeta zdravlja i ljepote kože. Naravno, u tom pogledu trebate piti kakao spravljen od pravog kakaa, a ne nekakvih nadomjestaka i prerađevina od kakaa. Dobra solucija je i tamna čokolada s najmanje 65 posto kakaa.
Spavajte na leđima
Spavanje u određenoj poziciji može uzrokovati pojavu određenih površinskih bora na licu, koje s vremenom ne nestaju nakon što se probudite i ustanete. Spavanje na jednoj strani lica može izazvati bore na obrazima i bradi, dok spavanje s licem prema dolje, može izazvati boranje na područja obrva. Kada su u pitanju bore, najbolje je spavanje na leđima.
Nemojte škiljiti
Isti izražaj lica koji osobe rade škiljenjem jer primjerice ne vide dobro ili pak često borave na suncu bez sunčanih naočala, može izazvati pojavu bora. Nosite naočale, ako je potrebno i sunčane i one s dioptrijom. Osim toga, osoba koja škilji ne izgleda lijepo, s borama ili bez.
(vam)