Svi znamo što stereotipno ide uz krizu srednjih godina kod muškaraca - bijesni auti, mladenačka odjeća i frizura, nagli interes za teretanu, a u nekim slučajevima i mlađa ljubavnica. Možda zvuci zabavno, no psiholozi tvrde kako je zapravo riječ o prilično kaotičnoj i nesretnoj fazi života koja ima veze sa suočavanjem s vlastitom smrtnosti, a javlja se negdje na sredini našeg životnog puta.
Sve u svemu, starost (barem u našoj kulturi) povezujemo s nemoći, bolestima i tjeskobom pa neki od nas ulaze u krizu srednjih godina kako bi se opet osjetili mladima, snažnima i zabavnima. I kao što vjerojatno možeš zaključiti, događa se i ženama. Osim toga, 'simptomi' ovog stanja su kod oba spola iznenađujuće slični, s tom razlikom što umjesto ljutnje i iritabilnosti, žene češće ispoljavaju osjećaje kao što su tuga i anksioznost.
No, valja napomenuti kako se godine u kojima žene obično prolaze krizu srednjih godina pokapaju s vremenom u kojem počinju ulaziti u menopauzu. Ovo samo po sebi uzrokuje kaos u razini hormona i niz fizičkih i psihičkih promjena. Isto tako, to je vrijeme u životu žene kad uglavnom postaje manje aktivna u svojoj karijeri, djeca više nisu mala, mijenja se njezin fizički izgled, a možda joj je narušeno i zdravlje. Sve to može dovesti do osjećaja da smo zapele u klopci i da ne znamo kako dalje. Evo koji znakovi ukazuju na to si se našla u krizi srednjih godina: