Kako vrijeme postaje toplije, sigurne smo da nismo jedine koje maštaju o ležanju u pijesku, mirisu borove šume i pogledu na plavetnilo mora pred nama. Ili možda naslonjene leđima na stablo drveta u blizini jezera ili rijeke. U svakom slučaju, jednostavno postoji nešto tako nevjerojatno umirujuće kad je u pitanju boravak u blizini prirodne vodene površine - a znanost je tu da to dokaže.
Knjiga 'Blue Mind: The Surprising Science That Shows How Being Near, In, On, or Under Water Can Make You Happier, Healthier, More Connected, and Better at What You Do' postoji već nekoliko godina; međutim, njezina su učenja bezvremenska.
Napisao ju je morski biolog dr. Wallace J. Nichols, koji na 368 stranica dokazuje koliko korisna može biti blizina vodenog tijela - bilo da je to more, rijeka, jezero ili ocean. Knjiga je više od pukog razmišljanja i potkrijepljena je istraživanjem koje potvrđuje kako je provođenje vremena u blizini vode ključno za "postizanje povišene i trajne sreće".
Popis blagodati boravka u blizini ili čak u vodi dugačak je. Nichols je istaknuo neke od ovih prednosti u intervjuu za knjigu iz 2017. za USA Today. Popis uključuje: nižu razinu stresa i anksioznosti, sveukupni povećani osjećaj dobrobiti i sreće, nižu brzinu otkucaja srca i disanja - što dovodi do sigurnijih i učinkovitijih treninga.
Snaga vode toliko je golema da čak i terapeuti traže vodu kako bi pomogli u liječenju PTSP-a, ovisnosti, anksioznih poremećaja, autizma i još mnogo toga, kaže on. Također dodaje da "voda pojačava kreativnost, može poboljšati kvalitetu razgovora i pruža pozadinu važnim dijelovima života - poput igre, romantike i tugovanja". Međutim, sve ovisi o tome je li voda sigurna, čista i zdrava.
Nichols, kako navodi naslov njegove knjige, nastoji imati ono što naziva "plavim umom" ili "blago meditativnim stanjem u koje upadamo kad smo blizu, u, na ili pod vodom". Taj je "plavi um" suprotan onome što on naziva "crvenim umom" ili "tjeskobnim, previše povezanim i prekomjerno stimuliranim stanjem koje definira novu normalu suvremenog života".
Dalje objašnjava da bi naša privlačnost prema vodi mogla biti urođena. "Naši su preci bili u pokretu - a pronalazak vode bilo je pitanje života ili smrti", kaže on.
Zaključak: Nichols se nada da će se ljudi, kad se osjećaju nelagodno ili tjeskobno, povući u područje blizu vode. "Samo želim da bude općepoznato da je tiho sjedenje kraj vode zaista dobro za vas. I želim da roditelji i učitelji nauče našu djecu to isto", kaže. Cijeli Nicholsov TED razgovor "Istraživanje našeg plavog uma" možeš pogledati u nastavku.