Samo dvadesetak minuta vožnje automobilom od Zagreba, među pitomim brežuljcima Samoborskog gorja, skriva se gradić Samobor, jedan od najšarmantnijih gradića sjevernog dijela Hrvatske. Kamene popoločene uske ulice, parkovi, Stari grad, eko turizmi i slavne kremšnite ono su po čemu je ovo mjestašce od 16.000 stanovnika nadaleko poznato. Svake godine sve popularniji među Zagrepčanima željnima svježeg zraka i mira, Samobor je postao "it" mjesto ne samo za vikend putovanje već i za selidbu iz velegrada.
Iako se ovog vikenda nisam preselila u ovaj šarmantni gradić, odlučila sam ga posjetiti zbog događaja zbog kojeg je nadaleko poznat - Fašnika. Fašnik je jedan od najraskošnijih karnevala u Hrvatskoj, a svake godine ga posjete tisuće i tisuće ljudi.
Kroz 10-ak dana kostimiranja, koncerata, jedenja slastica i domaćih krafni Samoborci tjeraju zle sile iz prethodne godine, opraštaju se od zime te se vesele proljeću koje je pred vratima. Samoborski Fašnik tako od davne 1885. čuva svoju karnevalsku tradiciju, a svake godine organizatori se potrude posjetiteljima ponuditi što više sadržaja.
Iako stvarno nisam ciljana publika Fašnika jer niti imam djecu niti sam sama dijete, a i ideja pripremanja maski za jedan dan u godini mi je sama po sebi zamorna, odlučila sam drugu fašničku nedjelju provesti u Samoboru i barem na par sati uživati u bezbrižnosti koja vlada na ulicama.
Iako sam kao dijete posjećivala Fašnik i sate provodila u lokalnom lunaparku koji u veljači osvane pored gradskog kina, u sjećanju mi nije ostala vreva, zaglušujuća glazba i raznolika gastronomska ponuda u kojoj sam tako ove godine u Samoboru uživala. Šarene zastavice i konfeti po ulicama dat će vam naslutiti već u širem centru da se približavate epicentru Fašnika, glavnom gradskom trgu.
I dok vas put niz male ulice dovodi do trga, čut ćete pojačan žamor ljudi, miris pečenih krafni u zraku te glazbu koja odzvanja tim malim gradićem zavučenim u okolne šume. Prvi moj korak na gradskom trgu kralja Tomislava pokazao mi je da je Fašnik doista iznimno posjećen događaj - tisuće ljudi, kroz koje ćete se jedva probijati, pozornica s koje se čuje dječja pjesma, žamor na mnogobrojnim štandovima na kojima se prodaju krafne, gumeni bomboni, šećerna vata ili pak čevapi, gužve u obližnjim kafićima i restoranima, sve će vam to dati do znanja kako ste došli na jedan od najvećih karnevala u Hrvatskoj.
Foto: PR
Iako finale Fašnika slijedi u utorak 25.2., uoči korizme koja započinje u srijedu 26.2., dojam je i druge fašničke nedjelje bio spektakularan. Možda nisam svjedočila zabavnom suđenju dežurnom krivcu Fašniku, lutku na kojem se simbolično iskale sve ljutnje i tuge građana, a njega se naposljetku spaljuje na gradskom trgu, ali sam zato kušala veliki izbor američkih, ali i naših, tradicionalnih krafni.
Dok su me naše obične krafne punjene pekmezom razočarale, one američke definitivno su bile zvijezde dana pa se u redovima za njih moralo čekati i po 15 minuta. S kikiriki maslacem, od čokolade, s malinama, vanilijom ili s marmeladom, izbor je golem pa baš svatko može pronaći krafnicu po svom ukusu. I iako ćete krafne u Konzumu definitivno platiti manje, one neće imati toliko sladak okus kao ove koje možete pojesti u atmosferi Fašnika.
Za one malo ozbiljnije gurmane većeg apetita, osim standardne restoranske ponude, "s nogu" možete pojesti razno meso s roštilja koje ostavlja parkove mirisnima i podsjeća na prve ljetne dane, a za cijenu od samo 30 - ak kuna dobit ćete doista ogromnu porciju ćevapa. Uz "poderane gaće", kuhano vino i kotlovinu, gastronomska ponuda Fašnika zanimljiv je spoj Adventa i nadolazećih proljetnih dana.
Nakon što se odlučite što ćete pojesti i popiti, možete prošetati šetalištem Vugrinščak, odmoriti uši od buke, ali i uživati u svirci bendova koji uz riječicu Gradnu sviraju i zabavljaju prolaznike. Na velikoj livadi tik ispod Starog grada, dočekat će vas konji i poniji spremni da ih uzjašu odrasli ili djeca. pItomi pogledi i nježna narav tih konjića razoružat će svakoga, a ako se odlučite na polusatno jahanje možete biti sigurni da ćete ovogodišnji posjet Fašniku još dugo pamtiti.
Već prije spomenuti lunapark, raj za djecu svih uzrasta, šareni je vašar koji na jednom od gradskih parkirališta svake godine od jutra do noći zabavlja stotine ljudi. Kuće strave, ogledala i vrtuljci, kao i kultne vožnje autićima, tjeraju na smijeh. Za jednu ćete vožnju od nekoliko minuta trebati izdvojiti oko 20 kuna, no čini se kako mnogobrojnim posjetiteljima nije problem izdvojiti i znatno više ne bi li se nakratko zabavili na nekoliko uzastopnih vožnji.
Šarene maske, veselje na ulicama i obilje slastica garantirano će vam popraviti raspoloženje ako odlučite na par sati posjetiti Samobor. S obzirom na to koliko sam se ja zabavila na drugoj fašničkoj nedjelji, mogu samo zamisliti kakav će spektakl grad prirediti u utorak navečer, kada će građani spaliti Fašnika i krenuti iščekivati Uskrs. Ako dobijete priliku, svakako posjetite Samobor i svjedočite toj veseloj večeri.
Foto: PR