Kada bih pomislila na Opatiju, uvijek bih se sjetila sada već davne 1997. godine i šetnje s prijateljicom u društvu naših mama. Sladoled i dobivanje autograma od Gibonnija u to vrijeme su mi bili ravni eurojackpotu. Dvadeset i dvije godine kasnije, Opatija u meni budi jednako uzbuđenje, no sada je ponuda ove kolijevke hrvatskog turizma definitivno još i ljepša i bogatija!
Bilo bi dobro da odmah na početku razbijemo staru predrasudu! Opatija nije renesansno odmorište za zlatnu generaciju, već ova ljepotica nudi jednako kvalitetan sadržaj i mlađim generacijama!
I zato, dobro došli u urbanu multikulturnu košnicu moćnog Austro-ugarakog carstva koja je svojim parkovima, hotelima i restoranima zaludjela i sve kraljeve i princeze koji su na svojim bajkovitim kočijama svojedobno svake godine i po nekoliko puta pohodili ovaj magičan grad. Logično, i ja sam se zaželjela kraljevskog tretmana pa sam brže bolje u google upisala : "Kako postati princeza na jedan vikend"? Odgovor se ponudio u sekundi.
Opatija, smještena podno zelenih obronaka Učke i morskog plavetnila sa svega 11 tisuća stanovnika udaljena je otprilike 15-ak minuta vožnje od Rijeke. Ako vas zanima koliko je udaljena od europskih gradova, znamo i to! Pa tako ako poželite posjetiti Opatiju iz Pariza prijeći ćete 1320km dok će vam iz Milana trebati svega 480km. Ime je dobila po opatiji Sv. Jakova koja se nalazi u istoimenom parku u središtu grada, a mnogi je nazivaju "Jadranska Nica", "Biser Jadrana” i “Beč na moru”. Već stotinama godina Opatija "sjedi" na obali Kvarnerskog zaljeva gdje Jadransko more zapljuskuje masiv Učke i gdje se stvara najzdravija klima!
Znali su to i Anton Pavlovič Čehov, James Joyce, Vladimir Nabokov, Giaccomo Puccini, Isadora Duncan, Albert Einstein, Gustav Mahler, Andrija Mohorovičić, Maria Anna i Sergej Jesenjin čija su se imena našla na sobama jednog od naljepših hotela na ovim prostorima poznatijeg kao Bevanda. Logično, i mene je put odveo k njemu! Kao što sam već ranije spomenula, Opatiju nisam vidjela godinama. Jednom sam u međuvremenu navratila , tamo negdje u ranim dvadesetima, ali nisam nešto pretjerano zapamtila. Tko zna, možda nije bio naš trenutak.
Stoga je ovaj put bio svojevrsni popravni ispit. Duboko sam vjerovala da Opatija može i zna ponuditi nešto više od nekog finog kolača i beskrajne šetnje. Srećom, ono što je definitivno obilježilo ovaj put je smještaj. Kad putujem, spremna sam na sve, no najviše volim kada me se ostavi bez teksta. Pretpostavljate i sami da su takvi trenuci rijetki. Pitajte samo moju bolju polovicu kako je biti u vezi s jednom takvom osobom koja se ne gasi i koja uvijek ima potpitanje.
Uglavnom, posrećilo mi se da spavam u Bevandinoj sobi koja nosi ime Isadore Duncan, heroine suvremenog plesa koja se također zaljubila u Opatiju na prvi pogled. Tko zna kako bi se osjećala da je znala da će jednog dana jedna od spektakularnih soba opatijskog boutique hotela nositi baš njezino ime? Ne samo da bi bila inspirirana već bi vjerojatno započela još jednu kulturnu epohu.
Moja epoha nezaboravnog vikenda je počela doslovno čim sam zakoračila na ovo mjesto. Još kada sam shvatila da mi je dan započeo umirujućim pogledom na modru morsku površinu, osjetila sam golemu zahvalnost. Zvuči kao klišej, ali doista, na ovome mjestu - osjećat ćete se kao princeza.
Nepogrešiva estetika i smisao za dizajn koji iskaču iz svakog kutka uređenja ovog hotela ili pak romantična terasa smještena uz samo more pružaju uživanciju u svakoj sekundi odmora iz snova ponekad doista nemaju cijenu. No, mir raskošne hotelske sobe nešto je što ćete prepričavati mjesecima. Bilo da je vani ljeto ili zima, doživjet ćete svoju bajku. I to prepunu cvijeća!
Čuveni opatijski parkovi očarali su i samu Isidoru Duncan, pa kako ne bi i mene. Da ne ispadne da ja na ovim putešestvijama samo spavam i jedem, svakako pogledam i sve što ovaj grad nudi! Pa tako nakon što sam ispila prvu jutarnju kavicu u jednom od poznatih opatijskih barova smještenih tik uz hotel u kojem sam odsjela, odlučili smo prošetati čuvenim opatijskim parkovima. Jedan takav je i Angiolina. Upravo tamo smjestio se Zid poznatih, nekima pohvalnica tko je sve ljetovao u Opatiji, a meni naravno savršena Instagram kulisa!
Mlada umjetnica Anja Ferenčić oslikala je zidove parka Angiolina poznatim licima koja su posjetila Opatiju. Na zidu su tako prikazana lica Louisa Lumierea, Kirka Douglasa, Roberta de Nira, Vladimira Nabokova, Jamesa Joycea, Drage Gervaisa, Zucchera, Alberta Einsteina, Isadore Duncan i Gustava Mahlera, a između njih je na jednom mjestu prazan prostor iznad kojeg piše ”I was in Opatija too’’ namijenjen fotografiranju turista. Dajte si oduška, slobodno!
Upravo sam tijekom šetnje ovim prekrasnim parkom naletjela na izložbu baš po mom ukusu! Austrijska carica Sisi oduvijek je bila sinonim za modernu i hrabru ženu koja se nije bojala uživati u životu punim plućima. To je pokazala i svojim modnim odabirom, a u to se možete uvjeriti i sami ako posjetite Švicarsku kuću gdje će replike njezinih haljina stajati sve do travnja 2020. godine. Pravim imenom Elizabeth Amalie Eugenie od Bavarske, u narodu poznatija kao Sisi, osim što je bila austrijska carica, bila je i ugarsko-hrvatska kraljica, a njezina misao vodilja bila je: "Ja sam galeb koji ne pripada nijednoj zemlji..."
Baš taj galeb postao je simbol Opatije, točnije Djevojka s galebom! Naime, prekrasna opatijska šetnica poznatija kao Lungomare dugačka čak 12 kilometara dom je ovoj poznatoj dami, i to na hridi smještenoj na šetnici cara Franje Josipa I. Ako vas zanima tko je zapravo Djevojka s galebom, bez brige, to je kiparova susjeda koja je svesrdno pozirala i postala simbolom ovog grada. Simpatično, zar ne?
Kao što su mnogi prije mene zaključili, ono što je Kopenhagenu Mala Sirena, Opatiji je to ova Djevojka postavljena sada već davne 1956. godine. Doći u Opatiju, a ne prošetati Lungomarem, slično je kao otići u Rim i ne posjetiti Vatikan ili pak otići u fast food i naručiti salatu. Samim time dolazimo na meni najdraži dio putovanja, onaj gastronomski! Život me mazio i ovaj put pa Opatija ima odgovor na sve moje apetite!
Spoj primorske i kontinentalne kuhinje uz mnoštvo lokalnih namirnica! Baš zato, nisam se pretjerano iznenadila kad sam shvatila da se opatijska rivijera može pohvaliti najboljim restoranima hrvatskog Jadrana. Bilo da želite istarske tartufe ili pak kvarnerske škampe, jedno je sigurno - iz ovoga mjesta nećete odšetati gladni. Pogotovo iz Bevande.
Zamislite samo taj spoj fenomenalnog smještaja, mira koji dobivate u čarobnom hotelu i činjenici da se u prizemlju nalazi najbolji restoran!
Da, cijelo vrijeme ćete misliti da zapravo sanjate! Pogotovo kada vam kažem da opatijski zrak ima ljekovita svojstva, štoviše za njega kažu da je djevičanski čist pa se savršeno nadopunjava s činjenicom da je Opatija ujedno i wellness oaza! U riječniku pod terminom vrhunske destinacije za opuštanje vrlo vjerojatno stoji jedna od ovih fotografija.
Da je Opatija Hollywood bila bi laž, ali zato ima nešto zajedničko s ovim razvikanim mjestom - stazu slavnih! Prije 14 godina Opatija je odala čast brojnim hrvatskim velikanima, između ostalog Nikoli Tesli, Janici Kostelić, Draženu Petroviću, Goranu Ivaniševiću i Oliveru Dragojeviću. Uglavnom, za posjet Opatiji svakako ponesite i tenisice jer količina vremena koju ćete provesti u visokim petama zanemariva je.
Ako ste željni noćnog provoda, bez brige, tu su Hemingway i Galija, kultni opatijski barovi koji već godinama dočekuju goste i ljeti i zimi. Meni nije bilo do buke i dima pa ne mogu puno suditi, ali svakako odite pa javite kako vam je bilo!
Ako se pitate jesam li se okupala, odgovor je - jesam! U kiši! No, i to ima svoju čar kada vikend provedete u najboljem društvu spavajući u odličnom hotelu u obilju ića i pića. Ono što je svakako pohvalno je činjenica da Opatija nikako ne spava tijekom jeseni i zime, štoviše kraj listopada u Opatiji bio je iznenađujuće pun ljudi pa samim time i barova i restorana!
Još kada vam kažem da u ovom gradu možete kušati sve vrste slastica u Muzeju čokolade, jedino pitanje koje se nameće je krenuti u Opatiju odmah ili sad?
Ljudi, vikend iz snova vas čeka, jeste li spremni?