Odlazak hrvatske Viriginije Woolf

U 91. godini preminula je književnica Irena Vrkljan

Vrkljan je čitatelje očarala iskrenim i snažnim prikazom emocija, ali i iskrenim osvrtom na vlastiti život

Irena Vrkljan
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

Noćas nad je u 91. godini napustila poznata hrvatska književnica Irena Vrkljan. Poznata i kao hrvatska Virginia Woolf, Vrkljan nas je svojim književnim djelima kroz preko 50 godina karijere poticala na preispitivanje, ali i samootkrivanje. Danas se mnogi obožavatelji njezine proze, poezije, eseja i radiodrama opraštaju od umjetnice dok će njezin duh zauvijek živjeti kroz djela koja ostavlja za sobom.

Irena je rođena 21. kolovoza 1930. godine u Beogradu. Nakon što je u Beogradu završila dvojezičnu njemačko-srpsku školi s obitelji se preselila u Zagreb. Nakon nekoliko godina obitelj se preselila u Opatiju dok je mlada Irena ostala sama u Zagrebu kako bi završila studij. Pohađala je Filozofski fakultet gdje se posvetila arheologiji, etnologiji i germanistici. Školovanje je kasnije nastavila na Filmskoj akademiji u Berlinu.

Image
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

Kroz karijeru koja je trajala više od 50 godina okušala se u raznim književnim žanrovima, a radila je i na televiziji kao urednica emisije Portreti i susreti. Književni put započela je kao dio generacije krugovaša. Pedesetih i šezdesetih godina prošloga stoljeća pisala je poeziju prožetu nadrealističkim stilom. U tom su periodu nastale zbirke Krik je samo tišina i Doba prijateljstva, a kasnije se okrenula analitici egzistencije u zbirkama poput Soba, taj strašni vrt.

Uz poeziju pisala je i radiodrame poput Opasno poslijepodne, Pisma za jednu zemljopisnu kartu, Snijeg u sobi, Vaša Paulina Golisch, Marina ili vrijeme pjesnika i Davne vrpce života koje je emitirao Radio Zagreb. Drugu fazu njezine umjetnosti obilježila je selidba u Berlin gdje je upisala Filmsku akademiju, ali i upoznala supruga Benna Meyera-Wehlacka koji je također bio književnik i dramaturg.

Nakon godina pisanja poezije Vrkljan se okrenula prozi koja ju je uistinu proslavila. Njezin autobiografski roman "Svila, škare" osigurao joj je nagradu Ksaver Šandor Đalski dok je za roman "Marina ili o biografiji" dobila nagradu Ivan Goran Kovačić. Nagradu Nazor za životno djelo dobila je 2009. godine dok joj je pjesnička zbirka "Koračam kroz sobu" 2014. osigurala Kiklopa.

Irena Vrkljan ostavila je veliki trag na hrvatsku književnost. Iako više nije s nama, njezina djela sigurno će taknuti još mnoge naraštaje.