More liječi i čini nas sretnijima: Otkrile smo kako more utječe na tijelo i psihu i zašto je to tako

Postoji nešto neopisivo opuštajuće i ugodno u moru, a kombinacija sunca, mora i pijeska najprirodniji je i najpristupačniji oblik terapije koji nam je dostupan

More liječi i čini nas sretnijima: Otkrile smo kako more utječe na tijelo i psihu i zašto je to tako

Većina nas lako može posvjedočiti da more ima pozitivan utjecaj na naše fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje, a u to se uvjerimo svake godine kada odemo na ljetovanje. Provođenje vremena uz more može poboljšati razinu raspoloženja i učiniti da se osjećamo istinski življe, odmornije i jednostavno - bolje. 

"Kad pogledam more, čini mi se da njegovi valovi nose moju tugu", jednom je rekao azerbejdžanski romanopisac Elchin Safarli. I uistinu, kada smo na moru, sve brige kao da su netragom nestale i osjećamo se sretnije no ikada. Postoji nešto neopisivo opuštajuće i ugodno u tome da su naša stopala uronjena u meki pijesak ili da slušamo kako slani pjenušavi valovi udaraju obali, a kombinacija sunca, mora i pijeska najprirodniji je i najpristupačniji oblik terapije koji nam je dostupan.

Image

Znate li koje su sve blagodati morske vode?


Još od najdavnijih vremena svjesni smo ljekovitih i transformacijskih svojstava mora i oceana i tajanstvene privlačne sile koja nas vuče ka moru. Grci, Rimljani i Egipćani među prvima su otkrili ljekovita svojstva morske vode, a znanstvenici u cijelom svijetu i danas kontinuirano rade na kvantificiranju pozitivnih učinaka vode. 

Brojna su istraživanja već pokazala da život u obalnim područjima dovodi do poboljšanog fizičkog zdravlja i osjećaja dobrobiti, a provođenje vremena uz more potiče meditativno stanje koje nas čini sretnijima, zdravijima, smirenijima, kreativnijima i sposobnijima za povezivanje. 



via Giphy


Naš afinitet prema vodi očituje se u gotovo univerzalnoj privlačnosti prema plavoj boji, a brojna su marketinška istraživanja otkrila da ljudi imaju tendenciju da plavu boju povezuju s kvalitetama poput mirnoće, otvorenosti, dubine i mudrosti. Uz to, kao i činjenicu da je ljudsko tijelo sačinjeno od oko 70% vode, čini se da zapravo pripadamo moru.

"More liječi sve tegobe", rekao je mudri filozof Platon, a mi smo izdvojile nekoliko psihičkih i fizičkih dobrobiti koje ti more može donijeti.

More jača imunitet

Morska voda pomaže u jačanju imunološkog sustava, i to tako da broj crvenih krvnih zrnaca raste između 5 i 20 posto nakon kupanja u moru, a broj bijelih krvnih zrnaca raste još više. Morska voda odlična je za ljude s oslabljenim imunološkim sustavom, anemijom i visokom razinom šećera u krvi, a ona jača tijelo i pomaže mu u borbi protiv virusa, bakterija i raznih patogena. Morska se voda zapravo u velikoj mjeri koristi u modernoj medicini, a morska voda i naša krvna plazma su identične, i to čak 98 posto.



via Giphy

More poboljšava izgled kože, smanjuje upale i infekcije

Sol u moru prirodno je antibakterijska i zato vrijeme provedeno u morskoj vodi pomaže u zacjeljivanju ogrebotina, posjekotina ili iritacija na koži. Slana voda također sadrži široku lepezu različitih vitamina i minerala koji omogućuju brže zacjeljivanje rana i smanjuje oticanje i crvenilo povezano s aknama ili drugim mrljama na koži. Mineralne soli u vodi zajedno se kombiniraju sa zdravim blagodatima sunca za regeneraciju kože izvana. Kao rezultat, čirevi, lupus i psorijaza neke su od kožnih bolesti koje se lako mogu izliječiti morskom vodom. Slana voda sama detoksicira i pomaže pri izvlačenju nečistoća iz tijela i kože što sprječava rast bakterija i kožne infekcije.



via Giphy

More poboljšava san

Najčešći čimbenici koji utječu na spavanje i kvalitetu sna su stres, fizička energija, bol, anksioznost, hormonalna neravnoteža i depresija, a to sve nestaje jednom kada smo na moru. More također pomaže u normalizaciji krvnog tlaka što pospješuje dubok san. Valovi proizvode negativne ione koji ubrzavaju sposobnost naših tijela da apsorbiraju kisik i uravnotežuju razinu serotonina, kemikalije koju proizvodi tijelo, a koja je povezana s raspoloženjem i stresom. Osim samog mora, vrijeme na suncu, svježi zrak, kretanje i priroda sve su faktori koji nam pomažu da se uskladimo s našim prirodnim ritmovima i s lakoćom se prepustimo snu.



via Giphy

More daje dnevnu dozu magnezija

Svakoj pojedinoj stanici u ljudskom tijelu potrebno je dovoljno magnezija kako bi funkcionirala, ili će propasti. More je jedan od najvećih izvora magnezija i često je bolje unositi magnezij transdermalno, kroz kožu, nego u obliku tableta. Magnezij se također bolje apsorbira zajedno s vitaminom D, kojeg ima u izobilju na plaži zahvaljujući prirodnoj sunčevoj svjetlosti. Magnezij je četvrti najzastupljeniji mineral u ljudskom tijelu i presudan je za rad mišića, koagulaciju krvi i metabolizam hranjivih sastojaka, a čak i ako si tek kratko u morskoj vodi, tvoja će koža apsorbirati sve ono što joj je potrebno.



via Giphy

More pomaže da se povežeš sa sobom, ali i s drugima

More nas stavlja u vrlo jedinstveno stanje "strahopoštovanja", a osjećaj strahopoštovanja izaziva osjećaje povezanosti s nečim izvan sebe, kao i osjećaj ogromnosti svijeta. Kada osjetimo taj osjećaj strahopoštovanja, osjećamo dublju povezanost sa sobom, svijetom oko nas i onima s kojima dijelimo trenutak. Taj nas osjećaj premješta s mjesta "ja" na mjesto "mi", stoga nije slučajno da se mnogi najromantičniji trenuci u životu odvijaju upravo uz more. Za ovaj poseban osjećaj povezanosti koji dolazi s morem znanstveno je dokazano da suzbija ego, čini nas suosjećajnijima, povećava osjećaj zahvalnosti i čini nas velikodušnijim ljudskim bićima.



via Giphy

More smanjuje stres i anksioznost

Kao ljudska bića, prirodno nas privlači voda jer nas čini mirnijima i pruža nam osjećaj olakšanja. Svima koji pate od stresa, depresije,  anksioznosti ili tjeskobe, morska voda nudi snažan osjećaj mira i ravnoteže koji može pomoći kod tih stanja. Istraživanja su otkrila da je zvuk valova i njihova harmonijska frekvencija jedan od najuzbudljivijih zvukova koje možemo slušati, a taj zvuk može čak oponašati osjećaj boravka u maternici, kada smo slušali majčine otkucaje. Dok buka poput prometne i gradske buke pojačava hormon stresa kortizol, zvuk oceana umiruje jer djeluje na suprotan način i smanjuje razinu kortizola te ima pozitivan učinak na naše cjelokupno zdravlje. Čak i slušanje audio meditacija valova ili gledanje slika mora može imati opuštajući učinak. 



via Giphy

More potiče kreativnost

U svojim uvijek užurbanim životima, svojim mislima često ne dajemo priliku da se odmore i slobodno lutaju. Ali kad to učinimo, um prelazi u drugačije stanje, u "prostranstvo" koje je povezano sa sanjarenjem, maštanjem, sjećanjima, uvidom, buđenjem i introspekcijom. Ovakav način razmišljanja izuzetno je važan za kreativnost, a kad na trenutak isključimo aktivnu stranu mozga, često otkrijemo da iznenada dolazimo do uvida i ideja koje su nam ranije uvijek nekako izmicale. Umjesto da ga "isključi", more naš um poziva da uživa u mirnijem stanju, koje može potaknuti kreativnost.



via Giphy

More donosi sreću

Posljednja i možda najvažnija stvar kada su u pitanju zdravstvene koristi mora je sreća. Kada smo okruženi prirodom, bezbrižnim okolišem plaže i elementima koji znanstveno doprinose našem fizičkom zdravlju, razina raspoloženja prirodno raste. Znamo da nam najjednostavnije stvari u životu donose najviše radosti, a upravo vrijeme provedeno slušajući zvuk valova, odmarajući na plaži uz more i zvuk zrikavaca povećava osjećaj blagostanja i zadovoljstva. Nakon dana na plaži ili odmora na plaži, vraćamo se kući obnovljeni i osvježeni, prepuni radosti koja proizlazi iz kombinacije suncem preplanule kože i slane kose.



via Giphy