Prije svega srdačna preporuka za čitanje prvog dijela Stoljeća rata (s podnaslovom Anglo-američka naftna politika i novi svjetski poredak) u izdanju AGM-a, koje je doduše teže naći u knjižarama nego u knjižnicama. Bez čitanja prvog dijela drugi ima znatno manje smisla.
U prvom dijelu autor razlaže logiku i pravu namjeru iza većine događanja u svijetu još iz vremena parnih strojeva, kad je glavni izvor energije bio ugljen. Otkriće nafte kao strateškog izvora energije u vrijeme kad je tehnologija Daimlerovim izumom dizelskog motora pokazala komparativnu učinkovitost tog izvora i njegovu važnost, preusmjerile su pažnju Britanije, a s vremenom i Amerike, na područja bogata naftom. Zato i samo zato, zbog interesa tih dviju sila, područja bogata naftom nisu vidjela mira stotinama godina; zbog američkih interesa a zahvaljujući činjenici da je američki dolar rezervna svjetska valuta i valuta u kojoj se izražava cijena nafte dolazi do „naftnih šokova“, strašnih povećanja cijene nafte koja služe prelijevanju bogatstva iz zemalja uvoznica nafte (dakle cijelog svijeta) u zemlje čije naftne kompanije imaju prava eksploatacije (sedam sestara, britanske i američke naftne kompanije).
Razloge borbe za naftu sedamdesetih godina Henry Kissinger ovako je objasnio: „Onaj tko vlada naftom vlada državama“. Nastavak te „slavne“ izjave glasi: „onaj tko vlada hranom vlada ljudima, a onaj tko vlada novcem vlada cijelim svijetom“.
Autor objašnjava i razloge i korijene prvog i drugog svjetskog rata, oba „dizajnirana“ iz Londona kako bi se zauzdao privredni rast Njemačke i zaštitila britanska premoć u Europi, ali i u dijelovima svijeta gdje je njemačka privreda pokušala pronaći svoj interes (bliski istok, prije svega).
Da sam prvi dio stoljeća rata pročitala prije dvije godine, nema šanse da bi me vidjela burza. Burza je kockarnica u kojoj mali igrači služe samo tome da bi, kad burza „padne“ (kad je sruše oni koji su je i napuhali), izgubili realnu vrijednost, koja se kasnije prelije u džepove velikih igrača.
Prvi dio je upravo šokantan, i, kao i drugi, srdačno bih oba preporučila svim našim vrlim političarima koji nas guraju u NATO, a da nas pri tom za naše mišljenje nisu ni pitali. (NB veselila me ideja referenduma za ulasku u NATO u Sloveniji. Nek oni imaju referendum, kad ga već mi nemamo, za tako veliku i bitnu stvar..)
Stoljeće rata 2 potaknuto je razbuktavanjem „rata protiv terora“, stanja stalne preventivne zaraćenosti SAD-a, koje je svoju izliku našlo u 11. rujnu i napadu na WTC. Autor navodi dokaze i indicije koje govore o tome da je 11. rujna, kao i prije toga Pearl Harbor, bio tek izgovor za provođenje plana koji je industrijsko-vojni kompleks u sprezi s prijateljima u vladi davno isplanirao kako bi proračun SAD preusmjerio sa potrošnje namjenjene poboljšanju života američkih građana u razvijanje vojne tehnologije (uz ostvarivanje enormnih profita).
Krajnji cilj je dominacija sjedinjenih država kao jedine svjetske sile. Na putu prema tom cilju više su nego spremni uporabiti i nuklearno oružje. U tu svrhu razvijaju se sustavi navođenja, koordinacije iz zraka i svemira, pa čak je i NATO-ov „raketni štit“ u Europi u cilju NAPADA, ne obrane. Naime, raketni štit okružuje Rusiju, djelomično i Kinu, jedine dvije ozbiljne nuklearne sile u svijetu. Svrha je raketnog štita uništenje nuklearnih projektila koje bi te dvije zemlje ispalile U ODGOVOR na američki napad. Dakle, Amerika se putem NATO-a u Euroaziji osigurava da može prva napasti bez opasnosti od protunapada. Oslobodi me Bože NATO-a i političara kojima se u njega tako jako žuri...
Obje knjige djeluju kao šamar, skidaju mrenu koju su nam godinama na oči stavljali mediji. U jednom trenutku vjerojatno ćete se postidjeti svoje naivnosti i gluposti, kao što sam se postidjela i ja. Nema razloga za to, mediji kao i obrazovni sustav pričaju nam onu priču koju žele da „znamo“. Znanje je oružje, i kad čovjek otvori oči, ima drugačiju mogućnost razabiranja i odlučivanja. Pomalo Matrixovski osjećaj...
Međutim, razlog za stid ima izdavač Detecta i prevoditeljica Dragana Grozdanić, koja je engleski tekst prevela skoro pa doslovce, ne poštujući duh hrvatskog jezika i time posve izmasakrirala tekst čineći ga teškim za čitanje. Ni urednica Neđeljka Batinović nema se čime pohvaliti, pustivši takav tekst u tisak. Skoro da žalim za vremenima kad je i izdavača i prevoditelja bilo malo i kad su knige bile prohibitivno skupe, no tad barem nismo kupovali poluproizvode i čitali gluposti.
Unatoč grozomornom prijevodu, preporučam obje knjige, hitno što hitnije. Svakome, s naglaskom na one koji „kroje (naše kolektivne) gaće“.
Jasmina Malnar
F. William Engdahl: Stoljeće rata 2
Tajni geopolitički plan američke vlade
Urednik: Neđeljka Batinović
Prijevod: Dragana Grozdanić
Cijena: 150,00 Kn
Broj stranica: 326
Uvez: meki
Godina: 2008
Izdavač: DETECTA d.o.o.