Putovanja mogu biti najljepša iskustva koja čovjek može doživjeti u životu, no, isto tako, mogu se pretvoriti u vrlo loše iskustvo ako niste dovoljno pripremljeni na samo putovanje, ali i na zemlju u koju putujete. U većini slučajeva, putnici su sami krivi za manje ili veće nezgode i nesreće koje im se događaju na putovanjima, zbog nesmotrenosti, nepažnje i nedovoljno znanja koje imaju o zemlji i kulturi u kojoj se nalaze.
Kada putujete, cilj je doživjeti neku zemlju i cijelu njezinu kulturu na najbolji mogući način, a da se bez potrebe ne izlažete opasnostima koje bi mogle naštetiti vašoj dobrobiti, zdravlju i imovini. Naravno, neke događaje je nemoguće predvidjeti, ali to je nemoguće i kada se nalazite kod kuće.
Pripremi za putovanja definitivno pripada i nabavka provjerenog vodiča za zemlju u koju putujete, posebno ako ne putujete u organiziranoj grupi s profesionalnim vodičem. Zato je jedan od najvećih i najpoznatijih svjetskih izdavača vodiča za putovanja „Lonley Planet“ odlučio svim svojim čitateljima pripremiti nešto malo drugačije savjete za putovanja nego što je inače običaj, i to pod nazivom „Totally...like...bogus: the world's worst travel advice“ („Totalna glupost: najgori svjetski savjeti za putovanja“), autora Leifa Pettersena, iskušanog svjetskog putnika i poliglota.
Radi se o savjetima koji se nerijetko mogu pročitati na raznim putničkim blogovima, web stranicama i člancima, a često su notorna glupost, te nemaju mnogo veze sa stvarnom situacijom u zemlji o kojoj se piše. Evo o kakvim se savjetima radi.
1. Žena nikada ne bi smjela putovati sama
To je jedan od savjeta o kojemu se još uvijek vode brojne rasprave, a postoje i najrazličitija mišljenja. Tako ni odgovor Pettersena nije neočekivani, a on glasi: „Ovisi.“ Mjesta kao što su Indija i neke druge zemlje bliskog i srednjeg Istoka mogu biti „upitna“ za osobnu sigurnost, općenito zbog položaja i viđenja žene u tim kulturama, koje nemaju zaštitu muškaraca. No, to ne znači isto za zemlje kao što, primjerice, Velika Britanija ili Tajland, pa tako i za brojne druge zemlje svijeta vrijede ista pravila.
Činjenica je da se loše stvari mogu dogoditi u bilo kojoj zemlji, pa bi to značilo da žene ne bi smjele same putovati ni u zemlji u kojoj žive. Najbolji savjet je da se nikad ne upuštate u rizike u koje se ne bi upustili u svojoj zemlji. I naravno, ako već putujete nekamo, dobro se raspitajte kamo putujete, te o načinu tretiranja žena.
2. Nemojte jesti hranu s ulice
Pettersen kaže da je to najgori savjet u povijesti putovanja. Da, istina je da je u nekim mjestima to možda pravilo za „zapadne“ turiste, no hrana s ulice jedan je od najjednostavnijih i najjeftinijih načina upoznavanja lokalne kulture i hrane, što bi trebao biti integralni dio svakog putovanja. Također, mnogi iskusni svjetski putnici sigurno će vam moći ispričati priče o trovanjima hranom u najskupljim restoranima u Italiji, Francuskoj, SAD-u, a ne na uličnim štandovima s hranom. Naravno, ako pak putujete u zemlje trećega svijeta, to se pravilo sigurno mijenja ili, ako ništa drugo, prilagođava uvjetima.
3. Italija ima najbolju pizzu na svijetu
Pettersen nama Hrvatima u tom pogledu baš i nije otkrio toplu vodu jer su svi koji su probali pizzu u Italiji ostali itekako razočarani. Vjerojatno su bolju pizzu jeli u najobičnijoj lokalnoj pizzeriji u gradu ili mjestu u kojem žive. Posebno se to odnosi na lokale koji se nalaze na brojnim turističkim rutama, primjerice, u Veneciji, Rimu i tako dalje. Naime, često će se na takvim mjestima platiti lokacija i pogled, a naići na lošu uslugu ili još goru hranu. Ako je ikako moguće, na takvim destinacijama jedite po preporuci ako želite kulinarski doživljaj ili pak pojedite najobičniji sendvič na klupici. Bolje ćete proći.
4. Planirajte sve/nemojte planirati ništa
Takvi savjeti imaju desetak i više nastavaka „ali…“ Naravno, dok spontanost neplaniranja može biti jedna od najboljih odlika putovanja, s druge strane može značiti brojne poteškoće, od nedostatka smještaja, nedostatka novaca i slično. Primjerice, Pettersen kaže da putovanje u Grčku izvan glavne sezone, može biti jedno od najjeftinijih i najboljih putovanja života, dok putovanje na Karibe u špici sezone, te putovanja s otoka na otok, mogu dovesti do vrlo brzog bankrota i spavanja na klupici. No, on kaže da, na sreću, većina mjesta ipak spada u onu zlatnu sredinu gdje se dobro mogu ukomponirati segmenti planiranog i neplaniranog dijela putovanja.
5. U Kini ne možete na Facebook
Za većinu dijelova Kine to nije problem. Moguće je pristupiti Facebooku, Twiteru, Tumbrlu, no kao i sve ostalo, pristup je uređen propisom. Naravno, ponekad će vam trebati malo strpljenja ako želite najnovije informacije s tih društvenih mreža i najčešće nekoliko pokušaja.
6. Više odjeće, manje pranja
Točno, ali vrlo nepraktično prilikom dužih putovanja, ne samo zbog destinacije, nego i načina prijevoza. Primjerice, u brojnim zemljama kao što su Vijetnam, Kina i slično pranje rublja u prosječnom hotelu košta smiješno malo, oko 5-6 kuna. S druge strane, teža torba, teže putovanje, mnoge nevolje tijekom prenošenja i nošenja torba, kazne zbog prevelike težine na aerodromima.
7. Uzmite dovoljno lijekova/tekućina za leće/tampona
Ponovno Pettersen naglašava da to pravilo vrijedi samo za zemlje trećega svijeta, ali generalno gledajući, u većini zemalja u koje putujete mogu se nabaviti sve te potrepštine, ponekad čak i jeftinije nego kod kuće.
8. Na putovanje ponesite džepni nož za zaštitu
Pettersen ističe da svatko tko daje takav savjet sigurno nije puno putovao, te bi ga trebalo izbjegavati i kod kuće. Što se nas tiče, maleni švicarski nož nije loše sredstvo za putovanja, pa makar ga zatrebali za otvaranje boca ili popravak potrganog kotačića na kovčegu. Ženama ne bi bilo na odmet da imaju sa sobom „sprej za samoobranu“.
9. Nemojte rezervirati smještaj
To je jedno od najglupljih savjeta koji vam itko može dati, kaže Pettersen. Bukiranje smještaja putem Interneta traje maksimalno 10 minuta, dok traženje smještaja može potrajati satima i nakon toga može biti bezuspješno. Makar, nikad ne možete biti sigurni što vas očekuje u mjestu u kojem niste nikad bili, ovo je ipak mnogo bolji i jednostavniji način. Pettersen naglašava da rezerviran smještaj može uštediti i novac i vrijeme. Naglašava da kada dođete u neku zemlju nakon dugog putovanja, rezervirani smještaj koji vas čeka, daje vam priliku za odmor, mogući obrok i ugodniji nastavak odmora.
10. Uvijek uzmi veću količinu gotovine
Ukoliko putujete u razvijenije zemlje, mnoge stvari kao što su ulaznice, hrana, smještaj i slično možete plaćati kreditnim karticama, pa zbog toga ne trebate imati veće količine gotovine. Naravno, prije putovanja provjerite imate li dovoljno novca za pokriće na kreditnim karticama.
Ako pak putujete u nerazvijenije zemlje, sa sobom imajte više gotovine, u malim novčanicama, podijeljene i sakrite na različitim mjestima. Isto vrijedi za kreditne kartice. Sa sobom imajte konvertibilne valute koje su preferirane u toj zemlji.
Također, u nekim zemljama još uvijek se može doći do novaca putničkim čekovima iako je ta praksa gotovo napuštena. Nemojte nositi sve kartice, novac i dokumente na jednome mjestu. Također, nemojte zaboraviti fotokopirati sve dokumente i fotokopije isto tako pospremiti na razna mjesta.
11. Voda iz slavine u Indiji je sasvim u redu
Većina osoba, pa makar nisu nikad bile niti blizu u Indiji, znaju da je jedna od ključnih stvari da se voda pije provjereno flaširana, s vodom iz slavine se ne plave ni usta za vrijeme pranja zubiju. Također, ne piju se pića s ledom, sumnjiva pića (čajevi, kave i sl.) u neprovjerenim mjestima.
Pettersen je tako u hostelu u Kathmanduu boravio s osobom koja mu je rekla: „Nemojte trošiti novac na flaširanu vodu. Pio sam vodu iz slavine i ništa mi nije.“ Tu osobu nije vidio sljedeća tri dana, a kada se pojavila bila je za nekoliko kilograma lakša. Taj savjet vrijedi za brojne afričke i azijske zemlje. Možda tu vodu mogu piti osobe koje tamo žive, ali ne i stranci, koji su naviknuti na pročišćenu, kloriranu vodu.
(vam)
Foto: © JackF - Fotolia.com