Da, moguće je!

Dobre navike: 7 savjeta kako smanjiti plastiku u kućanstvu

Puno toga dolazi u jednokratnim plastičnim pakiranjima i iako ih se teško 'riješiti', ipak postoje načini kako da svako kućanstvo smanji količinu plastičnog otpada. Ovim navikama činiš dobro za okoliš, a možda i potakneš svoju okolinu da učini isto...

profimedia-0633645742.jpg
Foto: Profimedia.hr

Planiraj šoping

Budući da je gotova svaka nabavka namirnica izvor plastike – premda manje nego prije kad se sve stavljalo u jednokratne plastične vrećice – odlazak u trgovinu trebalo bi planirati. Želiš li razmišljati ekonomično i ekološki osvješteno, jednom ili dvaput mjesečno sastavi popis onoga što tvom kućanstvu treba i nastoji u jednom mahu riješiti mjesečnu nabavku. Uz to, možeš birati veća, obiteljska pakiranja čime bi mogla smanjiti količinu otpada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jasno da će ti nekad 'zafaliti' sitnice pa ćeš usred dana morati do trgovine, no planirana kupnja smanjuje rizik od nagomilavanja nepotrebnog – što na kraju vrlo često bacimo jer shvatimo da nam to nije ni trebalo ili jer je istekao rok. Ne samo da ćeš uštedjeti nego bi i mogla učiniti dobro za okoliš – barem sa svoje mikrorazine.

Umjesto plastičnih (ili plaćanja papirnatih), nastoji birati platnene vrećice. Kad smo kod promišljene kupnje, treba reći da je i nagomilavanje igračaka problem. Neke su igračke sačinjene od plastike, a kad ih dijete preraste, roditelji nisu sigurni kamo s tim. Pokušaj zato ne pretjerivati te djecu osvijestiti da neke stvari možda ipak ne trebaju jer se njima ni ne stignu igrati.

Image
Foto: Pexels
2/8