Kada kažemo beauty rutina, mnogima od nas se instant u mislima kreira mnoštvo upitnika. Što ona točno znači, koji proizvodi se ubrajaju u nju, kako znati koji su proizvodi idealni za tvoj tip kože, što su voćne kiseline…? Ima li uopće razlike između jutarnje i večernje beauty rutine? Zašto svi pričaju o vitaminu C i kako uopće napraviti određene beauty tretmane u udobnosti doma?
Upravo zbog toga smo kreirale mali beauty vodič uz koji ćeš jednostavnije kreirati skincare rituale koji će donijeti razne blagodati za tvoju kožu, ali i imati veliki psihološki učinak na tebe– opustiti te i stvoriti osjećaj da uistinu imaš sve pod kontrolom kada je pitanju blistav izgled kože.
U nastavku pronađite pet važnih stavki na koje svakako trebaš pripaziti pri kreiranju vlastite skincare rutine. Nakon što pročitaš ovaj mali vodič bit ćeš spremna za apsolutno sve izazove i novitete beauty industrije te ćeš moći za svoju kožu odabrati točno ono što joj treba.
Odredi svoj tip kože
Važno je naglasiti da pojedini sastojci koje koristimo kroz dan ili vanjski utjecaji, kožu maste, iritiraju, potiču crvenilo i slično. Zato, prije određivanja tipa kože, umij se blagim sredstvom za umivanje i nanesi blagi tonik za hidrataciju (poput ružine vodice) kako bi uspostavila ravnotežu i ph vrijednost kože. Pogledaj kako ti se koža ponaša nakon trideset minuta. To će ti dati najbolji uvid u to da li je tvoja koža zapravo masna, normalna, mješovita ili suha.
Četiri su tipa kože:
Normalna koža – dobro uravnotežena koža.
Suha koža – proizvodi manje sebuma u odnosu na normalnu kožu zbog čega ima manjak lipida koji inače pripomažu zadržati vlagu i zaštititi kožu od vanjskih utjecaja.
Masna koža – ima pojačanu proizvodnju sebuma u odnosu na normalnu kožu.
Mješovita koža – ona se sastoji od mješavine određenih tipova. Lice je na obrazima suho, na području T zone (čelo, nos, brada) masno.
Kreiranje jutarnje beauty rutine
Kako bi koža bila lijepa, njegovana i blistava, važno je pružiti joj hidrataciju, ali i zaštititi ju od vanjskih utjecaja tijekom cijele godine – sunca, hladnoće, suhog zrak. Najbolju njegu pružit ćemo joj upravo kroz korake jutarnje i večernje beauty rutine. Kada je u pitanju redoslijed nanošenja proizvoda, osim u slučaju retinola i kiselina koji se nanose nakon čišćenja lica, ostali proizvodi određuju se ovisno prema teksturi proizvoda od laganoj prema bogatijoj. Tako, prvo koristimo proizvode za njegu na bazi vode, a najzadnje na bazi ulja. Proizvod sa SPF zaštitom uvijek ide kao zadnji korak u rutini njege kože.
Proizvod za čišćenje lica - osnova beauty rutine, kako jutarnje, tako i večernje. Ovisno o stanju kože kroz cijelu godinu biraj proizvode koji ne potiču crvenilo, ljuštenje ili pojačan sjaj. Proizvod koji biraš ne bi trebao biti ni previše nježan niti previše grub. Damama sa suhom kožom više će odgovarati pjenaste umivalice, dok će masnoj koži više odgovarati gusta struktura gela za umivanje.
Tonik - tekući preparat nalik vodi koji donosi brojne prednosti za kožu od revitalizacije i osvježavanja kože lica preko uravnoteženja pH vrijednosti kože lica pa sve do smanjenja pora budući da sprječavaju ulazak nečistoća u njih.
Piling - preporučuje se do dva puta tjedno raditi piling lica kako bismo kožu lišili odumrlih stanica. Uz to, piling usporava nastanak znakova starenja, smanjuje pojavu prištića jer čisti začepljene pore i daje koži zdravi sjaj. Piling ujutro je dobra ideja, budući da će ostaviti kožu blistavom mekom i tako kreirati idealnu podlogu za makeup.
Vitamin C – on je antioksidans. Iznimno je važan dio naše dnevne rutine jer antioksidansi imaju brojne prednosti za kožu. Potiču proizvodnju kolagena, poboljšavaju elastičnost kože i čine kožu čvršćom i mlađom.
Hidratantna krema – hidratacija je osnovno pravilo zdrave, njegovane i blistave kože. Biraj proizvode prozračnijih tekstura koji će nahraniti kožu i biti podloga za make up kroz dan. Savršena hidratantna krema za njegu suhe kože obogaćena je uljima, masna koža zahtjeva lagane hidratatne formulacije koje ne sadrže ulja, dok osjetljiva koža teži k laganim formulacijama koje ne sadrže sintetičke mirise i boje koje mogu izazvati alergijske reakcije i iritacije. Dame s mješovitom kožom neka biraju kreme s hijaluronskom kiselinom koja će dati vlažnost koži, a istovremeno neće biti premasna za masnija područja lica.
Kreiranje večernje rutine
Večernja beauty rutina važna je zbog više čimbenika – odstranjivanje nečistoća koje su se nakupile na koži kroz dan, kao i zbog regeneracije i oporavka umornog tena. Uz to, tijekom sna, stanice kože se prirodno regeneriraju, tako da će tijekom noći bolje upijati i aktivne sastojke iz proizvoda za njegu i iskoristiti ih u procesima obnove.
Proizvod za čišćenje lica - kvalitetan proizvod za čišćenje lica posebice je važan u večernjoj rutini, budući da on temeljito odstranjuje sve nečistoće koje su se nakupljale na koži tijekom dana – make up i nečistoće iz okoline. Biraj kreme, losione, mlijeko i gelove koji će prodrijeti duboko u kožu. Zaboravi na čišćenje lica vlažnim maramicama jer one ne odstranjuju sve nečistoće i potiču stvaranje sitnih linija.
Tonik - pomaže ukloniti toksine s kože, ali i u borbi protiv akni, budući da uklanjaju nakupljeni sebum s površine kože.
Retinol – vitamin A snažan je antiage saveznik koji reducira bore, potiče proizvodnju kolagena, osvjetljava ten i ublažava podočnjake i upravo zbog toga nalazimo ga u kremama za njegu lica, ali i za pomlađivanje područja oko očiju. Kreme s retinolom imaju i učinak liftinga na čitavo područje oko očiju, a uz to daju bolji tonus i mladolik izgled kože.
Serum – zbog svoje teksture i manjih molekula, prodire u dublje slojeve kože i pomaže joj oporaviti se tijekom noći. Serume i esencije uvijek nanosi prije kreme jer se njihove molekule ne mogu probiti kroz gustu kremu i prodrijeti u kožu. Biraj serum ovisno o tipu kože, ali i njenim potrebama – s antiage učinkom, hidratatne, s lifting efektom ili matirajuće.
Hidratantne kreme – svima je potrebna dodatna hidratacija. Masnu kožu njeguj laganim formulama s teksturom gela, a normalnu i suhu hranjivim teksturama koje će spriječiti gubitak vode.
Pazi da ove sastojke ne koristiš zajedno
Retinol i salicilna kiselina - Kombinacija retinola i salicilne kiseline možete dodatno isušiti, ali i potaknuti ljuštenje kože.
Retinol i AHA kiseline - Korištenjem ova dva sastojka istovremeno može doći do iritacije i crvenila kože, posebice kod osoba osjetljive kože. Zbog toga bi proizvode s AHA kiselinom trebala koristiti npr. ujutro, a retinol navečer, pazeći da obavezno tijekom dana naneseš i kremu sa zaštitnim faktorom.
Retinol i vitamin C - Iako pojedinačno jako snažni, zajedno, nisu tako djelotvorni. Potrebno je jedan proizvod koristiti u jutarnjoj, a drugi u večernjoj beauty rutini.
Navike koje štete koži
Kada govorimo o zdravoj i lijepšoj koži nije dovoljno jednostavno posegnuti za adekvatnim beauty preparatima već je ključno pripaziti na naše životne navike koje uvelike mogu utjecati na izgled i kvalitetu naše kože. Izdvojile smo tri štetne navike kojih bi se svaka žena trebala riješiti.
Ne koristiš kreme sa SPF faktorom
Kako bi zaštitila kožu od štetnih sunčevih zraka koje prodiru čak i kroz najgušće oblake i utječu na prijevremeno starenje, važno je svakodnevno birati proizvode za njegu kože koji sadrže SPF zaštitni faktor. Biraj proizvode sukladno tipu kože, a dobra vijest je da većina ovih krema služe i kao sjajan primer za dnevni makeup.
Spavaš sa šminkom na licu
Make up koji nosimo kroz dan sadrži sastojke koji mogu pogodovati začepljenju pora (poput silikona), a ako tome dodamo nečistoću i prljavštinu iz zraka koja se često taloži na sloj pudera, naše lice na kraju dana dobije svojevrsnu masku koja nije nikako dobra za zdravlje kože. Kako bismo uklonili i najmanje ostatke šminke i prljavštine koja se nakupila tijekom dana, itekako je važno temeljito umivanje i čišćenje lica.
Ne posvećuješ pozornost njezi vrata
Kako ne bi ubrzala stvaranje prvih znakova starenja na vratu, važno je da svakodnevno hidriraš, a tijekom dana da nanosiš i kremu sa SPF faktorom na ovo područje. U suprotnom, koža će ti se na vratu dodatno isušiti, postati beživotna, a ten neujednačen.