Prijedlozi knjiga za savršen godišnji odmor

Opustite se i odmorite uz književne novitete

Prijedlozi knjiga za savršen godišnji odmor

Naklada LJEVAK - prijedlozi za klince

M. D. Waters - Arhetip

Distopijski roman Arhetip M. D. Waters istražuje budućnost u zemlji podijeljenoj građanskim ratom, u kojoj su društvene vrijednosti izokrenute naglavačke, a plodne žene postale rijetkost.

Nakon proživljene nesreće glavna junakinja Emma pati od amnezije. Dok se oporavlja u bolnici predstavljaju joj šarmantnoga Declana Burkea – moćna i zavodljiva muškarca – kao muža. Njezini snovi proturječe svim njegovim pričama, a flešbekovi je podsjećaju na mjesta i događaje kojih se mutno sjeća poput strahota rata, logora za odgoj žena, ljubavi prema drugom muškarcu… Potiskujući te snove tijekom dana, Emma dopušta Declanu da je oblikuje u sretno udanu ženu i počinje se zaljubljivati u njega. Kada Emma nakon dužega oporavka napokon napusti bolnicu, postupno otkriva da je istina o njezinom nekadašnjem životu posve drukčija od one u koju su je nastojali uvjeriti njezin liječnik i Declan. Nakon što se u Emminu životu pojavi Noah, njezin protivnik iz snova, zid koji je dijelio stvarnost i snovitost počinje se urušavati.

Atmosfera Arhetipa pomalo je orvelijanska, a neke kritičare podsjetila je na prozu Margaret Atwood. Holografska tekstura priče u ovome napetom akcijskom futurističkom trileru čini ovaj roman zanimljivim ljubiteljima različitih žanrova – znanstvene fantastike, ljubavnog romana, akcijskog i kriminalističkog.


Veronica Roth - RAZLIČITA

Šesnaestogodišnja se Tris nalazi pred strašnim izborom jer se ne uklapa u podijeljeno društvo kojemu se svi moraju pokoriti. Stoga Tris kreće u pustolovinu kako bi doznala kamo doista pripada. Zaprepaštena surovošću života, ona ne može vjerovati nikome. Pa ipak, upoznat će privlačnog mladića koji se istovremeno doima i prijeteći i zaštitnički. Najteži je izbor tek iščekuje.

Nastupni roman Veronice Roth Različita kompleksna je priča o šesnaestogodišnjakinji koja je prisiljena izabrati između tipične i sebične obitelji te avanturističke i neizvjesne budućnosti. Beatrice „Tris“ Prior živi u Chicagu koji se raspada, grad je podijeljen na pet frakcija, u skladu s uvjerenjima i strastima. No, Tris se suočava sa svojim najdubljim strahovima kad otkrije da je Različita i da je stoga meta opasnih lidera. Paralelno se upušta u romantičnu i nasilnu vezu s instruktorom, a roman se pretvara u nepredvidljivu i neizbježnu avanturu. Različita je distopijski triler nabijen napetim odlukama, melodramatskim izdajstvima, neočekivanim posljedicama i neobičnom ljubavnom pričom.


Jadranka Klepac - Patuljci žive u kuglama

Knjiga Patuljci žive u kuglama donosi zbirku modernih bajki u kojima autorica Jadranka Klepac prikazuje suvremene dileme s kojima se susreću djeca. Zbirka obrađuje različite teme i sadržaje. Priče su kombinacija klasične bajke i moderne priče pune magičnih likova poput patuljaka, vila i čarobnjaka koji često nose i poučnu ekološku poruku. Autorica svojim likovima daje zaštitničku ulogu, oni su tu da nas upozore na danas gotovo zaboravljeni način života i potaknu da se ponovno povežemo s prirodom.

Jadranka Klepac hrvatska je književnica rođena u Skradinu 1951. godine. U Zagrebu je završila gimnaziju i prirodoslovno-matematički fakultet. Uz profesorski rad, bavi se i pisanjem. Do sada je objavljivala u Modroj lasti, Smibu, matematičkom časopisu Matka i Radosti. Stručno-metodičke članke objavljivala je u časopisima za nastavnike matematike Poučak i Matematika i škola. Njezinu prozu karakterizira zanimljiv pristup različitim problemima s kojima se susreću djeca, ali i oni malo stariji kroz formu bajke. Do sada je objavila nekoliko knjiga: Zbirka riješenih maturalnih zadaća (1997.), Patuljci žive u kuglama (2000.), Miris knjige (2004.), Kora od jabuke (2008.), Moje boje (2008.).


Nada Mihelčić - Draga mama

Upravo takav ženski lik – odlučan, samosvojan, napredan, inteligentan i borben – a ujedno senzibilan i ranjiv, zaštitni je znak romana Nade Mihelčić, ujedno zasigurno i identifikacijska točka mnogih suvremenih djevojaka i mladića, ono privlačno 'tajno' mjesto koje njezine romane uzdiže na sam vrh omiljenih djela za mlade, kako iz perspektive čitatelja, tako i sudom kritike.

Zanimljivost romana Draga mama, ujedno i jedna od njegovih glavnih kvaliteta, proizlazi iz načina kako Nada Mihelčić vodi cjelokupnu priču. Sva su događanja, ali i sve misli, emocije i unutarnji rascjepi prikazani iz pripovjedačke i fokalizatorske pozicije Viktorije, odnosno Bucke, kako je, ne obazirući se na činjenicu da se mladoj djevojci to nimalo ne sviđa, uporno zove njezina majka. Viktorijin pogled, dakako, maksimalno je subjektivan, obilježen lepezom različitih emocija i stanja koje proživljava tijekom najtežih mjeseci svoga odrastanja, no isto tako on je i iznimno zreo, u širini i dubini zahvata svijeta oko sebe možda i netipično zreo za tinejdžerku. Takav fokalizator, nesumnjivo, romanu osigurava doticanje problematike koja je mnogo više od individualnih teškoća jedne djevojke i jedne obitelji.

Riječ je, naime, o vrlo suptilnom i nimalo nasilnom 'skidanju velova' s različitih aktualnih društvenih fenomena kao što su bračne krize i neslaganja, nevjera, položaj djeteta u situaciji kada se roditelji razvode, problematika školstva i neadekvatnog odnosa profesor – učenik, teška ekonomska situacija i besparica, odnos prema povijesti…

Pogled koji Nada Mihelčić otvara mladome čitatelju jest pogled prema pozitivnim društvenim i općeljudskim vrijednostima – toleranciji, uvažavanju različitosti, odupiranju pomodnosti i drugim vidovima ideološke ili ekonomske propagande, otvorenom umu i zdravom razumu. Ipak, kada bi se morala izdvojiti jedna, glavna kvaliteta čovjeka koju njezina fikcijska proza vrednuje kao onu koja je nezaobilazna, nulta pozicija bez koje sretan život nije moguć, onda je to svakako sloboda – sloboda od pritisaka različitih vrsta, sloboda od nametnutih društvenih i osobnih uloga. Sloboda od krivih vrijednosti koje nam društvo nerijetko nameće, baš kao i mi sami, ono je temeljno što životu, unatoč svemu, možda može osigurati smisao. (…)

Metafora sazrijevanja i metafora započetog, još neispisanog pisma. „Draga mama…“ rečenica je koja će se nastaviti na upravo onoliko načina koliko ima i čitatelja ovoga romana. I ni jedna od tih rečenica neće biti kriva, što je zasigurno znala i draga Nada Mihelčić, književnica otvorenih pogleda, misli i rečenica. A upravo u takvim pogledima kriju se dobri ljudi, baš kao što se u otvorenim mislima kriju dobri tekstovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
11/12